zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 1/2015
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
STOWARZYSZENIA
012345

Wieść Gminna 1/2015 OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA

Działalność jednostek OSP z terenu gminy w 2014 r.
Warta przy Bożym Grobie
Warta przy Bożym Grobie

Zbliża się okres Świąt Wielkanocnych. Tradycyjnie strażacy ochotnicy będą brali aktywny udział w ich obchodach.

Warta podczas świąt ma w Polsce długa historię i związana jest z typowo polską tradycją budowania Grobów Pańskich. Zwyczaj ten rozwinął się już w XVII wieku, wtedy to zaczęto również wystawiać przy nich warty złożone z żołnierzy oraz z przedstawicieli poszczególnych cechów rzemieślniczych. W późniejszych czasach w części parafii przystąpiono do tworzenia specjalnych straży grobowych. W niektórych regionach kraju m.in. na podkarpaciu rozpowszechnił się interesujący obyczaj wystawiania straży grobowych zwanych „turkami”. Cechą charakterystyczną „turków” są ich stroje wzorowane na mundurach wojskowych z różnych epok, najczęściej z końca XVIII wieku oraz z pierwszej połowy XIX wieku. Warta jest nawiązaniem do pilnowania Grobu Chrystusa przez żołnierzy rzymskich. W ten piękny zwyczaj od początku swojego istnienia zaczęły się włączać ochotnicze straże pożarne. Zależnie od lokalnego obyczaju strażacy ochotnicy występują ubrani w mundury galowe ze sznurami lub mundury bojowe, pasy oficerskie, czapki rogatywki, hełmy bojowe lub ozdobne.

Na terenie gminy w obchodach Triduum Paschalnego uczestniczą strażacy z OSP Błędowa Tyczyńska – Wieś, OSP Borówki, OSP Wola Rafałowska i OSP Zabratówka. Każda jednostka wystawia kompanię honorową, która pełni służbę w swoim kościele parafialnym. Jest to już wieloletnia tradycja i zwyczaj ten na stałe wpisał się do kalendarza działalności naszych OSP. Druhowie z Woli Rafałowskiej swoją służbę pełnią najdłużej, bo już prawie 60 lat, strażacy z Błędowej Tyczyńskiej i Zabratówki od lat 70-tych, a ochotnicy z Borówek od lat 80 tych.

Nasi druhowie pełnią wartę w mundurach galowych, pasach oraz przeważnie w wysokich butach. Nakrycie głowy stanowią odnowione hełmy starego typu bądź specjalnie zakupione na tą okazje hełmy ozdobne, nawiązujące do historycznych wzorów (OSP Wola Rafałowska i OSP Zabratówka). „Bronią” warty już nie jest tradycyjny ekwipunek strażaka, czyli toporek, a halabardy bądź włócznie. Toporki są nadal wykorzystywane podczas procesji rezurekcyjnej i do rozprowadzania warty. Ciekawym uzupełnieniem i wyjątkiem jest strój strażaków z Błędowej Tyczyńskiej, których mundury są ozdobione szarfami i pagonami. Wartę jednocześnie pełni dwóch lub czterech strażaków. Zmiany warty przeprowadza się co 15 - 30 min. Zmianami i formacjami strażaków podczas uroczystości dowodzi dowódca warty. Tą zaszczytną funkcję zazwyczaj pełni prezes lub naczelnik, bądź druh z najdłuższym stażem.

Strażacy co roku rozpoczynają swoją służbę w Wielki Piątek. W następny dzień - Wielką Sobotę warta przy Bożym Grobie zostaje podjęta od wczesnych godzin rannych i trwa do wieczornych obrzędów liturgicznych. Również w sobotę podczas poświęcenia pokarmów, wedle dawnego zwyczaju mieszkańcy ofiarowują druhom produkty spożywcze. W niedzielny poranek strażacy uczestniczą w mszy świętej rezurekcyjnej, wtedy to wystawiane są całe kompanie honorowe. Oprócz służby wartowniczej druhowie podejmują również inne czynności związane
z obrzędami świątecznymi m.in. pełnią asystę podczas poświecenia pokarmów poza terenem kościoła, przygotowują ogniska, od którego zapala się Paschał, pełnią służbę liturgiczną, w procesji niosą figurę Chrystusa Zmartwychwstałego i baldachim. Po mszy świętej rezurekcyjnej strażacy spotykają się na symbolicznym wspólnym śniadaniu, podczas którego wzajemnie składają sobie życzenia świąteczne.

Warta przy Bożym Grobie to zaszczytna funkcja dla strażaka ochotnika. Funkcję tą wypełniają z zaangażowaniem i poczuciem strażackiego obowiązku oraz chęcią podkreślenia znaczenia i rangi munduru.

 

 

 

Marek Czarnota


poprzednia strona do góry

drukuj


Czwartek, 21 Listopada 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART