zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 2/2017
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
STOWARZYSZENIE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 2/2017 OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA

Międzygminne zawody sportowo-pożarnicze
IX Powiatowe Zawody Sportowo – Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych
Międzygminne zawody sportowo-pożarnicze

Na stadionie sportowym w Hermanowej w niedzielę 11 czerwca odbyły się II Międzygminne Zawody Sportowo-Pożarnicze Jednostek z Terenu Gmin Chmielnik i Tyczyn. Zawody po raz drugi odbyły się na tym szczeblu, tym razem drużyny z naszej gminy przyjęły zaproszenie druhów z sąsiedniej gminy.

W szranki o czołowe lokaty stanęło 9 drużyn męskich „grupy A”, 1 drużyna kobieca „grupa C” oraz 3 młodzieżowe drużyny pożarnicze (2 chłopców, 1 dziewcząt).

Zawody Gminne rozpoczął uroczysty przemarsz wszystkich przybyłych jednostek OSP. Defiladę przeprowadził Komendant Gminny ZOSP Gminy Tyczyn druh Janusz Skoczylas. Nad poprawnością wykonywanych zadań czuwała komisja sędziowska powołana przez Komendanta Miejskiego PSP w Rzeszowie, na czele której stanął mł. bryg. Dariusz Rałowski.

Do współzawodnictwa pierwsze przystąpiły młodzieżowe drużyny pożarnicze, które startowały według Międzynarodowego Regulaminu Zawodów CTiF. Drużyny te składają się z chłopców i dziewcząt w wieku 10 - 16 lat. Zawody odbyły się w dwóch konkurencjach: sztafecie pożarniczej z przeszkodami 400 metrów i ćwiczeniu bojowym. Druga konkurencja polega na rozwijaniu odcinków węży, pokonaniu przeszkód, wykonaniu węzłów, napełnieniu wodą nalewaków za pomocą hydronetek oraz ustawieniu armatury na podeście. Podczas ćwiczenia bojowego liczy się nie tylko czas, ale również poprawność wykonywanych czynności oraz zdyscyplinowanie zawodników.

Po ukończeniu zawodów przez młodszych druhów rozpoczęły się zmagania drużyny starszych w „grupie A i C", które rywalizowały w dwóch konkurencjach tj.: sztafecie pożarniczej 7 x 50 m i ćwiczeniu bojowym. Podczas sztafety druhowie w jak najlepszym czasie mieli za zadanie nie tylko pokonać wyznaczony dystans, ale również m.in. podpiąć wąż tłoczny do rozdzielacza, przebiec równoważnię, przeskoczyć płotek i rów czy pokonać slalom i ścianę. Natomiast ćwiczenie bojowe polega na rozwinięciu i zasileniu wodą linii gaśniczych dla dwóch rot mających za zadanie strumieniem wody przewrócić pachołki i obrócić tarczę. Aby tego dokonać, drużyny musiały uruchomić i zasilić wodą motopompę oraz rozwinąć i połączyć sześć odcinków węży.

Po raz pierwszy na zawodach tego szczebla odbyła się również pokazowo konkurencja, która po wielu latach wraca do strażackiej rywalizacji – musztra.

Zawody miały emocjonujący przebieg, a poszczególne drużyny w trakcie startów wykorzystywały swoje maksymalne umiejętności i sprawność fizyczną. Szczególnie zacięta rywalizacja była w konkurencjach z udziałem drużyn męskich. Przebieg poszczególnych ćwiczeń był niejednokrotnie dramatyczny i zaskakujący. Komisja sędziowska nie tylko dokonywała pomiaru czasu, ale również skrupulatnie doliczała karne sekundy za błędy popełniane podczas wykonywania zadań. Zawody przebiegły bez zakłóceń. Do komisji nie wpłynęły żadne protesty, nie doszło też do żadnego wypadku, a największymi problemami były potknięcia, upuszczone prądownice czy kłopoty z podaniem wody. Impreza okazała się dużym sukcesem dla OSP Zabratówka. Drużyny z Zabratówki wygrały wszystkie konkurencje, w których brały udział. Warto tutaj dodać, że drużyna OSP Zabratówka I w ćwiczeniu bojowym osiągnęła rekordowy na poziomie naszej gminy wynik 41,50 sekund.

Drużyny osiągnęły następujące wyniki:

Klasyfikacja końcowa w Grupa „A” Gmina Chmielnik

Lp. Nazwa OSP

wynik

1.

OSP Zabratówka I

108,10 pkt.

2.

OSP Zabratówka II

121,80 pkt.

3.

OSP Wola Rafałowska

126,50 pkt.

4.

OSP Błędowa Tyczyńska - Wieś

145,51 pkt.

5.

OSP Borówki

drużyna nie ukończyła zawodów

Klasyfikacja MDP chłopców Gmina Chmielnik

Lp. Nazwa OSP

wynik

1.

MDP Zabratówka

1013,35 pkt.

Klasyfikacja końcowa MDP dziewcząt Gmina Chmielnik

Lp.

Nazwa OSP

wynik

1.

MDP Zabratówka

981,12 pkt.

Klasyfikacja końcowa w „grupie A” Gmina Tyczyn

Lp.

Nazwa OSP

wynik

1.

OSP Tyczyn

138,14 pkt.

2.

OSP Matysówka

144,23 pkt.

3.

OSP Kielnarowa

147,80 pkt.

4.

OSP Hermanowa

148,52 pkt.

Klasyfikacja końcowa MDP chłopców Gmina Tyczyn

Lp.

Nazwa OSP

wynik

1.

MDP Kielnarowa

934,28 pkt.

Klasyfikacja międzygminna „grupa A”

Lp.

Nazwa OSP

wynik

1.

OSP Zabratówka I

108,10 pkt.

2.

OSP Zabratówka II

121,80 pkt.

3.

OSP Wola Rafałowska

126,50 pkt.

4.

OSP Tyczyn

138,14 pkt.

5.

OSP Matysówka

144,23 pkt.

6.

OSP Błędowa Tyczyńska - Wieś

145,51 pkt.

7.

OSP Kielnarowa

147,80 pkt.

8.

OSP Hermanowa

148,52 pkt.

9.

OSP Borówki

---

Klasyfikacja międzygminna MDP chłopców

Lp.

Nazwa OSP

wynik

1. MDP Zabratówka

1013,35 pkt.

2. MDP Kielnarowa

934,28 pkt.

Walczące zespoły obserwowała licznie zgromadzona publiczność, która dopingowała swoich faworytów. Po zakończeni startów drużyny zostały uhonorowane pucharami i dyplomami. Wręczenia nagród dla najlepszych drużyn dokonali Burmistrz Miasta i Gminy Tyczyn Pan Janusz Skotnicki, Wójt Gminy Chmielnik Pan Krzysztof Grad oraz Komendanci Gminni ZOSP RP Gmin Tyczyn i Chmielnik druhowie Janusz Skoczylas i Marek Czarnota. Zaproszeni goście podziękowali strażakom za pracę włożoną w organizacje zawodów oraz podkreślili wysoki poziom sportowy startujących drużyn. Następnie strażacy zaprosili wszystkich uczestników zawodów na skromny poczęstunek - strażacki bigos przygotowany przez druhów z Hermanowej.

Organizatorami tegorocznych zawodów był Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Tyczynie wraz z Zarządem Oddziału Gminnego ZOSP RP w Chmielniku przy wsparciu Urzędu Gminy w Chmielniku i Urzędu Miejskiego w Tyczynie.

 

 

 

Marek Czarnota


do góry następna strona

drukuj


Poniedziałek, 4 Grudnia 2023 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART