zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 3/2012
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
STOWARZYSZENIE
012345

Wieść Gminna 3/2012 OŚWIATA I KULTURA
I Gminna Biesiada Kulinarna

  

W ostatni dzień tegorocznego kalendarzowego lata odbyła się
I GMINNA BIESIADA KULINARNA
pod hasłem
SMACZNIE, ZDROWO, TRADYCYJNIE.
PRZYSMAKI GMINY CHMIELNIK.

I Gminna Biesiada Kulinarna

 

Było to ostatnie wydarzenie podsumowujące projekt realizowany w gminie Chmielnik pod nazwą „Smacznie, zdrowo, tradycyjnie”. Spotkanie miało na celu integrację mieszkańców, promocję regionalnego jadła, kultury ludowej, działalności Kół Gospodyń i Stowarzyszenia Nasza Wola. I Biesiada została zorganizowana w oparciu o zaangażowanie Kół Gospodyń i Stowarzyszenia Nasza Wola, pani sołtys Anny Szydełko, pani Dyrektor Bożeny Gwizdały, pracowników biblioteki i chętnych do pomocy mieszkańców gminy. Biesiadę rozpoczęła pani Grażyna Drążek koordynator projektu podczas którego przybliżyła uczestnikom cele i działania realizowane w ramach przedsięwzięcia oraz przedstawiła program imprezy. Spotkanie uświetniły występy zespołów śpiewaczych Górzanie z Chmielnika i z Zabratówki, ZPiT Chmielnickie Kłosy oraz występ Gości – kapeli Jany z Niebylca. Kulminacyjnym punktem programu było wniesienie potraw przez Koła Gospodyń i Stowarzyszenie Nasza Wola na pięknie przystrojony stół biesiadny oraz zaproszenie gości do degustacji wszystkich smakołyków przygotowanych na to spotkanie. O tym że było smacznie, zdrowo i tradycyjnie świadczyły opinie mieszkańców i szybko znikające ze stołu pyszności. Zaproszonym Gościom i wszystkim Mieszkańcom Gminy którzy wzięli udział w imprezie serdecznie dziękujemy.

Projekt Smacznie zdrowo tradycyjnie realizowany był w naszej Gminie od czerwca. Celem projektu było przekazanie młodszemu pokoleniu tajników tradycyjnej kuchni regionalnej, a następnie prezentacja zdobytych umiejętności szerszemu gronu podczas biesiady gminnej, integracja pokoleniowa, zagospodarowanie wolnego czasu, wymiana doświadczeń. Działanie zostało zaproponowane i było realizowane przez Gminną Radę Kół Gospodyń Wiejskich przy współpracy Gminnej Biblioteki Publicznej. W ramach projektu zrealizowano 5 warsztatów kulinarnych, i jeden warsztat z dekoracji stołu i kwiatów z bibuły. Ostatnim elementem przedsięwzięcia było zorganizowanie biesiady gminnej.


Pierwsze warsztaty odbyły w Szkole Podstawowej w Zabratówce. Podczas spotkania doświadczone przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich z Zabratówki pokazały grupie ponad 40 osób w jaki sposób należy przygotować drożdżowe ciasto oraz naturalny zakwas na barszcz czerwony. Kolejne warsztaty miały miejsce w Chmielniku, w Szkole Podstawowej nr 3. Pani Zofia Nizioł wraz z koleżankami z Koła Gospodyń w Chmielniku i uczestnikami warsztatów przygotowały kilka rodzajów pierogów m.in. na parze z owocami, z pokrzywą, ruskie, z kapustą, z kaszą gryczaną. Trzecie warsztaty również odbyły się również w Chmielniku. Poświęcone były przygotowaniu obrzędowego kołacza – ciasta, które przygotowywane było dla nowożeńców i im ofiarowywane podczas wesela. Na terenie naszej Gminy kołacz ma też inną niż w pozostałych rejonach Polski formę i zdobiony jest innymi elementami. Czwarte spotkanie warsztatowe dotyczyło przygotowywania zdrowych i smacznych sałatek i przekąsek a także kiszenia i gotowania żuru. Spotkanie miało miejsce w Błędowej Tyczyńskiej. Podczas piątego spotkania w Woli Rafałowskiej mogliśmy obejrzeć prowadzoną przez Stowarzyszenie Nasza Wola izbę tradycji w której znajduje się pająk- tradycyjna ozdoba wnętrz, barwna konstrukcja zawieszana pod sufitem na belce stropowej. Przedstawicielki Stowarzyszenia pokazały uczestnikom jak pięknie nakryć do stołu na różne okazje oraz jak efektownie przyozdobić stół serwetkami, czy kwiatami z bibuły. Ostatnie warsztaty odbyły się w Domu Ludowym w Borówkach, podczas których uczestnicy dowiedzieli się wszystkiego na temat „czynienia” i wypieku chleba, proziaków, pierniczków i amoniaczków. Wszystkie warsztaty prowadziły panie z lokalnych Kół Gospodyń i Stowarzyszenia Nasza Wola w ramach wolontariatu.

Realizatorzy dziękują za udostępnienie lokali i pomoc przy przygotowaniu warsztatów i biesiady Pani Dyrektor Bożenie Gwizdale, Pani Dyrektor Lucynie Gonek i Stowarzyszeniu Trzeźwa Gmina oraz wszystkim osobom zaangażowanym w działania projektu.

 

 

Beata Wojnarowicz Hondz
Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich

 

Projekt współfinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie VII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie – Fundację Generator Inspiracji.


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Czwartek, 21 Listopada 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART