zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2020
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIE
GOPS CHMIELNIK
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 4/2020 OŚWIATA I KULTURA
OŚWIATA I KULTURA

Bezpłatna Wyprawka Czytelnicza dla każdego przedszkolaka. Kampania "Mała książka – wielki człowiek" w bibliotece
"String Art - łączy pokolenia" - podsumowanie projektu.
Eksperymentujemy w Laboratorium Sztuki Nowoczesnej
Co było grane?
Eksperymentujemy w Laboratorium Sztuki Nowoczesnej

 

Od otwarcia Klubu Kreatywności w naszej Bibliotece minęło już kilka miesięcy, ale przebywanie w tym wyjątkowym miejscu cieszy nas co raz bardziej.

Stale działający Makerspace pozwala nam tworzyć, eksperymentować, a przede wszystkim dobrze się bawić i miło spędzać czas. Laboratorium Sztuki Nowoczesnej pozwala nam na połączenie oryginalnych technik plastycznych oraz testować nowości w sztuce, nie zapominając o tradycji oraz znaczeniu rękodzieła.

Tu tworzymy z radością, eksperymentujemy z ciekawością, uczymy poprzez zabawę oraz rozwijamy kreatywność. W naszym Laboratorium nauczysz się sztuki kaligrafii, hand letteringu, pisania listów, poznasz historię tworzenia kartek świątecznych, kolorową sztukę puentylizmu, zaprzyjaźnisz się z kropkami, sprawdzisz jak działa zaczarowany długopis, stworzysz wyjątkowy Bullet Journal, zaprojektujesz pudełeczko na skarby, zobaczysz jakie talenty posiadają lokalni artyści, a nawet sam wykonasz papier czerpany. Dodatkowo nasz Klub Kreatywności posiada strefę wypoczynkową, która zachęca do spotkań międzypokoleniowych, spędzania czasu poza domem, wspólnej wymiany pomysłów, doświadczeń oraz oderwania się od codziennych obowiązków.

W tym miejscu ogranicza nas jedynie wyobraźnia, a tej nam zdecydowanie nam nie brakuje.

W Klubie Kreatywności mamy możliwość korzystania z ogromnej ilości narzędzi i materiałów plastycznych np. zestawy do kaligrafii (brushpen, pisaki, pióra, stalówki, obsadki) podręczniki DIY, zeszyty z kalką do nauki kaligrafii, papiery kolorowe do tworzenia kopert, kartek okazjonalnych i dekoracji, narzędzia do puentylizmu ( pędzle, wykałaczki, gwoździe, sondy, gąbki)podobrazia, deseczki, doniczki, plastry drewna, a nawet kamienie farby akrylowe, farby do ceramiki, farby do szkła, zaczarowane długopisy Polaroid 3D Pen, kolorowe filamenty i wiele innych.

A ponadto wygodna sofa, fotele, stoliki do majsterkowania i eksperymentowania, krzesełka, regał, lampy oświetleniowe, poduszki zachęcają do spędzania czasu wolnego właśnie w tym miejscu.

Formuła Klubu Kreatywności oparta jest na zasadzie warsztatów międzypokoleniowych.

To wszystko sprawia, że w „Laboratorium Sztuki Nowoczesnej” każdy może zostać artystą i stworzyć coś wyjątkowego nie zależnie od wieku oraz zainteresowań.

Nasz Klub to przyjazna przestrzeń z ofertą kreatywnych zajęć, gdzie można tworzyć, eksperymentować, wymyślać, wymieniać się pomysłami, rozwijać zdolności motoryczne, poszukiwać nowych pasji oraz oderwać się od codziennych obowiązków. Tu możemy spełniać marzenia i realizować wyjątkowe pomysły. To miejsce gdzie spotykamy się z Seniorami, prowadzimy warsztaty rękodzieła, łączymy tradycję z nowoczesnością, pracujemy nad innymi projektami, realizujemy zadania, odpoczywamy, a przede wszystkim się uśmiechamy i z radością spędzamy czas!

Na to wszystko pozwalają następujące zajęcia:

Laboratorium Kaligrafii i Hand Letteringu.

Warsztaty kaligraficzne adresowane do wszystkich miłośników pięknego pisma jak również tych, którzy pragną poprawić swoje pismo odręczne i spróbować swoich możliwości. Zajęcia organizowane są w grupach 10 osobowych, a tematy zajęć zawsze dopasowane do grupy wiekowej uczestników. Uczestnicy zgłębiają najważniejsze zasady budowy poszczególnych liter w różnych stylach kaligraficznych np. italika, uncjała, American Handwriting, black letter, od liter secesyjnych, współczesnych, aż po bajkowe literki dla najmłodszych. Spotkanie z kaligrafią cieszy się ogromną popularnością, zwłaszcza wśród młodzieży, która tworzy co raz piękniejsze kaligraficzne plakaty.

Atrakcją podczas warsztatów jest pisanie gęsim piórem, pisanie oraz lakowania listów oraz samodzielne tworzenie papieru czerpanego. Ręczne liternictwo czyli Hand Lettering daje możliwość tworzenia unikalnych napisów, które wielokrotnie zaskakują i motywują do dalszych ćwiczeń. Uczestnicy konstruowanie liter zaczynają od szkicu ołówkiem, a następnie uwalniając wyobraźnie i korzystając a fantastycznych przyborów sprawiają, że nie ma dwóch identycznych ręcznie wykonanych prac handletteringowych.

Laboratorium Puentylizmu.

Warsztaty dla pasjonatów malarstwa, amatorów poszukujących nowego hobby oraz osób lubiących eksperymentować. Zajęcia organizowane są w grupach 15 osobowych i nie zależnie od wieku, wszyscy jednogłośnie stwierdzają, że kropkowanie jest mega fajne.

Uczestnicy poznają możliwości jakie daje impresjonistyczna forma malowania czyli puentylizm.

Ta oryginalna technika tworzenia wyjątkowych kompozycji poprzez gęsto rozmieszczone kropeczki, kropki i kropy za każdym razem zachwyca uczestników. W ruch idą wykałaczki, pałeczki, patyczki, wiertła, dłuta kulkowe, sondy, szydełka, gwoździe i wszystko to co pozwala nam odbić kropkę. Pięknie wzory tworzymy nie tylko na kartce papieru, ale również deseczkach, plastrach drewna, szkle, doniczkach, talerzach, a nawet kamieniach. Jest to doskonała forma zabawy, malujemy na wszystkim co nam tylko przyjdzie do głowy, a przy okazji obcujemy ze sztuką.

Laboratorium Scrapbooking i Bulett Journal.

Warsztaty ręcznego tworzenia i dekorowania kartek okazjonalnych, albumów, ramek na zdjęcia, pudełek i wszystkiego czemu chcemy nadać drugie życie. Zajęcia skierowane są do osób pragnących poznać podstawy kolorowej techniki ozdabiania i poszukujących sposobu na zatrzymanie pięknych chwil i wspomnień. Pracujemy w grupach 15 osobowych. Laboratorium Scrapbooklingu jest również propozycją dla rodziców na spędzanie czasu z dziećmi oraz przyjaciółmi i wspólnym tworzeniu oryginalnych pamiątek. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z historią Scrapbookingu, materiałami potrzebnymi do wykonywania prac oraz technikami dekorowania. Tutaj każdy może przyjść i samodzielnie stworzyć unikatowy prezent dla bliskiej osoby. Uczestnicy rozpoczęli już pracę nad swoim Bulett Journal w postaci kreatywnego pamiętnika, notesu lub kalendarza, który ma na celu upamiętnianie przeszłości, organizowanie teraźniejszości i planowanie przyszłości. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, którym ciężko jest zorganizować swój czas i potrzebują planeru.

Teraz mogą go zrobić sami, modyfikując i ulepszając według własnych upodobań i potrzeb. Uczestnicy poznają takie pojęcia jak indeks, dniówki, tygodniówki, kolekcja, migracja, habit trackery oraz historię powstania Bulett Journal. Zdobytą wiedzę wykorzystujemy w praktyce uzupełniając swoje fantastyczne notatniki listą rzeczy do zrobienia, marzeń do spełnienia oraz zapisując własne myśli.

A to nie wszystkie możliwości jakie oferuje nam Laboratorium Sztuki Nowoczesnej.

Z ogromną nadzieją, czekamy na możliwość wznowienia zajęć, aby dalej wspólnie cieszyć się z odkrywania w nim skarbów. Mamy również nadzieję, że w niedługim czasie zaprosimy Państwa do siebie – do naszego Klubu Kreatywności.

„Klub Kreatywności w bibliotekach” jest częścią Programu Rozwoju Bibliotek 2019-2020 realizowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Realizatorem Programu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Do drugiej edycji zgłoszenia wysłało 100 bibliotek, spośród nich wybrano 15 (w woj podkarpackim 1- naszą !), w których zostaną stworzone miejsca do spędzania czasu wolnego poza domem, wspólnej wymiany pomysłów, doświadczeń i odpoczynku, rozwijania swoich pasji i zainteresowań.

 

Sylwia Kozak


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Niedziela, 5 Lutego 2023 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART