Kochani czytelnicy, jako członkowie Strefy Kultury Młodzieżowej chcielibyśmy ogłosić, że: Udało się! Po raz kolejny uzyskaliśmy dofinansowanie na realizację projektu w ramach Regionalnego Konkursu Grantowego „Równać Szanse”. To już czwarty projekt realizowany w chmielnickiej bibliotece. Mimo różnych zdań dotyczących tematyki projektu, doszliśmy do wniosku, że nadal chcemy pozostać w kręgu kultury, tym razem jednak postanowiliśmy zrobić coś by pozwolić zaistnieć lokalnym artystom, którzy nie zawsze chwalą się swoim talentem. Projekt napisany, przy bardzo znaczącej pomocy pań bibliotekarek, nosi tytuł „ETNO PORTRET, czyli oblicza lokalnych talentów”.
Myślę, że tytuł przedsięwzięcia delikatnie zasugerował Wam czym będziemy się zajmować. Muszę dodać, że poprzeczka została zawieszona wysoko, a założenia jakie sobie postawiliśmy są dosyć wymagające, ale jak mówi łacińskie przysłowie „Per aspera ad astra”, czyli „przez trudy do gwiazd”. Aby zbliżyć się do sztuki zamierzamy wybrać się w Bieszczady słynące z niepowtarzanej atmosfery, jak również twórczych osobowości.
Podczas działań projektowych chcielibyśmy dotrzeć do jak największej liczby utalentowanych ludzi mieszkających w naszej małej ojczyźnie i przeprowadzić z nimi wywiady oraz zaprezentować ich dzieła szerokiej publiczności.
Wyniki naszych działań będzie można zobaczyć podczas I Jarmarku Chmielnickiego- imprezy towarzyszącej Święta Gminy Chmielnik, podczas którego na własne oczy będą mogli państwo podziwiać prawdziwą sztukę rękodzielniczą naszych lokalnych artystów. W trakcie Jarmarku zaprezentujemy również efekt sześciomiesięcznej pracy, czyli publikację zawierającą wywiady z utalentowanymi mieszkańcami naszego regionu.
A może właśnie Ty masz talent lub hobby, którym chciałbyś się pochwalić? Jeśli tak napisz do nas lub odwiedź Gminną Bibliotekę Publiczną w Chmielniku. Już teraz możecie obserwować nasze poczynania na instagramie www.instagram.com/etno.portret.
Patryk Nazimek
Projekt „Etno Portret czyli oblicza lokalnych talentów” został dofinansowany ze środków Programu „Równać Szanse” Polsko -Amerykańskiej Fundacji Wolności administrowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży. Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „Równać Szanse” prowadzony przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży istnieje już 13 lat – od 2001 roku. Celem Programu jest wyrównywanie szans młodych ludzi w wieku 13 – 19 lat na dobry start w dorosłe życie poprzez realizację projektów rozwijających umiejętności społeczne u młodzieży. Program kierowany jest do organizacji, które działają w małych miejscowościach – do 20 000 mieszkańców. Dzięki Programowi udało się zrealizować już ponad 2 000 projektów o tematyce medialnej, ekologicznej, technicznej, artystycznej, dziedzictwa kulturowego, nauk ścisłych i wielu innych.