Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chmielniku w okresie od 01.01.2010 roku – do 31.12.2010 roku realizuje Projekt pn: „Czas na aktywność w Gminie Chmielnik”. Projekt ten jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w ramach Priorytetu VII , Działanie 7.1. Poddziałanie 7.1.1.
Projekt skierowany jest do osób zameldowanych na terenie gminy Chmielnik korzystających ze świadczeń pomocy społecznej, w wieku aktywności zawodowej, pozostających bez zatrudnienia lub zatrudnionych w tym rolników.
Celem głównym projektu jest:
Aktywna integracja osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w gminie poprzez zastosowanie w ramach projektu instrumentów aktywnej integracji wobec 8 Uczestników Projektu.
Nabór do projektu trwał od 1.01.2010 roku do 28.02.2010 roku.
W ramach realizowanego projektu zawartych zostało 8 kontraktów socjalnych, w ramach których uczestnicy projektu objęci zostali wsparciem finansowym, pracą socjalną oraz instrumentami aktywnej integracji społecznej.
Projekt został podzielony na działania.
W pierwszej kolejności 8 osób w okresie od 4- 13.05.2010 roku brało udział w „Treningu kompetencji i umiejętności społecznej”. Jego celem było zapoczątkowanie procesów zmiany stylu życia podopiecznych i ich funkcjonowania w społeczności lokalnej. Dostarczył on uczestnikom wiedzy w zakresie: komunikacji interpersonalnej, asertywności, powstawania konfliktów i sposobów ich rozwiązywania, radzenia sobie z trudnymi sytuacjami w życiu osobistym i pracy.
W dniach od 31.05.2010 roku do 4.06.2010 roku Beneficjenci Ostateczni odbyli indywidualne konsultacje z doradcą zawodowym, na których wypracowane zostały indywidualne ścieżki dla każdej z osób pod kątem dalszych szkoleń zawodowych.
Poszerzenie i utrwalenie wiadomości zdobytych w ramach „Treningu kompetencji i umiejętności społecznych” kontynuowano w ramach „Grupy wsparcia”, w dniach 29.06.2010 roku, 5.07.2010 roku, 2.08.2010 roku, 3.09.2010 roku i 1.10.2010 roku. W zakresie zdobycia nowych kwalifikacji realizowane były kursy zawodowe.
W dniach od 19.07.2010 roku do 04.08.2010 roku odbyło się szkolenie „Mała gastronomia z obsługą kasy fiskalnej”, uczestniczyło w nim 3 UP. Przez 5 dni uczestniczki szkolenia zdobywały wiedzę teoretyczną, przez kolejne 5 dni nabywały umiejętności praktyczne.
Od 20.07.2010 roku do 05.08.2010 roku 4 UP brało udział w szkoleniu: „Opiekun osób starszych i niepełnosprawnych”. Połowa godzin szkolenia przeznaczona była na przyswajanie wiedzy teoretycznej, druga połowa na zdobycie umiejętności praktycznych. Najpóźniej rozpoczęło się szkolenie: „ABC przedsiębiorczości – jak założyć własną firmę”. Odbyło się ono w terminie od 12.08.2010 roku do 27.08.2010 roku,
w ramach którego 1 Uczestniczka Projektu zdobyła wiedzę teoretyczną i praktyczną. Uczestniczki szkoleń zdobyły wiedzę teoretyczną, nabyły umiejętności praktyczne, co będą mogły wykorzystać w przyszłości.
Z inicjatywy i na wniosek osób biorących udział w projekcie w dniach 18-19.11.2010 roku zorganizowano za zgodą WUP w Rzeszowie szkolenie nt. „Praktyczne zarządzanie własnym budżetem domowym” .
W dniu 15.12.2010 roku odbyło się seminarium podsumowujące realizację projektu, w którym udział wzięły uczestniczki projektu oraz osoby zaproszone.
Planowanie i realizacja zadań objętych projektem pozwolą na efektywne wykorzystanie środków z Unii Europejskiej i środków własnych będących wkładem do realizowanego projektu. Główny nakład środków finansowych położony był na bezpośrednią pomoc skierowaną do osób biorących udział w projekcie. Jest to bardzo duża szansa dla uczestników, gdyż środki finansowe przeznaczone dla nich są pomocą bezzwrotną . Badanie ewaluacji i opinii uczestników daje możliwość ogólnej oceny podejmowanych działań. Bardzo duże zadowolenie z udzielonego wparcia, podniesienia własnej samooceny, pewności siebie i co najważniejsze zdobytych umiejętności mówi o wysokiej wartości realizowanego projektu. Można by było wymieniać wiele argumentów przemawiających za słusznością i koniecznością realizowania tego typu projektów. Mamy nadzieję, że efekty podejmowanych działań przyniosą wymierne korzyści dla uczestników, podniosą standard ich życia i otworzą przed nimi nowe możliwości na rynku pracy.
Zespół Projektowy