Stowarzyszenie Promocji i rozwoju Wsi Wola Rafałowska „Nasza Wola” otrzymało darowiznę przekazaną przez Fundację Agencji Rozwoju Przemysłu, która pomogła nam w realizacji celów statutowych na które zawsze brakowało środków.
Obchody Święta Niepodległości
11 listopada, wieczorem, na nowym obiekcie, na Placu „Arena”, zorganizowaliśmy Ognisko Patriotyzmu, w którym wzięło udział ok. 100 osób. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Stefana Kard. Przyczynił się do przypominania historii Polski, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej. Obok płonęło ognisko wokół, którego później skupili się uczestnicy uroczystości, śpiewając nastrojowe pieśni patriotyczne. Palenie Ognisk Patriotyzmu 3go maja i 11 listopada stało się naszą lokalną tradycją (robimy to od 9 lat). Dzięki darowiźnie od Fundacji zakupiono artykuły spożywcze na przygotowanie poczęstunku dla mieszkańców, który był dla nich miłym zaskoczeniem, a ze względu na zimny wieczór pozwolił się im ogrzać. Nie zabrakło również sztucznych ogni, które bardzo ucieszyły najmłodszych. Miło było wspólnie spędzić tak wyjątkowy wieczór.
W zdrowym ciele, zdrowy duch - wyjazd na basen do Solca Zdrój
14 listopada, 23 osobowa grupa mieszkańców uczestniczyła w zajęciach rehabilitacyjnych, na basenie termalnym z leczniczą wodą siarkową w Solcu Zdroju. Jest to solanka siarczkowo-bromkowo-jodkowo-borowa, która ma najwyższą, niespotykaną nigdzie indziej, zawartość aktywnych związków siarki, bardzo potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, a szczególnie w starszym wieku. Dzięki darowiźnie z Fundacji mogliśmy dofinansować wyjazd, pokryliśmy koszty autokaru oraz bilety wstępu, natomiast uczestnicy pokryli koszty cateringu. Bardzo miło spędziliśmy 4,5 godziny
w wodzie, zrelaksowani, ale trochę zmęczeni po obiedzie wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.
Wieczór autorski w Izbie Tradycji
20.11.2019 r., w Izbie Tradycji w Woli Rafałowskiej odbył się poetycki wieczór autorski „Za progiem". Naszymi gośćmi byli Dorota Kwoka – poetka, recytatorka, malarka, animatorka kultury oraz Stach Ożóg – wykładowca Instytutu Filologii Polskiej na Uniwersytecie Rzeszowskim, laureat ogólnopolskich konkursów poetyckich, recytatorskich i teatralnych. Zabrali oni przybyłych uczestników spotkania w świat wyobraźni poetyckiej i w sentymentalną podróż. Wzruszające recytacje autorów - Doroty Kwoki i Stacha Ożoga oraz piękna polszczyzna poruszyły i zachwyciły wszystkich. Uczestnicy wyrazili chęć udziału w kolejnych tego typu spotkaniach. Był to bardzo miły listopadowy wieczór, było dla ducha i ciała. Zebrani mogli skosztować pyszności przygotowanych przez członków Stowarzyszenia. Artykuły spożywcze zostały zakupione dzięki darowiźnie z Fundacji.
„Co nam zostały z tych lat”
30 listopada uczestniczyliśmy w koncercie andrzejkowym organizowanym przez Estradę Rzeszowską i Teatr Muzyczny w Rzeszowie „Co nam zostały z tych lat”. Mogliśmy na żywo posłuchać pięknych, nastrojowych, dawnych piosenek o miłości. Wspólne wyjście do teatru było dla naszych mieszkańców odskocznią od szarej rzeczywistości. Bilety zostały zakupione z darowizny od Fundacji, natomiast transport był w gestii uczestników.
Mikołajki
Stowarzyszenie od 11 lat organizuje Mikołajki dla małych dzieci, w tym roku zabawa mikołajkowa i spotkanie ze Św. Mikołajem odbyło się 4 grudnia, wzięło w nim ok. 70 dzieci. Impreza odbywa się w szkole podstawowej. Stowarzyszenie dzięki dotacji z Urzędu Gminy w Chmielniku pokryło koszty animatorów, Muzycznej Szkoły Yamacha, którzy bawili dzieci. Święty Mikołaj przyniósł oczekiwane prezenty, które mógł „zakupić” dzięki pomocy rodziców, Stowarzyszenia i darowiźnie od Fundacji. Zabawa Mikołajkowa jest bardzo oczekiwana przez najmłodszych i ich rodziców.
Poprawa zaplecza Stowarzyszenia
Stowarzyszenie borykało się z brakiem środków na usprawnienie swojego funkcjonowania. Nie posiadaliśmy elektronicznego programu księgowego (posługiwaliśmy się tzw. Amerykanką), nie działała strona internetowa Stowarzyszenia, nasze naczynia kuchenne uległy częściowemu zniszczeniu. Dzięki darowiźnie od Fundacji problemy te zostały rozwiązane:
kupiliśmy Program księgowy OGNIK Premium 2020, dzięki któremu łatwiejsze i profesjonalne będzie prowadzenie księgowości Stowarzyszenia;
działa nasza strona internetowa www.wolarafalowska.pl Zachęcamy do jej odwiedzenia. Możecie Państwo zapoznać się z nasza działalnością, zapraszamy również do odwiedzenia prowadzonej przez nas Izby Tradycji z Galerią Starych, Religijnych Obrazów, która jest miejscem pielęgnowania i pokazywania tradycji lokalnych, warsztatów, obcowania ze sztuką, integrującym i rozwijającym talenty mieszkańców w różnym wieku. Odnowione i zaprezentowane eksponaty są świadkami historii, zabytkami kultury materialnej, naszym dziedzictwem;
zakupione zostały naczynia do kuchni (filiżanki, talerze), które zastąpiły 10 letnie wysłużone, dzięki czemu stół podczas spotkań wygląda estetycznie, cieszy oko.
Dzięki darowiźnie od Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu, z której musieliśmy się rozliczyć do 15 grudnia, miesiąc listopad był dla nas bardzo pracowity i bogaty w wydarzenia artystyczne. Serdecznie za to dziękujemy !!!
Prezes Stowarzyszenia Danuta Szajna