zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2011
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIE
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
SPORT
GOPS W CHMIELNIKU
012345

Wieść Gminna 4/2011 KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH

Koło Gospodyń Wiejskich w Borówkach

Koło Gospodyń Wiejskich w Borówkach działa już od wielu lat. Ma swój lokal w Domu Ludowym w Borówkach. Podczas wspólnych spotkań przy kawie i herbacie Panie opowiadają o starych tradycjach i wierzeniach ludowych, śpiewają stare pieśni i przyśpiewki ludowe, wymieniają się przepisami i doświadczeniami. Członkinie działające w KGW dbają o czystość wsi, uczestniczą w uroczystościach kościelnych, pomagają w przygotowaniu imprez i różnych spotkań, gdzie prezentują swoje rękodzieła i przygotowują degustacje dawnych potraw.

W 6 stycznia 2011 r. rozpoczęły pracowity rok, przygotowując noworoczne spotkanie połączone ze wspólnym kolędowaniem. Zaproszono przedstawicieli Kół Gospodyń ze wszystkich miejscowości z Gminy, przedstawicieli Władz naszej Gminy. Po powitaniach i życzeniach noworocznych wzniesiono toast za pomyślność w Nowym Roku. Wieczór uświetnił zespół Górzanie z Chmielnik, śpiewając kolędy i pastorałki. Panie z koła przygotowały pyszny poczęstunek i zaprosiły do wspólnego kolędowania.


17 marca 2011 r. P. Przewodnicząca koła Krystyna Maćkowicz wzięła udział w konferencji Kobieta aktywna z udziałem Pierwszej Damy RP p. Anny Komorowskiej. Konferencja odbyła się w Filharmonii w Rzeszowie, wzięło w niej udział ponad 800 osób. Zgromadzone na sali kobiety przywitała organizatora spotkania, europoseł Elżbieta Łukacijewska, która powiedziała, że nie spodziewała się tak dużej frekwencji. W spotkaniu uczestniczyły oprócz prezydentowej także wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz, przewodnicząca sejmiku Teresa Kubas-Hull oraz dziennikarka Alicja Resich-Modlińska. Spotkanie „Kobieta Aktywna” poprowadził Mariusz Zieliński. W pierwszym panelu udział wzięła Pierwsza Dama, Anna Komorowska, Irena Wójcicka, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta oraz Małgorzata Chomycz, wojewoda podkarpacki. Anna Komorowska przyznała, że sama jest kobietą aktywną. Jak podkreślała, wychowanie pięciorga dzieci wymaga dużej aktywności i energii największa trudność to łączenie wielu ról, troska, żeby dom był schludny, ciepły, do którego się chętnie wraca, a także konieczność bycia psychologiem, kiedy pojawiają się różne problemy i żeby w tych wszystkich obowiązkach znaleźć czas dla siebie. Każda wypowiedź Anny Komorowskiej kończyła się oklaskami.

19 marca odbyły się warsztaty kulinarne zorganizowane przez panią Ludmiłę Chmielowską i KGW w Borówkach. W pokazie kulinarnym wzięły również udział panie z KGW z Chmielnika.

Pod nadzorem pani Ludmiły z Podkarpackiego Instytutu Doradztwa Rolniczego panie przyrządziły bigos z pieczarek i czerwonej fasoli, sałatkę z tortellini i surówkę z porów. Po przygotowaniu pysznych potraw, przy kawie i herbacie rozpoczęła się ich degustacja. Wszystkie dania okazały się bardzo smaczne więc każda z pań chętnie dołączyła do swoich przepisów kulinarnych nowe propozycje. Zadowolone uczestniczki zgodnie zadecydowały o zorganizowaniu następnego spotkania.

23 kwietnia w Wielką Sobotę w Kościele w Borówkach odbyła się rezurekcja, po której strażacy OSP w Borówkach, pełniący warte przy grobie Pana Jezusa, zebrali się na wspólnym świątecznym spotkaniu.

Po złożeniu sobie życzeń i podzieleniu się jajkiem wszyscy zasiedli do wspólnego poczęstunku przygotowanego przez panie z KGW w Borówkach. Ten piękny zwyczaj, corocznie kultywowany integruje wszystkie organizacje działające w miejscowości.


28 maja 2011 roku w piękny, słoneczny dzień, panie z KGW w Borówkach i Chmielniku udały się na wycieczkę. Docelowymi miejscami była Kalwaria Pacławska, zamek w Krasiczynie i piękny kwiatowy ogród w Bolestraszycach. Każde z tych miejsc zachwycało swym pięknem i bogatą historią. Zwieńczeniem całego dnia było ognisko i wspólne pieczenie kiełbasy. W dobrych nastrojach, z piosenką na ustach wycieczkowicze powrócili do domów.

12 czerwca odbyło się poświęcenie samochodu strażackiego, który otrzymała OSP w Borówkach oraz świętowano gminny dzień strażaka. Na to spotkanie zostały zaproszone panie z KGW w Borówkach oraz wszystkie jednostki OSP Gminy Chmielnik. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą, po której zaproszono wszystkich zebranych na obiad i zimne zakąski przygotowane przez członkinie koła. Wieczorem odbyła się zabawa taneczna.

KGW w Borówkach otrzymało zaproszenie na imprezę plenerową „Starych potraw smak i urok” organizowaną przez Gminny Ośrodek Kultury w Błażowej przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim i Starostwem Powiatowym w Rzeszowie oraz Podkarpackim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. Spotkanie, któremu towarzyszył przegląd kapel ludowych odbyło się 12 czerwca 2011 roku. Jako danie konkursowe panie przygotowały zraziki mięsno-jarskie w sosie grzybowym. Ponadto do degustacji przygotowano krokiety, pierogi ziemniaczane z serem, z młodej kapusty, knedle z truskawką, gołąbki, proziaki i ciasta. Zadowolone i pełne wrażeń uczestniczki powróciły do domu z wyróżnieniem.

Coroczne Święto Kwiatów w Albigowej to piękna i kolorowa uroczystość. Koła Gospodyń z różnych miejscowości przywożą różne kompozycje kwiatowe, wśród których w tym roku dominowały lilie. Imprezie towarzyszą przeglądy kapel ludowych, zespołów dziecięcych, kiermasz rękodzieła, stoiska z sadzonkami kwiatów. W Święcie Kwiatów wzięły udział panie z KGW w Borówkach przygotowując piękną, kwiatową kompozycję, za którą otrzymały wyróżnienie i upominek- garnek. Barwna impreza dostarczyła wielu wspaniałych wrażeń uczestniczkom.


28 sierpnia 2011 roku odbyły się Dożynki Wiejskie w Borówkach. Coroczne Święto Plonów rozpoczęło się Mszą Święta na której zostały poświęcone 2 wieńce dożynkowe. Gospodarzami uroczystości byli Czesława Sroka i radny wsi Stanisław Żurek. O godzinie 15:00 odbyła się impreza dożynkowa, na którą zaproszono wielu gości wśród których znaleźli się m.in. przedstawiciel posła na Sejm Jana Burego, wójt Gminy Chmielnik Krzysztof Grad wraz z żoną, ksiądz kanonik Władysław Mazepa, sołtys wsi Chmielnik Anna Szydełko, sołtys wsi Borówki Zofia Filip, przedstawiciele KGW w Błędowej Tyczyńskiej, Chmielnika i Zabratówki, zarząd OSP i inni. Po powitaniach i wystąpieniach gości nastąpił obrzęd przekazania wieńca. Przyśpiewki dożynkowe ułożyły panie Halina Borowska i Maria Bembenek. Gospodarze poczęstowali uczestników poświęconym chlebem z tegorocznych zbiorów. Po części oficjalnej rozpoczęło się wspólne biesiadowanie, podczas którego czas umilała orkiestra z Nieborowa.

Jedną z najstarszych członkiń Koła Gospodyń jest pani Marysia Filip, która 31 sierpnia świętowała 80 urodziny. Z tej okazji wszystkie panie z Koła spotkały się z jubilatką wręczając tort, upominek i piękny wiersz ułożony przez panią Halinę Borowską. To kameralne spotkanie dostarczyło wiele wzruszeń zarówno Jubilatce jaki i pozostałym uczestniczkom urodzin.


4 września 2011 roku KGW w Borówkach zostało zaproszone przez Gminny Ośrodek Kultury w Lubeni na imprezę plenerową „Ziemniaczane harce”. Zadaniem uczestników imprezy było przygotowanie potraw z ziemniaków. Przedstawicielki koła przygotowały następujące potrawy do konkursu: krasnale- faszerowane ziemniaki, ziemniaczane kołduny z mięsem, kotlety ziemniaczane z jabłkiem, pierogi ziemniaczane, zapiekane ziemniaki z boczkiem, kotlety ziemniaczane z serem i kiełbasą. Ta coroczna impreza jak zwykle okazała się udana a uczestniczki otrzymały zasłużoną nagrodę.

17 września w Borówkach odbył się zjazd gminny Kół Gospodyń Wiejskich oraz spotkanie przedwyborcze z posłem Janem Burym. W spotkaniu udział wzięli: wiceminister skarbu poseł na sejm Jan Bury, przedstawiciel PSL Stanisław Bartman, wójt Gminy Chmielnik Krzysztof Grad, Stefania Michałek, Zenona Mokrzycka, przedstawiciele KGW z Błażowej, Chmielnika, Błędowej Tyczyńskiej i Zabratówki, Borówek, Stowarzyszenie „Nasza Wola” z Woli Rafałowskiej, sołtysi i Rady Sołeckie z terenu Gminy Chmielnik i zarząd OSP w Borówkach. Podczas spotkania pani Stefania Michałek zwróciła uwagę na ważną rolę jaką spełniają działaczki wiejskie, a wójt Krzysztof Grad wręczył dyplomy dla KGW z terenu Gminy Chmielnik za działalność w krzewieniu kultury regionalnej.

To tylko niektóre przykłady tegorocznej działalności.

Koło Gospodyń w Borówkach działa bardzo prężnie angażując się na wiele sposobów. Wspiera parafię, OSP, reprezentuje wieś i gminę w konkursach i przeglądach, przygotowuje poczęstunki, współorganizuje imprezy gminne. Kobiety poświęcają swój wolny czas na działalność społeczna i kulturalną. Będą mile widzieć nowe Panie które chciałyby wstąpić do KGW w Borówkach.

W imieniu społeczności wiejskiej Koło Gospodyń serdecznie dziękuje Panu Wójtowi Krzysztofowi Gradowi za wyremontowanie drogi w Borówkach.

Z kroniki Koła Gospodyń w Borówkach
wybrała Beata Wojnarowicz - Hondz


poprzednia strona do góry

drukuj


Sobota, 27 Listopada 2021 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
14 Pażdziernika 2021 r.
Wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem i cieszyć się dobrym zdrowiem. By było to jednak możliwe musimy być świadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą przede wszystkim spalanie odpadów w naszych domach.
14 Pażdziernika 2021 r.
Zasadniczym celem Programu jest dostarczenie mieszkańcom podkarpackich obszarów wiejskich instrumentów, w ramach których możliwa staje się integracja i aktywizowanie społeczności wiejskiej.
Realizacja: ProART