zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2008
URZĄD GMINY INFORMUJE
ŻYCIA OSP
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
Z ŻYCIA SOŁECTW
OCHRONA ŚRODOWISKA
OGŁOSZENIA
012345

Wieść Gminna 4/2008 OCHRONA ŚRODOWISKA
OCHRONA ŚRODOWISKA

 


Segregujesz – świat ratujesz
Harmonogram wywozu nieczystości stałych z terenu Gminy Chmielnik w 2009 roku
Segregujesz – świat ratujesz

Ludzie potrzebują porządku. Dobrze się czują w zadbanym otoczeniu, lubią estetyczne pomieszczenia, chwalą zachowaną tam czystość. Ale częściej, rozglądając się z niesmakiem, narzekają: Jak tu brudno! Przykro tutaj usiąść, lepiej nie zatrzymujmy się. Widać, że nikt tutaj nie sprząta.

Trzeba sobie jedno uświadomić – wszystko naokoło to nasz dom. Cała ta miejscowość i dalej poza nią, warstwy ziemi pod nami i kopuła powietrza nad nami – to nasz dom, uszanujmy go !

A my co robimy ?

Beztrosko wyrzucamy co zbędne: papierki, puste opakowania, plastikowe butelki, puszki, szklane pojemniki kruszące się pod stopami, także nie wygaszone zapałki i niedopalone papierosy.

Wszędzie: na przystankach, drogach, na spacerze, w miejscach publicznych, itp. Dlaczego?

Dlaczego rzucasz w krzaki pustą butelkę, papier, czemu szeleszczącą folię po chrupkach zostawiasz tam, gdzie akurat stoisz? Gdyż nie spotyka ciebie za to nic przykrego. Żadna kara.

Czym jest podyktowane takie zachowanie ?

Środowisko wydaje się być bezbronne, a jego traktowanie zależy wyłącznie od naszego poczucia odpowiedzialności za nie.

Na naszym terenie stoją pojemniki na segregację odpadów, a jak często wygląda utrzymanie porządku przy nich to każdy z nas widzi.

Zamiast posegregować odpady i wrzucić do oznakowanych pojemników, często bezmyślnie podrzucamy je robiąc przy tym dzikie wysypiska.

Należy zadać sobie podstawowe pytanie, czy ktoś robi dzikie wysypisko wokół swojego domu ?

Czy postąpiłbyś tak u siebie w domu ?

Nie zapominajmy, że tereny poza naszym prywatnym obejściem również są naszym domem, wszyscy tworzymy naszą małą ojczyznę. Myślę, że tutaj tkwi sedno zagadnienia.

Ziemia to nasze wspólne mieszkanie.

Ekologia w dojrzałych demokracjach stała się kwestią zasad dobrego wychowania. Dobrze wychowany człowiek nie wyrzuci plastikowej butelki, gdzie popadnie i nie będzie mył samochodu na brzegu rzeki. Ma nawyk sortowania śmieci, uważniej czyta etykiety i nauczył się oszczędzać wodę i prąd. To program minimum. Drobne codzienne „ekodecyzje”, pomnożone przez miliony, nabierają globalnego znaczenia.

Jak wynika ze statystyk każdy Polak produkuje około 300 kg śmieci rocznie, z czego 90% kończy na źle zabezpieczonych składowiskach, mimo, że 70 % nadaje się do recyklingu.

Zmień to! Segreguj odpady do pojemników rozstawionych na terenie Gminy lub do zakupionych specjalnie oznakowanych worków na segregację odpadów.

Agata Bolanowska


do góry następna strona

drukuj


Czwartek, 18 Kwietnia 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART