zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 3/2012
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
STOWARZYSZENIE
012345

Wieść Gminna 3/2012 OŚWIATA I KULTURA
Basen, modelarstwo, geofizyka…., czyli oferta edukacyjna Zespołu Szkół w Chmielniku

Na początku każdego roku szkolnego Zespół Szkół w Chmielniku przedstawia uczniom ofertę zajęć pozalekcyjnych, które będą nie tylko dokształcać ich w różnych dziedzinach nauki, ale również rozwijać zainteresowania, kształcić umiejętności, wypełniać czas wolny oraz myśląc już perspektywicznie – wskazywać dalszą drogę kształcenia. Niektórzy rodzice, aby zwiększyć swojemu dziecku szansę na osiągniecie sukcesu, opłacają im dodatkowe lekcje np. muzyki, języka obcego, matematyki itp.

Zespół Szkół oferuje to wszystko w ramach licznych zajęć pozalekcyjnych.

W bieżącym roku szkolnym również każdy nauczyciel ZS, a więc zarówno Szkoły Podstawowej nr 1 jak i Gimnazjum, ma coś do zaproponowania swoim uczniom, począwszy od konsultacji i kółek przedmiotowych, aż po innowacyjne programy stworzone na potrzeby danej grupy wiekowej.

Otóż uczniowie Zespołu Szkół będą mogli skorzystać z zajęć realizowanych w ramach następujących innowacji:

  • „Podajmy sobie ręce w zabawie i piosence” autorstwa P. Haliny Biestek
  • „Okiem reportera, czyli sprawne pióro szóstoklasisty” – P. Alicji Bukały
  • „Spotkajmy się w Europie”- P. Alicji Leśniak
  • „Teatrzyk szkolny po angielsku” – P. Bożeny Buż
  • „Z piosenką nauka jest prosta” – P. Dagmary Trojan
  • „Czarodziejski świat origami” – P. Bernadetty Gąski
  • „Matematyka i komputer” – P. Moniki Korbeckiej
  • „Lubię ortografię” – P. Wiesławy Łozy
  • „Szkolny fotoplastykon”- P. Darii Głodowskiej
  • „Różne aspekty kultury brytyjskiej” – P. Justyny Standyło
  • „Tenisowe asy” – P. Łukasza Dołowackiego
  • „Egzamin gimnazjalny z języka niemieckiego od A do Z” – P. Jadwigi Samagalskiej
  • „Doradztwo zawodowe w gimnazjum szansą na karierę zawodową” – P. Katarzyny Kwiatkowskiej i Moniki Wójcik
  • „Ortografia jest trudna, ale na pewno nie jest nudna”- P. Barbary Piernickiej
  • „Z siatkówką na ty” – P. Łukasza Dołowackiego

Do powyższej listy należy dopisać ciekawe zajęcia dla dzieci i młodzieży proponowane w ramach trzech projektów unijnych realizowanych m. in. w Zespole Szkół od września b.r. Trwa właśnie nabór uczniów do udziału w tych przedsięwzięciach.

Pierwszy z nich to projekt innowacyjny realizowany w Gimnazjum pt. „Podnoszenie kompetencji uczniowskich w dziedzinie nauk matematyczno – przyrodniczych i technicznych z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii – EDUSCIENCE” realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet III.

Liderem projektu jest Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, natomiast jego partnerami są: Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, Edukacja Pro Futuro spółka z o.o., American Systems Sp. z o.o. , Colin Rose - założyciel i prezes angielskiej firmy Accelerated Learning Systems.

Głównym celem projektu jest zwiększenie zainteresowania uczniów i uczennic z całej Polski naukami matematyczno - przyrodniczymi. Jak zapewniają autorzy - projekt zapewnia "żywe" i fascynujące poznawanie świata tych nauk.

W ramach projektu powstała nowoczesna platforma e-learningowa, na której są zamieszczane lekcje z zakresu nauk matematyczno - przyrodniczych, stworzone przez nauczycieli praktyków w oparciu o zagadnienia udostępnione przez pracowników naukowych Polskiej Akademii Nauk zrzeszonych w Centrum Badań Ziemi i Planet GeoPlanet, tj. Instytutu Geofizyki, Instytutu Nauk Geologicznych, Instytutu Oceanologii oraz Centrum Badań Kosmicznych. Platforma Eduscience, dostępna zarówno dla uczniów jak i nauczycieli realizujacych projekt, zawiera filmy z wypraw naukowych pracowników PAN, pliki audio, kursy e-learningowe oraz daje możliwość zorganizowania telekonferencji umożliwiających zadawanie pytań naukowcom PAN i bezpośrednią z nimi interakcję, możliwość prowadzenia w czasie rzeczywistym transmisji z przeprowadzanych przez pracowników PAN eksperymentów i badań. Uczniowie też mają okazję uczestniczyć w bezpośrednich transmisjach satelitarnych ze Stacji Polarnej na Spitsbergenie. Zaplanowano również zajęcia lekcyjne w Obserwatorium Geofizycznym w Świdrze.

W ramach tej innowacji uczniowie zapewne nauczą się badawczego podejścia do nauki, co pozwoli na lepsze rozumienie i zapamiętywanie przekazywanych treści dydaktycznych.

Kolejnym pomysłem celującym w rozwój młodzieży gimnazjalnej w wielu dziedzinach, jest cykl różnorodnych zajęć w Gimnazjum proponowany przez kolejny projekt pt. „Chcemy się rozwijać! – programy rozwojowe gimnazjum w Chmielniku i szkół podstawowych w Zabratówce i Woli Rafałowskiej” realizowany w ramach Programu operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX, Działanie 9.1. Poddziałami 9.1.2, współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego realizowanego przez Gminę Chmielnik.

Zajęcia przewidziane w projekcie do realizacji w Gimnazjum to:

  1. Doradztwo edukacyjno - zawodowe
    – Doradztwo zawodowe indywidualne dla uczniów klas III
    – Doradztwo zawodowe grupowe
  2. Zajęcia rozwijające
    – Zajęcia artystyczne (gitara)
    – Zajęcia z matematyki interaktywnej
    – Zajęcia dziennikarskie
    – Zajęcia z j. angielskiego
    – Zajęcia turystyczno – przyrodnicze
    – Modelarstwo
    – Basen
  3. Trzeci projekt – „Idziemy po sukces” - ten również realizowany przez Gminę Chmielnik, proponuje zajęcia dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1. Będą to:
    – Logopedia
    – Gimnastyka korekcyjna
    – Trudności w czytaniu
    – Zajęcia rozwijające zdolności matematyczne.

Oferta edukacyjna Zespołu Szkół w Chmielniku jest duża i tak dostosowana do potrzeb odbiorców, aby każdy znalazł coś dla siebie. Głównym atutem udziału dzieci i młodzieży w takich zajęciach jest całkowicie bezpłatne zdobycie dodatkowej wiedzy, umiejętności, ukierunkowanie zainteresowań, a często też odkrycie talentów.

Na zakończenie apel do rodziców:

Kochani rodzice. Zachęcajcie swoje dzieci do korzystania z zajęć pozalekcyjnych oferowanych przez szkołę. Ten czas po lekcjach, wykorzystany na zdobywanie dodatkowych umiejętności i sprawności, w towarzystwie rówieśników, naprawdę w przyszłości zaprocentuje.

Monika Wójcik
Zespół Szkół w Chmielniku


do góry następna strona

drukuj


Czwartek, 21 Listopada 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART