zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 3/2012
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
STOWARZYSZENIE
012345

Wieść Gminna 3/2012 OŚWIATA I KULTURA
Basen, modelarstwo, geofizyka…., czyli oferta edukacyjna Zespołu Szkół w Chmielniku

Na początku każdego roku szkolnego Zespół Szkół w Chmielniku przedstawia uczniom ofertę zajęć pozalekcyjnych, które będą nie tylko dokształcać ich w różnych dziedzinach nauki, ale również rozwijać zainteresowania, kształcić umiejętności, wypełniać czas wolny oraz myśląc już perspektywicznie – wskazywać dalszą drogę kształcenia. Niektórzy rodzice, aby zwiększyć swojemu dziecku szansę na osiągniecie sukcesu, opłacają im dodatkowe lekcje np. muzyki, języka obcego, matematyki itp.

Zespół Szkół oferuje to wszystko w ramach licznych zajęć pozalekcyjnych.

W bieżącym roku szkolnym również każdy nauczyciel ZS, a więc zarówno Szkoły Podstawowej nr 1 jak i Gimnazjum, ma coś do zaproponowania swoim uczniom, począwszy od konsultacji i kółek przedmiotowych, aż po innowacyjne programy stworzone na potrzeby danej grupy wiekowej.

Otóż uczniowie Zespołu Szkół będą mogli skorzystać z zajęć realizowanych w ramach następujących innowacji:

 • „Podajmy sobie ręce w zabawie i piosence” autorstwa P. Haliny Biestek
 • „Okiem reportera, czyli sprawne pióro szóstoklasisty” – P. Alicji Bukały
 • „Spotkajmy się w Europie”- P. Alicji Leśniak
 • „Teatrzyk szkolny po angielsku” – P. Bożeny Buż
 • „Z piosenką nauka jest prosta” – P. Dagmary Trojan
 • „Czarodziejski świat origami” – P. Bernadetty Gąski
 • „Matematyka i komputer” – P. Moniki Korbeckiej
 • „Lubię ortografię” – P. Wiesławy Łozy
 • „Szkolny fotoplastykon”- P. Darii Głodowskiej
 • „Różne aspekty kultury brytyjskiej” – P. Justyny Standyło
 • „Tenisowe asy” – P. Łukasza Dołowackiego
 • „Egzamin gimnazjalny z języka niemieckiego od A do Z” – P. Jadwigi Samagalskiej
 • „Doradztwo zawodowe w gimnazjum szansą na karierę zawodową” – P. Katarzyny Kwiatkowskiej i Moniki Wójcik
 • „Ortografia jest trudna, ale na pewno nie jest nudna”- P. Barbary Piernickiej
 • „Z siatkówką na ty” – P. Łukasza Dołowackiego

Do powyższej listy należy dopisać ciekawe zajęcia dla dzieci i młodzieży proponowane w ramach trzech projektów unijnych realizowanych m. in. w Zespole Szkół od września b.r. Trwa właśnie nabór uczniów do udziału w tych przedsięwzięciach.

Pierwszy z nich to projekt innowacyjny realizowany w Gimnazjum pt. „Podnoszenie kompetencji uczniowskich w dziedzinie nauk matematyczno – przyrodniczych i technicznych z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii – EDUSCIENCE” realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet III.

Liderem projektu jest Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, natomiast jego partnerami są: Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, Edukacja Pro Futuro spółka z o.o., American Systems Sp. z o.o. , Colin Rose - założyciel i prezes angielskiej firmy Accelerated Learning Systems.

Głównym celem projektu jest zwiększenie zainteresowania uczniów i uczennic z całej Polski naukami matematyczno - przyrodniczymi. Jak zapewniają autorzy - projekt zapewnia "żywe" i fascynujące poznawanie świata tych nauk.

W ramach projektu powstała nowoczesna platforma e-learningowa, na której są zamieszczane lekcje z zakresu nauk matematyczno - przyrodniczych, stworzone przez nauczycieli praktyków w oparciu o zagadnienia udostępnione przez pracowników naukowych Polskiej Akademii Nauk zrzeszonych w Centrum Badań Ziemi i Planet GeoPlanet, tj. Instytutu Geofizyki, Instytutu Nauk Geologicznych, Instytutu Oceanologii oraz Centrum Badań Kosmicznych. Platforma Eduscience, dostępna zarówno dla uczniów jak i nauczycieli realizujacych projekt, zawiera filmy z wypraw naukowych pracowników PAN, pliki audio, kursy e-learningowe oraz daje możliwość zorganizowania telekonferencji umożliwiających zadawanie pytań naukowcom PAN i bezpośrednią z nimi interakcję, możliwość prowadzenia w czasie rzeczywistym transmisji z przeprowadzanych przez pracowników PAN eksperymentów i badań. Uczniowie też mają okazję uczestniczyć w bezpośrednich transmisjach satelitarnych ze Stacji Polarnej na Spitsbergenie. Zaplanowano również zajęcia lekcyjne w Obserwatorium Geofizycznym w Świdrze.

W ramach tej innowacji uczniowie zapewne nauczą się badawczego podejścia do nauki, co pozwoli na lepsze rozumienie i zapamiętywanie przekazywanych treści dydaktycznych.

Kolejnym pomysłem celującym w rozwój młodzieży gimnazjalnej w wielu dziedzinach, jest cykl różnorodnych zajęć w Gimnazjum proponowany przez kolejny projekt pt. „Chcemy się rozwijać! – programy rozwojowe gimnazjum w Chmielniku i szkół podstawowych w Zabratówce i Woli Rafałowskiej” realizowany w ramach Programu operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX, Działanie 9.1. Poddziałami 9.1.2, współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego realizowanego przez Gminę Chmielnik.

Zajęcia przewidziane w projekcie do realizacji w Gimnazjum to:

 1. Doradztwo edukacyjno - zawodowe
  – Doradztwo zawodowe indywidualne dla uczniów klas III
  – Doradztwo zawodowe grupowe
 2. Zajęcia rozwijające
  – Zajęcia artystyczne (gitara)
  – Zajęcia z matematyki interaktywnej
  – Zajęcia dziennikarskie
  – Zajęcia z j. angielskiego
  – Zajęcia turystyczno – przyrodnicze
  – Modelarstwo
  – Basen
 3. Trzeci projekt – „Idziemy po sukces” - ten również realizowany przez Gminę Chmielnik, proponuje zajęcia dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1. Będą to:
  – Logopedia
  – Gimnastyka korekcyjna
  – Trudności w czytaniu
  – Zajęcia rozwijające zdolności matematyczne.

Oferta edukacyjna Zespołu Szkół w Chmielniku jest duża i tak dostosowana do potrzeb odbiorców, aby każdy znalazł coś dla siebie. Głównym atutem udziału dzieci i młodzieży w takich zajęciach jest całkowicie bezpłatne zdobycie dodatkowej wiedzy, umiejętności, ukierunkowanie zainteresowań, a często też odkrycie talentów.

Na zakończenie apel do rodziców:

Kochani rodzice. Zachęcajcie swoje dzieci do korzystania z zajęć pozalekcyjnych oferowanych przez szkołę. Ten czas po lekcjach, wykorzystany na zdobywanie dodatkowych umiejętności i sprawności, w towarzystwie rówieśników, naprawdę w przyszłości zaprocentuje.

Monika Wójcik
Zespół Szkół w Chmielniku


do góry następna strona

drukuj


Czwartek, 20 Stycznia 2022 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
23 Grudnia 2021 r.
W listopadzie nasz samorząd otrzymał promesę na realizację zadania pn. "Odbudowa infrastruktury drogowo - mostowej na terenie Gminy Chmielnik". Przedsięwzięcie uzyskało dotację w ramach Programu Rządowego Funduszu Polski Ład w wysokości 7 581 475 zł i ma pokryć do 95% kosztów jego realizacji.
Realizacja: ProART