zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 1/2018
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
STOWARZYSZENIE
INFORMACJA
012345

Wieść Gminna 1/2018 STOWARZYSZENIE
STOWARZYSZENIE

Ze strychów i piwnic do izby tradycji

W 2016 r. podczas realizacji projektu „Izba Tradycji uczy, bawi, wychowuje” pozyskaliśmy od mieszkańców stare religijne obrazy, które pokazane były na wystawie w starej plebani. Naszym celem było umieścić je w Izbie Tradycji, zadanie to postawiliśmy sobie podczas realizacji projektu „Ze Sztuką i Tradycją za pan brat” dofinansowanego z Programu Działaj Lokalnie 2017.

Realizacja naszego przedsięwzięcia była możliwa dzięki wsparciu społeczności wiejskiej, która uchwałą zebrania wiejskiego przeznaczyła kwotę ponad 13 tyś zł z Funduszu Sołeckiego na adaptacje strychu - wykonanie stropu, docieplenie. Kwota ta okazała się jednak niewystarczająca, kosztorys tego zadania, bez instalacji elektrycznej i centralnego ogrzewania opiewał na kwotę ponad 26 tyś zł, dlatego też dokonaliśmy korekty naszego projektowego budżetu i kwotę, która miała być przeznaczona na opłatę za warsztaty wokalne przeznaczyliśmy na remont. Ponieważ strop pod tym pomieszczeniem był drewniany ekipa budowlana wykonała dodatkową podwieszaną na legarach podłogę z płyty OSB oraz dociepliła i obłożyła płytami gipsowymi sufit. Prace te pochłonęły pieniądze z Funduszu Sołeckiego, a Gmina Chmielnik dołożyła 2500 zł, resztę kosztów i pracy wzięło na siebie Stowarzyszenie. Pozostało do wykonania: instalacja elektryczna, centralne ogrzewanie, szpachlowanie i malowanie sufitów; położenie paneli ściennych i podłogowych oraz wyeksponowanie ok. 100 odnowionych obrazów. Zakupione zostały wszystkie potrzebne materiały. Cała wartość opłaconych przez nas prac i materiałów na remont to kwota 4423 zł, a praca społeczna członków Stowarzyszenia ok. 6000 zł.

Patrząc na efekt jesteśmy dumni, że to co chwilami wydawało się niemożliwe do zrobienia dzięki dużej determinacji jest wykonane, a przez to mamy zagospodarowane wszystkie pomieszczenia na strychu Domu Ludowego, jest powiększona Izba Tradycji. Stworzyliśmy nowe atrakcyjne miejsce, gdzie mieści się Galeria Starych Religijnych Obrazów. Dzięki dodatkowej powierzchni możemy lepiej zaprezentować posiadane eksponaty, których ciągle przybywa.

Otwarcie Galerii odbyło się w Tłusty Czwartek, uczestniczyło w nim wielu wspaniałych gości. Ksiądz proboszcz poświęcił zebrane przez nas i odnowione obrazy

 

ODWIEDZINY W IZBIE TRADYCJI

10 lutego bieżącego roku naszą Izbę Tradycji i Galerię odwiedziła 50 osobowa grupa pań i panów z terenu gminy Łańcut. W Księdze Pamiątkowej wpisali tak „….Szczególnie zachwycił nas zbiór starych oleodruków, które dzięki Wam nie leżą w domowych zakamarkach, a ujmują zwiedzających swoim cudownym urokiem.”

 

Naszą Galerię 19 lutego odwiedziła ekipa TVP Rzeszów. Nagrany przez panią Annę Tomczyk materiał został wyemitowany na antenie telewizji regionalnej w dniu 23.02.2018 r., a 26 lutego został pokazany również na antenie ogólnopolskiej w Teleexpresie Extra.

 

26 lutego spotkała się z nami pani Bernadetta Szczypta, redaktor Polskiego Radia Rzeszów. Nagraną audycję można było usłyszeć na antenie Radia Rzeszów.

W Galerii zaprezentowane są wszystkie zebrane obrazy, przy ich odnawianiu dowiedzieliśmy się skąd pochodzą i na jaką intencję zostały zakupione. Bardzo często są to cegiełki na budowę lub rozbudowę różnych kościołów. Można tu również obejrzeć prace mieszkańców powstałe podczas plenerów malarskich.

NIETYPOWY DZIEŃ KOBIET

 

8 marca 2018 r. Parafia pod wezwaniem Św. Trójcy w Woli Rafałowskiej przeżywała Wizytację Kanoniczną Księdza Biskupa Edwarda Białogłowskiego. Korzystając z obecności Jego Ekscelencji w naszej wsi zaprosiliśmy go do odwiedzenia Izby Tradycji i Galerii Starych Religijnych Obrazów. Biskupowi towarzyszył Dziekan Ks. Mieczysław Lignowski oraz nasz Proboszcz Ks. Jerzy Rusin.

PIERWSZAKI W IZBIE TRADYCJI

  

14 marca Izbę Tradycji odwiedziła klasa pierwsza ze Szkoły Podstawowej im. Stefana kard. Wyszyńskiego z Woli Rafałowskiej. Z dużym zainteresowaniem oglądali przedmioty, którymi posługiwali się dawni mieszkańcy wsi, zadawali wiele pytań. Bardzo spodobała im się stara klasa, ławki, książki.

Z zaciekawieniem przyglądali się również zgromadzonym w Galerii obrazom.

KURS KOMPUTEROWY

Członkowie Stowarzyszenia podnoszą swoje kompetencji informatyczne podczas kursu komputerowego prowadzonego przez firmę CREATIVE LIFE Anna Starkey. W miłej atmosferze zgłębiamy tajniki pracy z komputerem.


PLANY NA 2018 r.

Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Wsi Wola Rafałowska „Nasza Wola” otrzymało dotację z Urzędu Gminy w Chmielniku, w kwocie 3000 zł na realizacje zadania „Rozwój form pracy z dziećmi i młodzieżą z terenu Gminy Chmielnik”. Kwota ta zostanie wydana na działania z dziećmi i młodzieżą między innymi: Rajd Wolańskich Przysiółków”, spotkania w Izbie Tradycji, Mikołajki, warsztaty artystyczne, Dni Otwarte w Izbie, Święto Niepodległości itp.

Aktywnie włączymy się w przygotowanie przez Radę Sołecką projektu i jego realizację (z chwilą otrzymania dotacji) z Podkarpackiego Programu Odnowa Wsi na lata 2017-2020. Finałem będzie stała zadaszona podłoga na Arenie. Będzie to kontynuacja ubiegłorocznego zagospodarowania Placu Arena.

W tym roku przypada 10 rocznica powstania Stowarzyszenia „Nasza Wola”, z tej okazji przymierzamy się do wydania kolejnej książki „Z mojej małej Ojczyzny – historia wsi życiem ludzi pisana”.


                                               

Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Wsi Wola Rafałowska „Nasza Wola” jest Organizacją Pożytku Publicznego. Zwracamy się do Państwa z prośbą o wsparcie nas 1 % podatku za 2017 r. Wystarczy wpisać w PIT nr KRS 0000307811. Cenna jest dla nas każda złotówka. Dzięki Państwa ofiarności możemy pomagać ludziom, organizować różnorodne przedsięwzięcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych, wydawać kolejne książki „Z mojej małej Ojczyzny”, prowadzić Izbę Tradycji, działać dla dobra naszej małej Ojczyzny Woli Rafałowskiej. W tym roku wspieramy również rehabilitację Pawła po przeszczepie serca – dopisek dla Pawła. Liczymy, że nas nie zawiedziecie.


 

Serdeczne życzenia radości i siły płynącej z istoty Świąt Wielkanocnych, by uśmiech i wiosenny optymizm towarzyszyły Wam każdego dnia

   

życzą Zarząd i Członkowie
Stowarzyszenia „Nasza Wola”

 


Prezes Stowarzyszenia Danuta Szajna


poprzednia strona do góry

drukuj


Czwartek, 18 Kwietnia 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART