zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2008
URZĄD GMINY INFORMUJE
ŻYCIA OSP
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
Z ŻYCIA SOŁECTW
OCHRONA ŚRODOWISKA
OGŁOSZENIA
012345

Wieść Gminna 4/2008 ŻYCIA OSP
ŻYCIA OSP

OSP w Zabratówce odebrała nowy samochód
ratowniczo-gaśniczy

 

Ochotnicza Straż Pożarna z Zabratówce wzbogaciła się o fabrycznie nowy lekki samochód ratowniczo – gaśniczy GLM.  Samochód został zakupiony dzięki wspólnym staraniom Zarządu OSP w Zabratówce i  Gminy Chmielnik.

Dostawcą wyłonionym po przeprowadzonym postępowaniu przetargowym była firma: Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe „MOTO-TRUCK” Leszek Chmiel z Kielc. Koszt dostawy nowego samochodu wyniósł 119 519,00 zł (brutto). Zakup został sfinansowany ze środków:

  • budżet gminy – 36 519,00 zł,
  • dotacja Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP – 35 000,00 zł,
  • fundusze własne OSP Zabratówka – 28 000,00 zł,
  • dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – 20 000,00 zł.

Samochód posiada nowoczesną trzydrzwiową kabinę pasażerską dla siedmiu osób. Zabudowany został na podwoziu pojazdu Gaz 27057-086. o napędzie 4x4. Samochód wyposażono w produkowany w Polsce wysokoprężny silnik Andorii (Moc 115kM). Na wozie zamontowano agregat pompowy wysokociśnieniowy, zbiornik wody o pojemności 300 litrów, linię szybkiego natarcia zakończoną prądownicą PW 25. W skład wyposażenia wchodzi również maszt oświetleniowy pneumatyczny wraz z najaśnicami, radiostacja samochodowa, przednie orurowanie przygotowane do montażu wyciągarki samochodowej oraz zestaw oświetlenia sygnalizacyjnego dla pojazdów uprzywilejowanych. Zabudowa wewnętrzna wykonana jest ze stali nierdzewnej w formie półek i podestów pokrytych aluminiową blachą z mocowaniami na sprzęt pożarniczy. Przedział sprzętowy wyposażony w sanie pod motopompę pożarniczą i inny sprzęt głównie przeznaczony do ratownictwa drogowego i technicznego. Dach wyposażony w podest aluminiowy do przewozu drabin pożarniczych i innego sprzętu.

Samochód Gaz zastąpił w służbie „zabytkowy” 37 letni samochód marki Żuk. Pojazd został wprowadzony do podziału bojowego i oznakowany numerem operacyjnym R F 329 – 32.

Samochód ten wykorzystywany będzie do usuwania miejscowych zagrożeń w tym: usuwanie skutków powodzi i podtopień, wichur, likwidacja skutków wypadków drogowych, gniazd uciążliwych owadów, małych pożarów itp.

Ostatni nabytek strażaków jest pojazdem nowoczesnym, który odpowiada na zapotrzebowanie jednostki. Niebagatelne znaczenie ma tutaj napęd na wszystkie osie pozwalający się swobodnie poruszać po trudnym terenie naszej gminy. Warto zaznaczyć, że samochód uczestniczył już w pierwszych wyjazdach ratowniczych m.in. w akcji usuwania połamanych drzew stwarzających zagrożenie dla budynku mieszkalnego.

Artur Ciura – Naczelnik OSP Zabratówka

Marek Czarnota  – Z-ca Naczelnika OSP Zabratówka


drukuj


Piątek, 21 Czerwca 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART