zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 1/2022
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna Nr 1/2022 OŚWIATA I KULTURA
Z życia przedszkolaka - kalendarium wydarzeń grupy "Żabki"

Grupa „Żabki” to jeden z czterech oddziałów działających przy Szkole Podstawowej nr 3 w Chmielniku. Siedziba grupy mieści się jednak w budynku w Błędowej Tyczyńskiej. Oddział liczy 25 dzieci w, tym 13 dziewczynek i 12 chłopców. Jest to grupa bardzo kreatywnych i chętnych do pracy przedszkolaków. Minione miesiące były bardzo intensywne, a dzieci bardzo aktywnie brały udział w wszelkich podejmowanych działaniach.

Kształtując miłość i uczucia patriotyczne, przywiązanie do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji, obchodziliśmy tak ważne święta jak:. Dzień Patrona i obchody Dnia Niepodległości. Uroczystości te były bardzo radosnym wydarzeniem w naszym przedszkolu i zapadły w pamięci naszych „Małych Polaków”. 11 października 2021 r. przedszkolna i szkolna społeczność obchodziła Dzień Patrona – Maksymiliana Marii Kolbe. Wspólne świętowanie przedszkolaki z grupy „Żabki” rozpoczęły od obejrzenia prezentacji multimedialnej o życiu Świętego Maksymiliana, które było wzruszającym wspomnieniem Jego osoby, a jednocześnie podkreśleniem, jak ważne miejsce w jego sercu zajmowały dzieci. Na koniec wszystkie przedszkolaki wykonały prace plastyczne przedstawiające postać Naszego Patrona. Z kolei 10 listopada w przed dzień Narodowego Święta Niepodległości przedszkolaki wzięły udział w akcji "Szkoła do hymnu" i o symbolicznej godzinie 11:11 wspólnie odśpiewały "Mazurka Dąbrowskiego". W ten sposób włączając się we wspólne świętowanie ze społecznością szkolną kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.


W ciągu tych minionych miesięcy często nasze przedszkole odwiedzali ciekawi goście reprezentujący różne dziedziny kultury, sztuki i edukacji.

Dwukrotnie zawitał do nas Teatrzyk Zielony Melonik ze spektaklami "Smog czy smok" i „Zabawy trudne sprawy”. Oprócz przyjemnych wrażeń artystycznych, spektakl miał na celu uwrażliwienie naszych młodych widzów na tematy związane z ekologią, potrzebą dbania o środowisko, w tym także troskę o czyste powietrze. Gościliśmy również kilkakrotnie szkołę muzyczną Yamaha, która na swoich lekcjach umożliwiała nam poznanie profesjonalnych instrumentów perkusyjnych i zapoznanie z rodziną instrumentów smyczkowych. Mieliśmy też okazje współtworzyć audycję, gdyż niektórzy zostali zaproszeni do gry na wybranych instrumentach.

W listopadzie odwiedził nas bardzo szczególny gość – pies rasy Cavalier King Charles Spaniel o imieniu Lucia ze swoją opiekunką Panią Katarzyna Czerw. Zajęcia z Dogoterapii to metoda wspomagająca proces rehabilitacji i terapii z udziałem odpowiednio wyszkolonych psów w celu kształtowanie orientacji w schemacie własnego ciała, doskonalenie sprawności ruchowej, stymulowanie zmysłów: słuchu, wzroku, dotyku.

Zajęcia te nauczyły nasze przedszkolaki prawidłowego zachowania podczas obcowania z psem, a także pozwoliły zniwelować różnego rodzaju lęki i fobie. Wizyta Luci w naszej grupie wywołała wśród dzieci wiele pozytywnych emocji i na długo pozostanie w ich pamięci.

 

W ramach realizacji tematu "Bezpieczna droga do Przedszkola” nasz odział odwiedził również Pan Policjant. Rozmawialiśmy z nim na temat konieczności przestrzegania przepisów ruchu drogowego, zasad bezpiecznego przechodzenia przez drogę, utrwaliliśmy znajomość niektórych znaków drogowych. Dzieci zobaczyły prawdziwe policyjne atrybuty takie jak lizak policyjny, pałka, odznaka, a także przymierzały z radością kamizelkę odblaskową.

Nasz oddział podjął również współpracę z Gminną Biblioteką Publiczną filia w Błędowej i raz w tygodniu „Żabki” uczestniczyły w cotygodniowych lekcjach bibliotecznych, gdzie poznawały zasady zachowania się i korzystania z tego miejsca, słuchały opowiadań czytanych przez Panią Bibliotekarkę, co najważniejsze, jako czytelnicy mogli wypożyczyć nowe książeczki.

 

W działalności naszego przedszkola nie zabrakło również ciekawych wyjazdów i wycieczek. We września wybraliśmy się autobusem do centrum zabaw "Kolorowy świat" w Rzeszowie. Celem wycieczki było rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności oraz orientacji w przestrzeni, a także integracja dzieci z grup przedszkolnych. Dzieciaki z wielką chęcią znajdowały sobie zajęcie korzystając także z mini pojazdów, armatek na piłeczki, ogromnych klocków. Dzieci dały upust swojej energii i pobudziły wyobraźnię. Każdy kto poczuł zmęczenie mógł skorzystać z zacisznego kącika malucha w którym można było odpocząć. W listopadzie udaliśmy się na wycieczkę do restauracji i sali zabaw „Cafe Słodziak” w Rzeszowie. Celem wycieczki było przede wszystkim uświadomienie dzieciom jak należy zachować się w restauracji oraz bezpośrednie stosowanie zasad i nawyków związanych z kulturalnym jedzeniem i zachowaniem się przy stole. Dzieci pamiętały o dobrych manierach, używały słów „proszę”, „dziękuję”, bardzo elegancko i kulturalnie zachowywały się przy stolikach. Wzięliśmy również udział w warsztatach zdrowego odżywiania i zajęciach własnoręcznego zdobienia muffinek. Najlepszą częścią wyjazdu było oczywiście skonsumowanie przepysznych, samodzielnie udekorowanych muffinek.

Nasze przedszkole jest placówką promującą zdrowy i ekologiczny styl życia, w związku z tym począwszy od września rozpoczęliśmy cykl zajęć kulinarnych i przyrodniczych w postaci praktycznych warsztatów dostosowanych do możliwości dzieci. Celem naszych zajęć było podnoszenie świadomości zdrowotnej dzieci i kształtowanie praktycznych umiejętności samoobsługowych. Z myślą o zdrowych witaminkach przygotowywaliśmy wspólnie pyszną sałatkę jarzynową oraz koktajl owocowy. Przy tej okazji przedszkolaki poznały smak, wygląd i zapach niektórych składników. Samodzielnie kroiły, mieszały i doprawiały sałatkę warzywną przestrzegając zasad bezpieczeństwa.

W październiku postanowiliśmy przygotować zapasy na zimę- kompoty z jabłek, śliwek i gruszek. Przedszkolaki samodzielnie umyły owoce i pokroiły. W dalszej kolejności napełniały słoiki owocami, wsypywały cukier, zalały wodą i zakręcały słoiczki. Podczas zajęć przyrodniczych przygotowywaliśmy własny kącik przyrodniczy, w którym posadziliśmy cebulę na szczypiorek, fasolkę oraz wiosenne kwiaty takie jak bratki, stokrotki, hiacynty i żonkile.

 

Dzieci z naszego oddziału uczestniczyły również w ogólnopolskim wyzwaniu Roar Adventure. - kreatywna gimnastyka. Zajęcia prowadzone były w formie OPOWIEŚCI RUCHOWO-ROZCIĄGAJĄCEJ ubranej w barwną muzykę i efekty dźwiękowe. Udział w kreatywnej gimnastyce zaktywizował dzieci do ruchu, zaszczepił w nich pasję do zdrowego stylu życia i pobudził kreatywność do tworzenia własnych rozwiązań. W tracie zajęć wykorzystywaliśmy karty pracy, które uatrakcyjniały zajęcia, ale też sprzyjały pobudzaniu kreatywności na późniejszym etapie zajęć Przedszkolaki były bardzo zaangażowane w wykonywanie zadań wspólnie z lwem Lolkiem. Dzieci z radością wykonywały ćwiczenia i uczestniczyły w przygodach razem z naszym nowym kolegą. Za aktywne wykonywanie gimnastyki dzieci otrzymały odznakę i certyfikat.

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny i przedszkola. Istnieje szereg ważnych dni w roku, podczas których rutyna życia przedszkolnego ulega modyfikacji. Każda placówka obchodzi te dni na swój własny sposób. Nasz oddział kultywował w tym roku szereg ważnych świąt i dni. Już we wrześniu obchodziliśmy Święto Chłopców. W tym dniu dziewczynki wręczały chłopcom upominki oraz składały życzenia: szczęścia, zdrowia i radości. Nie zapomnieliśmy również o naszych małych kobietkach i obchodziliśmy ich święto 8 marca. Chłopcy bardzo się postarali, przygotowali dla swoich koleżanek piękne własnoręcznie robione kwiaty oraz drobne upominki. Dodatkowo świętowaliśmy szereg innych nietypowych świat ważnych dla przedszkolaków takich jak: Dzień Postaci z Bajek, Dzień Pluszowego Misia, Dzień Jeża, Dzień Kota, Dzień Kropki, Walentynki. Z chęcią obchodziliśmy również te smaczne dni i długo wyczekiwane jak Dzień Pizzy, Tłusty Czwartek.

Jednymi z najbardziej przyjemnych Dni w naszym przedszkolnym życiu były jednak Andrzejki i wizyta Św. Mikołaja.

30 listopada nasze Przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Poznały zwyczaje i tradycje andrzejkowe, dowiedziały się jak obchodzi się właśnie ten dzień. Odpowiednio stworzony nastrój pełen tajemniczości zachęcał wszystkich do zabawy. W przyciemnionej sali i blasku lampki dzieci odkrywały co je czeka w przyszłości. Po zabawie z wróżbami był również czas na smaczny poczęstunek. Dzieci świetnie się bawiły w tym przepełnionym magią dniu. Z kolei wizyta św. Mikołaja dała naszym dzieciom wiele szczęścia i radości, tego dnia uśmiech nie schodził naszym dzieciom z twarzy. Obdarowane zostały nie tylko dzieci, w zamian przedszkolaki obdarowały Św. Mikołaja pięknie wyrecytowanymi wierszykami i zaśpiewanymi piosenkami.

 

Nasze przedszkole brało czynny udział w różnych akcjach społecznych i zbiórkach charytatywnych. Podjęte działania rozwijały empatię, uczyły większej wrażliwości na potrzeby i problemy innych ludzi i zwierząt, a przede wszystkim tego, że wspólnie możemy zdziałać więcej! Czynnie wieliśmy w grudniu udział w akcji Mikołajkowej dla Fundacji Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci w której mogliśmy obdarować Dzieci oraz ich rodzeństwo mnóstwem prezentów i najpotrzebniejszych rzeczy z okazji Mikołajek. Wsparliśmy również wielkanocną akcję "Wielkanocna paczka dla rodaków na Ukrainie". Gdzie na pomoc czekały osoby polskiego pochodzenia, które pozostały na Ukrainie.

W kolejnych nadchodzących miesiącach nasz oddział nadal z ogromną motywacją i przyjemnością będzie starał się, aby czas w nim spędzony był dla dzieci wartościowy i twórczy.


Anna Trzeciak


do góry następna strona

drukuj


Piątek, 21 Czerwca 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART