zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 3/2013
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
URZĄD GMINY INFORMUJE - CD
STOWARZYSZENIA
GOPS W CHMIELNIKU
012345

Wieść Gminna 3/2013 OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA

Strażacy podnoszą swoje kwalifikacje
Międzygminne zawody sportowo-pożarnicze - 2013
Międzygminne zawody sportowo-pożarnicze - 2013

 

 

 

Na stadionie gminnym w Chmielniku w niedzielę 22 września odbyły się Międzygminne Zawody Sportowo – Pożarnicze Jednostek z Terenu Gmin Chmielnik i Tyczyn. Pierwszy raz w historii zmagań sportowych strażaków w Chmielniku na starcie stanęły drużyny spoza naszej gminy.

W szranki o czołowe lokaty stanęło 10 drużyn męskich „grupy A”, 1 drużyna kobieca „grupa C” oraz 5 młodzieżowych drużyn pożarniczych (4 chłopców, 1 dziewcząt).

Zawody Gminne rozpoczął uroczysty przemarsz wszystkich uczestniczących w imprezie jednostek OSP, który prowadził Komendant Gminny OSP Gminy Chmielnik druh Marek Czarnota. Meldunek o gotowości drużyn do zawodów przyjął Prezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Rzeszowie druh Jan Kucaj. Zawodami kierował druh Artur Ciura, natomiast nad poprawnością wykonywanych zadań czuwała komisja sędziowska powołana przez Komendanta Miejskiego PSP w Rzeszowie, na czele której stanął brygadier Andrzej Wantrych.

Do współzawodnictwa pierwsze przystąpiły młodzieżowe drużyny pożarnicze, które startowały według Międzynarodowego Regulaminu Zawodów CTiF. Drużyny te składają się z chłopców i dziewcząt w wieku 10 – 16 lat. Zawody odbyły się w dwóch konkurencjach: sztafecie pożarniczej z przeszkodami 400 metrów i ćwiczeniu bojowym. Druga konkurencja polega na rozwijaniu odcinków węży, pokonaniu przeszkód, wykonaniu węzłów, napełnieniu wodą nalewaków za pomocą hydronetek oraz ustawieniu armatury na podeście. Podczas ćwiczenia bojowego liczy się nie tylko czas, ale również poprawność wykonywanych czynności oraz zdyscyplinowanie zawodników.

Po ukończeniu zawodów przez młodszych druhów rozpoczęły się zmagania drużyny starszych w „grupie A i C", które rywalizowały w dwóch konkurencjach tj.: sztafecie pożarniczej 7 x 50 m i ćwiczeniu bojowym. Podczas sztafety druhowie w jak najlepszym czasie mieli za zadanie nie tylko pokonać wyznaczony dystans, ale również m.in. podpiąć wąż tłoczny do rozdzielacza, przebiec równoważnię, przeskoczyć płotek i rów czy pokonać slalom i ścianę. Natomiast ćwiczenie bojowe polegają na rozwinięciu i zasileniu wodą linii gaśniczych dla dwóch rot mających za zadanie strumieniem wody przewrócić pachołki i obrócić tarczę. Aby tego dokonać, drużyny musiały uruchomić i zasilić wodą motopompę oraz rozwinąć i połączyć sześć odcinków węży.
Zawody miały emocjonujący przebieg, a poszczególne drużyny w trakcie startów wykorzystywały swoje maksymalne umiejętności i sprawność fizyczną. Szczególnie zacięta rywalizacja była w konkurencjach z udziałem drużyn męskich. Przebieg poszczególnych ćwiczeń był niejednokrotnie dramatyczny i zaskakujący. Komisja sędziowska nie tylko dokonywała pomiaru czasu, ale również skrupulatnie doliczała karne sekundy za błędy popełniane podczas wykonywania zadań. Zawody przebiegły bez zakłóceń. Do komisji nie wpłynęły żadne protesty, nie doszło też do żadnego wypadku, a największymi problemami były potknięcia, upuszczone prądownice czy kłopoty z podaniem wody. Impreza okazała się dużym sukcesem dla OSP Zabratówka. Drużyny z Zabratówki wygrały wszystkie konkurencje, w których brały udział. Warto podkreślić, że pierwszy raz w zawodach sportowo - pożarniczych w naszej gminie wystartowała drużyna kobiet (OSP Zabratówka).
Drużyny osiągnęły następujące lokaty:
Klasyfikacja końcowa w „grupie A” Gmina Chmielnik

1. OSP Zabratówka I z wynikiem

105,51

pkt.
2. OSP Zabratówka II z wynikiem

113,87

pkt.
3. OSP Wola Rafałowska z wynikiem

133,85

pkt.
4. OSP Błędowa Tyczyńska-Krzywa z wynikiem

153,07

pkt.
5. OSP Borówki z wynikiem

189,21

pkt.
6. OSP Chmielnik z wynikiem

262,70

pkt.
Klasyfikacja końcowa w „grupie C” Gmina Chmielnik
1. OSP Zabratówka z wynikiem

139,39

pkt.
Klasyfikacja końcowa w „grupie A” Gmina Tyczyn

1. OSP Tyczyn z wynikiem

141,66

pkt.
2. OSP Matysówka z wynikiem

143,00

pkt.
3. OSP Hermanowa z wynikiem

148,75

pkt.
4. OSP Kielnarowa z wynikiem

154,20

pkt.

Klasyfikacja końcowa MDP chłopców Gmina Chmielnik

1.

MDP Zabratówka

z wynikiem

1041,80

pkt.

2.

MDP Chmielnik

z wynikiem

959,57

pkt.

Klasyfikacja końcowa MDP dziewcząt Gmina Chmielnik

1. MDP Zabratówka z wynikiem

1012,42

pkt.

Klasyfikacja końcowa MDP chłopców Gmina Tyczyn

1. MDP Hermanowa z wynikiem

980,25

pkt.
2. MDP Kielnarowa z wynikiem

951,53

pkt.

Klasyfikacja międzygminna „grupa A”

1. OSP Zabratówka I z wynikiem

105,51

pkt.
2. OSP Zabratówka II z wynikiem

113,87

pkt.
3. OSP Wola Rafałowska z wynikiem

133,85

pkt.
4. OSP Tyczyn z wynikiem

141,66

pkt.
5. OSP Matysówka z wynikiem

143,00

pkt.
6. OSP Hermanowa z wynikiem

148,75

pkt.
7. OSP Błędowa Tyczyńska-Krzywa z wynikiem

153,07

pkt.
8. OSP Kielnarowa z wynikiem

154,20

pkt.
9. OSP Borówki z wynikiem

189,21

pkt.
10. OSP Chmielnik z wynikiem

262,70

pkt.

Klasyfikacja międzygminna MDP chłopców

1. MDP Zabratówka z wynikiem 1041,80 pkt.
2. MDP Hermanowa z wynikiem 980,25 pkt.
3. MDP Chmielnik z wynikiem 959,57 pkt.
4. MDP Kielnarowa z wynikiem 951,53 pkt.

Walczące zespoły obserwowała licznie zgromadzona publiczność, która dopingowała swoich faworytów. Po zakończeniu startów drużyny zostały uhonorowane pucharami i dyplomami. Wręczenia nagród dla najlepszych drużyn dokonali Burmistrz Miasta Tyczyn Pan Jan Hermianiuk, Wójt Gminy Chmielnik Pan Krzysztof Grad i Prezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Rzeszowie druh Jan Kucaj. Zaproszeni goście podziękowali strażakom za pracę włożoną w organizację zawodów oraz podkreślili wysoki poziom sportowy startujących drużyn. Następnie strażacy zaprosili wszystkich uczestników zawodów na skromny poczęstunek - strażacki bigos przygotowany przez druhów z Hermanowej.
Organizatorami tegorocznych zawodów był Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Chmielniku wraz z Zarządem Oddziału Gminnego ZOSP RP w Tyczynie przy wsparciu Urzędu Gminy w Chmielniku i Urzędu Miejskiego w Tyczynie. Należy podkreślić, że zawody były sporym wyzwaniem logistycznym, gdyż po raz pierwszy w zawodach udział wzięła tak duża liczba uczestników. Oceniając tegoroczne zmagania w Chmielniku warto podkreślić, zarówno bardzo dobrą atmosferę, w jakiej one przebiegały, jak i ich znakomitą organizację, za którą szczególne słowa uznania należą się wszystkim tym, którzy przyczynili się do tak sprawnego ich przebiegu, a w szczególności ich gospodarzom strażakom z jednostki OSP Zabratówka.

 

Marek Czarnota


poprzednia strona do góry

drukuj


Niedziela, 28 Listopada 2021 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
14 Pażdziernika 2021 r.
Wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem i cieszyć się dobrym zdrowiem. By było to jednak możliwe musimy być świadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą przede wszystkim spalanie odpadów w naszych domach.
14 Pażdziernika 2021 r.
Zasadniczym celem Programu jest dostarczenie mieszkańcom podkarpackich obszarów wiejskich instrumentów, w ramach których możliwa staje się integracja i aktywizowanie społeczności wiejskiej.
Realizacja: ProART