zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 3/2021
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIE
GOPS CHMIELNIK
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 3/2021 URZĄD GMINY INFORMUJE
URZĄD GMINY INFORMUJESesje Rady Gminy Chmielnik
Podkarpacki Program Odnowy Wsi na lata 2021-2025
Zadbajmy o czyste powietrze - RAZEM
Podziękowanie
Zadbajmy o czyste powietrze - RAZEM

Zanieczyszczenie powietrza jest problemem globalnym, ale dotyka też Naszej Gminy. Wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem i cieszyć się dobrym zdrowiem. By było to jednak możliwe musimy być świadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą przede wszystkim spalanie odpadów w naszych domach. 

 Dlatego apelujemy o:

  • niepalenie śmieci w piecach domowych, paleniskach i kominkach,
  • stosowanie paliw dozwolonych,
  • odpowiednie spalanie – niewywołujące dymu.

Pamiętajmy, że gdy spalamy śmieci w piecach domowych, przyczyniamy się do znacznego pogorszenia urządzeń i przewodów kominowych poprzez odkładanie się mokrej sadzy, która może doprowadzić do pożaru budynku. Spalając odpady łamiemy nie tylko prawo i szkodzimy środowisku ale przede wszystkim zagrażamy zdrowiu swojemu i najbliższych.

Właśnie w celu podnoszenia świadomości mieszkańców, na budynku Urzędu Gminy został zamontowany pierwszy czujnik jakości powietrza, monitorujący jego stanu. Urządzenie to w czasie rzeczywistym monitoruje temperaturę powietrza, wilgotność, ciśnienie, a także stężenie pyłów zawieszonych PM 2.5 i PM 10 (odpowiadających za tzw. smog). Wyniki są dostępne na stronie internetowej urzędu oraz na wirtualnej mapie firmy Syngeos (http://panel.syngeos.pl/sensor/pm10). Możliwe jest również pobranie aplikacji Syngeos na telefony komórkowe.

Czujnik przedstawia jakość powietrza w czasie rzeczywistym za pomocą diody, której kolor odpowiada aktualnemu zanieczyszczeniu powietrza, zgodnie ze skalą CAQI (Common Air Quality Index), wskazaną w tabeli poniżej.

Pamiętajmy, że za czyste powietrze odpowiedzialni jesteśmy wszyscy.

Jednocześnie przypominamy o obowiązującej od 1 czerwca 2018 r. uchwale nr LII/869/18 Sejmiku Województwa Podkarpackiego z dnia 23 kwietnia 2018 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa podkarpackiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. (Dz. U. Województwa Podkarpackiego z dnia 18 maja 2018 r., poz. 2498), tzw. „uchwały antysmogowej”, do zapoznania której zachęcamy http://bip.podkarpackie.pl/index.php/informacja-o-srodowisku/ochrona-powietrza/4055-uchwala-antysmogowa-dla-wojewodztwa-podkarpackiego


Lidia Urbaśpoprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Poniedziałek, 17 Stycznia 2022 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
23 Grudnia 2021 r.
W listopadzie nasz samorząd otrzymał promesę na realizację zadania pn. "Odbudowa infrastruktury drogowo - mostowej na terenie Gminy Chmielnik". Przedsięwzięcie uzyskało dotację w ramach Programu Rządowego Funduszu Polski Ład w wysokości 7 581 475 zł i ma pokryć do 95% kosztów jego realizacji.
Realizacja: ProART