-
Wola Rafałowska od kwietnia walczyła w konkursie „Podwórko Nivea” o plac zabaw dla najmłodszych. Niestety nie udało się, ale walczyliśmy do końca zdobywając 3656 głosów dzięki wytrwałości internautów, za co serdecznie dziękujemy. Zajęliśmy 283 miejsce na 1157 startujących miejscowości (Chmielnik – 730 miejsce z 624 głosami), w województwie podkarpackim byliśmy na 16 miejscu na 67 startujących. Żadnej miejscowości z Podkarpacia nie udało się zdobyć wymarzonego placu zabaw, większość będzie budowana w centralnej Polsce, w dużych miastach. Według nas zasady konkursu były niekorzystne dla małych społeczności, mamy nadzieję, że organizatorzy uwzględnią w następnych edycjach, uwagi internautów, które przekazywane były w ankietach i drogą email; ażeby zrobić kategorię miasto i wieś.
-
Tradycyjnie 3 maja rozpaliliśmy Ognisko Patriotyzmu.
Śpiewaliśmy pieśni patriotyczne i piosenki wojskowe. Miło spędziliśmy to świąteczne popołudnie. Szkoda, że nie było nas więcej.
-
31 maja na placu Arena w Woli Rafałowskiej Stowarzyszenie „Nasza Wola” wraz z Sołtysem zorganizowali kolejny
Piknik Rodzinny na trawie z okazji Dnia Dziecka. Pogoda dopisała, humory również, było to spotkanie rodzinne, na którym wszyscy dobrze się bawili. Klauni z Pracowni Warsztatów Edukacyjnych FIGARO malowali dzieciom twarze i zachęcali do wspólnej zabawy. Warsztaty garncarskie oraz bańki mydlane prowadzone przez animatorów dostarczyły wiele radości. Zaprezentowały się również uczniowie
i przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Kard. Wyszyńskiego z Woli Rafałowskiej, pokonały tremę i pięknie zaśpiewały i zatańczyły. Pokazy udzielania pierwszej pomocy, przeprowadzone przez OSP z Woli Rafałowskiej było okazją do przypomnienia zasad bezpieczeństwa oraz praktycznego wykorzystania wiedzy poprzez naukę wykonywania sztucznego oddychania na fantomach. Rozgrywki w badmintona oraz piłkę plażową, przygotowane przez Sołtysa wsi odbywały się równolegle. Uatrakcyjnieniem imprezy były dmuchane zamki, trampolina, kiełbaski, lody, baloniki oraz zabawa taneczna na trawie (przygrywał gratis zespół ALIS). Impreza ta zachęciła do aktywnego wypoczynku na łonie przyrody oraz umożliwiła ciekawie spędzić wolny czas całej rodzinie. Mogła się odbyć dzięki dofinansowaniu jakie otrzymało Stowarzyszenie w konkursie na realizację zadania „Rozwój form pracy z dziećmi i młodzieżą z terenu Gminy Chmielnik”. Delikatesy Centrum ufundowały drożdżówki, które dzieci z apetytem zjadły.
-
Stowarzyszeni Promocji i Rozwoju Wsi Wola Rafałowska „Nasza Wola” uzyskało grant z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (FIO) współfinansowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, w wysokości 58450 zł na realizację zadania „NASZA WOLA – Historia wsi życiem ludzi pisana”,
są to działanie partnerskie skierowane do mieszkańców wsi Wola Rafałowska. Jako realizator projektu zaprosiliśmy do współpracy instytucje partnerskie, tj. Urząd Gminy w Chmielniku, Gminną Bibliotekę Publiczną, Radę Sołecką oraz Szkołę Podstawową w Woli Rafałowskiej.
Celem projektu jest zwiększenie zaangażowania mieszkańców wsi Wola Rafałowska na rzecz kształtowania dobra społeczności lokalnej w czasie od 01.05-31.12.2015r.
W ramach projektu przewidziano trzy priorytetowe sfery działań:
I. Opracowanie i wydanie kolejnej książki o historii wsi Wola Rafałowska, pt. „ Z mojej małej Ojczyzny - Historia wsi życiem ludzi pisana” i cykl działań upowszechniających wydawnictwo, nawiązujących do treści zawartych w książce, tj.:
a. Powrót do tradycji - organizacja święta dożynek we wsi Wola Rafałowska `15.08.2015r. połączona z pokazem obrzędowym, prezentacją wystawy nt. zabudowy drewnianej wsi na przestrzeni od XIX w. do XXI w i przeglądem zespołów folkowych oraz promocją nowej książki;
b. Organizacja otwartej wystawy w Izbie Tradycji - pt. Dawna sala lekcyjna;
c. Przeprowadzenie 2 lekcji muzealnych o historii SP w Woli Rafałowskiej i miejscowej gwarze;
d. Organizacja wycieczki dla mieszkańców;
e. Podsumowanie projektu - przygotowanie spektaklu obrzędowego - Szopka Bożonarodzeniowa.
II. Utworzenie, wzmocnienie i działalność 15 osobowego zespołu wolontariuszy przy Stowarzyszeniu, a w tym:
a. Organizacja 2 warsztatów na temat działalności obywatelskiej;
b. Organizacja 2-dniowej wizyty studyjnej;
c. Opracowanie planu działań dla Stowarzyszenia i sympatyków na lata 2015-2020.
III. Rozwój współpracy z samorządem lokalnym, instytucjami oświaty i kultury, nawiązanie współpracy przy realizacji projektu i kontynuacji jego założeń w kolejnych latach.
Efektem wspólnej pracy będzie wzrost aktywności
i zaangażowania mieszkańców w rozwój swojej wspólnoty. Poszerzenie wiedzy mieszkańców o miejscowości, o tradycjach społecznikowskich i ich znaczeniu dla rozwoju miejscowości.
. Będzie to zbiórka do puszek oraz sprzedaż cegiełek, od czerwca do grudnia. Można również dokonywać wpłat na konto: 93 9164 1018 2002 2000 9906 0001 z dopiskiem ARENA. Uzyskane fundusze zostaną przeznaczone na dofinansowane składanej podłogi do tańca oraz jej zadaszenie. Liczymy na Państwa hojność i z góry dziękujemy.
Użyczyliśmy osobowości prawnej grupie Młodzi Niespokojni, która otrzymała grant w wysokości 4860 zł z Programu „Działaj Lokalnie 2015” na realizacje projektu „Rusz głową i mięśniami”.
Jest to Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie - Fundację Generator Inspiracji
W ramach projektu w miesiącach od sierpnia do listopada w Domu Ludowym w Woli Rafałowskiej odbywać się będą: Dni z grami planszowymi, warsztaty artystyczne malowania na szkle i sutasz oraz zajęcia w siłowni. Projekt zakończy Event „Noc w Domu Ludowym”, będą to rozgrywki w gry planszowe, warsztaty artystyczne, zajęcia w siłowni.
Zapraszamy do udziału w obu projektach
Czerwiec to czas wycieczek szkolnych, naszą Izbę Tradycji odwiedziły trzy grupy uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Św. MM Kolbego w Chmielniku
. Dzieci z dużym zainteresowaniem obejrzały nasze zbiory, zadawały pytania. Mam nadzieję, że im się podobało, i że choć trochę poznały świat swoich mam, babć i dziadków. Zapraszamy kolejnych chętnych. Przypomnę, że Dzień Otwarty to druga niedziela miesiąca, w godz.15 – 17 lub po wcześniejszym umówieniu się.
Danuta Szajna