zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2017
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
STOWARZYSZENIE
INFORMACJA
012345

Wieść Gminna 4/2017 KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH

Działania Kół Gospodyń Wiejskich

 

Działania Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Chmielnik skupione są wokół kultywowania tradycji lokalnych, dziedzictwa kulturowego, dbałości o gwarę, ochrony od zapomnienia dawnych legend, przyśpiewek, przepisów kulinarnych i obrzędów. Niezwykle istotną sprawą jest dla nich także integracja – wspólne spotkania
i działania. Działają więc wspólnie na różnych obszarach od sześciu lat, a umożliwia to Program „Działaj Lokalnie”. Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich w Chmielniku przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Chmielniku corocznie bierze udział w konkursie grantowym w ramach tego Programu aplikując o środki finansowe niezbędne do podejmowania różnorodnych przedsięwzięć. Działania w ramach projektów są różne, ale nadrzędnym celem wszystkich, takim „dobrem wspólnym” jest właśnie integracja. Tak więc łączyła nas już kuchnia podczas przygotowywania tradycyjnych regionalnych potraw, potem czerpaliśmy z kultury, tradycji i kuchni innych regionów Polski, dbaliśmy o nasze zdrowie i poznawaliśmy najbliższa okolicę podczas marszów nordic walking, wspólnie dbaliśmy o swój wizerunek, poszukiwaliśmy piosenek i melodii charakterystycznych dla naszych okolic i wydaliśmy śpiewnik dla potomnych.

Ostatni projekt pt. "Jak jo se zaśpiwom jak jo se zanuce" w rozbudził w uczestnikach potrzebę "bycia na scenie", prezentowania swoich osiągnięć szerszej publiczności i potrzebę uznania artystycznych dokonań przez innych. Rozbudziły się również potrzeby tworzenia i obcowania ze sztuką, już nie tylko z tradycyjnym folklorem, ale potrzebą sięgania po coś z wyższej półki. Dlatego zrodził się pomysł na projekt pt. "Gospodynie na scenie”. Stał się on swoistą kontynuacją ubiegłorocznych działań. W efekcie powstało humorystyczne przedstawienie pt. „Baba i Chłop” zawierające ciąg scenek z życia mieszkańców wsi osadzone w latach 70. Wykorzystano w nim przyśpiewki i piosenki ludowe, nad zebraniem których grupa pracowała w poprzednim roku. Reżyserem tego scenicznego przedsięwzięcia oraz autorem scenariuszu była Pani Halina Borowska. O obsadzie, scenografii, rekwizytach decydowali sami uczestnicy projektu. Praca nad spektaklem dostarczała uczestnikom wiele radości. Częste i intensywne próby nie zniechęcały, wprost przeciwnie: dodawały energii i wzmagały zaangażowanie. Premiera przedstawienia odbyła się 29 listopada. Spektakl został nagrodzony gromkim brawami i pochlebnymi opiniami zaproszonych Gości i lokalnej społeczności.

W ramach projektu Panie i Panowie z Kół Gospodyń mieli także okazję obejrzeć spektakl teatralny „Kolacja dla głupca” w Teatrze im Wandy Siemaszkowej. Żywa gry aktorska dostarczyła uczestnikom wielu emocji, pozwoliła poczuć prawdziwego ducha teatru i dała możliwość spojrzenia na spektakl pod kątem własnego udziału w przygotowywanym przedstawieniu.

Projekt zmierzał do rozbudzenia potrzeby do "bycia na scenie" i być może będzie inspiracją do utworzenia amatorskiej grupy teatralnej.

Wspólnie realizowane działania są dowodem na to, że mała ojczyzna to dobre miejsce aby się rozwijać, tworzyć i bez względu na wiek nie bać się urzeczywistniać swoich marzeń.

 

„Gospodynie na scenie” to projekt realizowany w ramach Programu Działaj Lokalnie X" 2017. Jest to Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce przy współpracy z Ośrodkiem Działaj Lokalnie - Fundacją Generator Inspiracji, dzięki wsparciu otrzymanemu od lokalnych samorządów: Gminy Błażowa, Gminy Chmielnik, Gminy Dubiecko, Gminy Tyczyn oraz Województwa Podkarpackiego.

Irena Szczypek
Beata Wojnarowicz - Hondz


poprzednia strona do góry

drukuj


Sobota, 4 Grudnia 2021 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
14 Pażdziernika 2021 r.
Wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem i cieszyć się dobrym zdrowiem. By było to jednak możliwe musimy być świadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą przede wszystkim spalanie odpadów w naszych domach.
14 Pażdziernika 2021 r.
Zasadniczym celem Programu jest dostarczenie mieszkańcom podkarpackich obszarów wiejskich instrumentów, w ramach których możliwa staje się integracja i aktywizowanie społeczności wiejskiej.
Realizacja: ProART