Jubileusz 50-lecia działalności obchodziło Koło Gospodyń Wiejskich w Chmielniku. Spotkanie, jakie zorganizowano w świetlicy Domu Ludowego było okazją do przypomnienia historii tej organizacji oraz do uhonorowania zasłużonych członkiń.
Uroczystość rozpoczęła i prowadziła pani Zofia Nizioł, przewodnicząca Gminnej Rady Kobiet.
Dnia 3 marca 1964 roku, 43 kobiety z Górnego Chmielnika wstąpiło do KGW, które powstało pod patronatem gromadzkiego agronoma w Chmielniku – pana Stefana Szydełko. Prezesem nowopowstałego Koła została wybrana Anna Nizioł. Nie mając żadnego zaplecza finansowego ani gospodarczego członkinie bazowały w swojej działalności na składkach osobistych. Organizowały zabawy taneczne i towarzyskie w szkole na Górnym Chmielniku, kursy kulinarne, imprezy choinkowe.
Po sześciu latach zmieniono zarząd, wybierając na nową prezes Adelę Filip. W późniejszych latach zarząd zmieniał się kilkakrotnie, ale prezes pozostawała ta sama. Działalność wewnątrzorganizacyjna była zawsze zgodna i jednomyślna. Obejmowała szeroki zakres programowy na rzecz środowiska, która przynosiła kołu satysfakcję szacunek i dorobek. Koło Gospodyń współpracowało z władzami terenowymi i uzyskiwało uznanie dla swej działalności. Efektem tego było otrzymanie pomocy finansowej na przeprowadzenie różnorakich kursów i szkoleń: kursy żywnościowe, cukiernicze, krawieckie, szydełkowania, fryzjerskie, kursy sokowania, pokazy i prelekcje na makramę, na dekorację a także szkolenia i wykłady rolnicze prowadzone przez specjalistów w danej dziedzinie oraz instruktorów do spraw współpracy z Kołami Gospodyń Wiejskich. Przez szereg lat między kołami, a także wśród członkiń były prowadzone różne kursy, zainicjowane przez Gminną Radę Kobiet, której przewodniczącą była Krystyna Murias a później Adela Filip. Konkursy dotyczyły różnych aspektów prowadzenia gospodarstwa np.: „Więcej mleka wysokiej jakości”, „ Miło, czysto, zdrowo”, „Więcej owoców, warzyw i kwiatów”. Było dużo konkursów i pokazów na poletkach doświadczalnych.
W roku 1974 został zawiązany Zespół Ludowy pod nazwą „Gospochy” kierowany przez Adelę Filip. Zespół zaczął występować na różnych imprezach gminnych, na rzeszowskich scenach, jeździł na przeglądy wojewódzkie, niejednokrotnie zdobywając miejsca w konkursach. Z czasem zespół zmienił nazwę na „Górzanie”. Po wielu staraniach udało się utworzyć Gminny Ośrodek Kultury. Kobiety z Koła Gospodyń i Zespołu zaczęły organizować dożynki, wycieczki krajoznawcze, wyjazdy do kina i teatru, czynnie włączając w te działania młodzież. Wobec zmian struktur polityczno-gospodarczych w kraju Gminny Ośrodek kultury w Chmielniku został rozwiązany. Zespół podupadł, kobiety straciły ducha wycofując się z Zespołu i Koła. Przewodnicząca Adela Filip wraz z Instruktorką z Ośrodka Doradztwa Rolniczego starała się nie dopuścić do upadku KGW i Zespołu „Górzanie”. Koło organizowało wspólny opłatek, organizowało pokazy gastronomiczne, kursy upraw warzyw i kwiatów. Dopiero po zmianie władz gminnych w 2004 roku kultura zaczęła się odradzać. Członkinie biorą udział w prezentacjach i konkursach potraw tradycyjnych i regionalnych:
Błażowa „Starych potraw smak i urok”, Górno „Festiwal podkarpackich smaków”, Straszydle ”Harce ziemniaczane”, „Sonina Smaki i aromaty galicyjskiej Chaty”, Boguchwała „Piknik zbożowy”. Od 2005 roku koło bierze udział w Festiwalu Kwiatów w Albigowej z kompozycją kwiatów i piosenką. Wiele przepisów KGW w Chmielniku na potrawy tradycyjne i regionalne znalazło się w książkach kulinarnych „Kuchnia Doliny Strugu” wydane przez Lider Dolina Strugu.
Celem działania Koła jest wspieranie wszechstronnego rozwoju społecznego, kulturalnego i gospodarczego wsi Chmielnik, a także działalność kulturalno-oświatowa na rzecz mieszkańców. Ważnym zadaniem Kola jest również ochrona dziedzictwa kulturowego, ożywianie i przybliżanie tradycji i obrzędowości regionu. Przykładem tego jest organizacja różnych spotkań tj.: wigilia dla samotnych, wieczór kolęd, dzień kobiet, jajko wielkanocne, wieńce dożynkowe, święto gminy, biesiada gminna.
We wszystkich przedstawionych poczynaniach Koło uzyskuje znaczącą pomoc z miejscowej Biblioteki Gminnej, Szkoły Podstawowej nr 3, Wójta Gminy, Rady Gminy i Sołtysa. Dobrze układa się współpraca z Podkarpackim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego, Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Podkarpacką Izbą Rolniczą. Stałej pomocy i Opieki udziela Wojewódzki Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Rzeszowie.
Przewodnicząca KGW Pani Zofia Nizioł podsumowując 50-lecie działalności podziękowała za wieloletnią pracę w Kole Pni Adeli Filip. Doceniła, że zaszczepiła w członkiniach pracę społeczną i nie żałowała własnego czasu na rzecz działania dla ogółu. Wspomniała również o członkiniach, które odeszły na zawsze, prosząc wszystkich o powstanie i uczczenie ich pamięci minuta ciszy. Koło prowadzi swoją piękną kronikę działalności, do której zaproszeni goście wpisywali życzenia z okazji jubileuszu KGW.
Następnie był czas dla zaproszonych gości na składanie życzeń Jubilatkom. Życzenia złożyli:
-
Zastępca Dyrektora Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Pani Janina Kamińska wręczając okolicznościowy grawerton,
-
Wójt Gminy Chmielnik - Pan Krzysztof Grad,
-
- Prezes Podkarpackiej Izby Rolniczej – Pan Stanisław Bartman
-
Dyrektor Agencji Rynku Rolnego – Pan Andrzej Wróbel
-
Przewodnicząca Wojewódzkiej Rady KGW, członkini Krajowej Rady Kobiet – Pani Janina Kuźniar
-
Wiceprzewodnicząca Wojewódzkiej Rady KGW – Stefania Michałek
-
Prezes Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek
i Organizacji Rolniczych – Pan Mieczysław Bochenek
-
Przedstawiciel KRUS w Rzeszowie – Pan Agata Borcz
-
Radny Powiatu Rzeszowskiego – Pan Andrzej Śmiałek
-
Kierownik Gminnej Biblioteki – Pani Beata Wojnarowicz-Hondz
-
Kierownik GOPS – Pani Alicja Kręcidło
-
Wikary Parafii Chmielnik – Ksiądz Krzysztof Szot
-
Była specjalistka WGD – Pani Zenona Mokrzycka
-
Specjalistki WGD – Pani Iwona Jurek i Pani Katarzyna Bajda
-
Przewodniczące Kół Gospodyń Wiejskich gminy Chmielnik:
Borówki – Pani Krystyna Maćkowicz
Błędowa Tyczyńska – Pani Janina Ciura
Zabratówka – Pani Aleksandra Szczepańska
-
Stowarzyszenie „Nasza Wola” w Woli Rafałowskiej – Pani Waleria Nawojska-Kasiak
-
Sołtysi wsi:
Borówki – Pani Zofia Filip
Chmielnik – Pani Anna Szydełko
Błędowa Tyczyńska – Krystyna Walas
-
Następnie odbyło się wręczanie odznaczeń dla zasłużonych.
-
Odznakę honorowa Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi otrzymały Panie: Zofia Nizioł i Krystyna Murias. Order Serca Matkom Wsi otrzymały Panie: Henryka Trawka i Aleksandra Korbecka. Odznakę Podkarpackiej Izby Rolniczej Św. Izydora Oracza otrzymały Panie: Stanisława Kaplita, Helena Biskup i Czesława Rokita. Dyplomy okolicznościowe otrzymały Panie: Paulina Filip, Emilia Murias, Stanisława Kaplita, Krystyna Murias, Marta Ostrowska, Józefa Chmiel, Janina Szela i Władysława Szczypek.
Następnie odbył się poczęstunek i wspólna zabawa. W części artystycznej wystąpił Zespół Górzanie z Chmielnika. Spotkanie jubileuszowe było okazją do rozmów o przeszłości i planowaniu kolejnych imprez i wyjazdów.
Zofia Nizioł – Przewodnicząca Gminnej Rady Kobiet
Iwona Jurek, Katarzyna Bajda – specjalistki WGD PZDR Rzeszów
Z okazji jubileuszu 50-lecia istnienia Koła Gospodyń Wiejskich w Chmielniku prosimy o przyjęcie najserdeczniejszych gratulacji oraz wyrazów szczerego uznania dla zaangażowania Pań w upowszechnianie kultury i tradycji polskiej wsi. Chciałybyśmy złożyć wyrazy wdzięczności za aktywną działalność i wytrwałą pracę społeczną służącą rozwojowi oraz kształtowaniu tożsamości kulturowej mieszkańców gminy Chmielnik oraz zwyczajów Podkarpacia. Niech umacnianie w tradycji i kulturze będzie Waszą pasją, niech to dzieło przyczyni się do tego, by wieś była dostrzegana i doceniana. W tym, co przyjdzie Wam dalej czynić, niech nie zabraknie zdrowia oraz pomyślności, a praca społeczna na rzecz drugich, niech dostarczy wielu satysfakcji wyrażonych wdzięcznością całej naszej społeczności.
Iwona Jureki
Katarzyna Bajda