zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2011
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIE
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
SPORT
GOPS W CHMIELNIKU
012345

Wieść Gminna 4/2011 KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH

Koło Gospodyń Wiejskich w Borówkach

Koło Gospodyń Wiejskich w Borówkach działa już od wielu lat. Ma swój lokal w Domu Ludowym w Borówkach. Podczas wspólnych spotkań przy kawie i herbacie Panie opowiadają o starych tradycjach i wierzeniach ludowych, śpiewają stare pieśni i przyśpiewki ludowe, wymieniają się przepisami i doświadczeniami. Członkinie działające w KGW dbają o czystość wsi, uczestniczą w uroczystościach kościelnych, pomagają w przygotowaniu imprez i różnych spotkań, gdzie prezentują swoje rękodzieła i przygotowują degustacje dawnych potraw.

W 6 stycznia 2011 r. rozpoczęły pracowity rok, przygotowując noworoczne spotkanie połączone ze wspólnym kolędowaniem. Zaproszono przedstawicieli Kół Gospodyń ze wszystkich miejscowości z Gminy, przedstawicieli Władz naszej Gminy. Po powitaniach i życzeniach noworocznych wzniesiono toast za pomyślność w Nowym Roku. Wieczór uświetnił zespół Górzanie z Chmielnik, śpiewając kolędy i pastorałki. Panie z koła przygotowały pyszny poczęstunek i zaprosiły do wspólnego kolędowania.


17 marca 2011 r. P. Przewodnicząca koła Krystyna Maćkowicz wzięła udział w konferencji Kobieta aktywna z udziałem Pierwszej Damy RP p. Anny Komorowskiej. Konferencja odbyła się w Filharmonii w Rzeszowie, wzięło w niej udział ponad 800 osób. Zgromadzone na sali kobiety przywitała organizatora spotkania, europoseł Elżbieta Łukacijewska, która powiedziała, że nie spodziewała się tak dużej frekwencji. W spotkaniu uczestniczyły oprócz prezydentowej także wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz, przewodnicząca sejmiku Teresa Kubas-Hull oraz dziennikarka Alicja Resich-Modlińska. Spotkanie „Kobieta Aktywna” poprowadził Mariusz Zieliński. W pierwszym panelu udział wzięła Pierwsza Dama, Anna Komorowska, Irena Wójcicka, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta oraz Małgorzata Chomycz, wojewoda podkarpacki. Anna Komorowska przyznała, że sama jest kobietą aktywną. Jak podkreślała, wychowanie pięciorga dzieci wymaga dużej aktywności i energii największa trudność to łączenie wielu ról, troska, żeby dom był schludny, ciepły, do którego się chętnie wraca, a także konieczność bycia psychologiem, kiedy pojawiają się różne problemy i żeby w tych wszystkich obowiązkach znaleźć czas dla siebie. Każda wypowiedź Anny Komorowskiej kończyła się oklaskami.

19 marca odbyły się warsztaty kulinarne zorganizowane przez panią Ludmiłę Chmielowską i KGW w Borówkach. W pokazie kulinarnym wzięły również udział panie z KGW z Chmielnika.

Pod nadzorem pani Ludmiły z Podkarpackiego Instytutu Doradztwa Rolniczego panie przyrządziły bigos z pieczarek i czerwonej fasoli, sałatkę z tortellini i surówkę z porów. Po przygotowaniu pysznych potraw, przy kawie i herbacie rozpoczęła się ich degustacja. Wszystkie dania okazały się bardzo smaczne więc każda z pań chętnie dołączyła do swoich przepisów kulinarnych nowe propozycje. Zadowolone uczestniczki zgodnie zadecydowały o zorganizowaniu następnego spotkania.

23 kwietnia w Wielką Sobotę w Kościele w Borówkach odbyła się rezurekcja, po której strażacy OSP w Borówkach, pełniący warte przy grobie Pana Jezusa, zebrali się na wspólnym świątecznym spotkaniu.

Po złożeniu sobie życzeń i podzieleniu się jajkiem wszyscy zasiedli do wspólnego poczęstunku przygotowanego przez panie z KGW w Borówkach. Ten piękny zwyczaj, corocznie kultywowany integruje wszystkie organizacje działające w miejscowości.


28 maja 2011 roku w piękny, słoneczny dzień, panie z KGW w Borówkach i Chmielniku udały się na wycieczkę. Docelowymi miejscami była Kalwaria Pacławska, zamek w Krasiczynie i piękny kwiatowy ogród w Bolestraszycach. Każde z tych miejsc zachwycało swym pięknem i bogatą historią. Zwieńczeniem całego dnia było ognisko i wspólne pieczenie kiełbasy. W dobrych nastrojach, z piosenką na ustach wycieczkowicze powrócili do domów.

12 czerwca odbyło się poświęcenie samochodu strażackiego, który otrzymała OSP w Borówkach oraz świętowano gminny dzień strażaka. Na to spotkanie zostały zaproszone panie z KGW w Borówkach oraz wszystkie jednostki OSP Gminy Chmielnik. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą, po której zaproszono wszystkich zebranych na obiad i zimne zakąski przygotowane przez członkinie koła. Wieczorem odbyła się zabawa taneczna.

KGW w Borówkach otrzymało zaproszenie na imprezę plenerową „Starych potraw smak i urok” organizowaną przez Gminny Ośrodek Kultury w Błażowej przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim i Starostwem Powiatowym w Rzeszowie oraz Podkarpackim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. Spotkanie, któremu towarzyszył przegląd kapel ludowych odbyło się 12 czerwca 2011 roku. Jako danie konkursowe panie przygotowały zraziki mięsno-jarskie w sosie grzybowym. Ponadto do degustacji przygotowano krokiety, pierogi ziemniaczane z serem, z młodej kapusty, knedle z truskawką, gołąbki, proziaki i ciasta. Zadowolone i pełne wrażeń uczestniczki powróciły do domu z wyróżnieniem.

Coroczne Święto Kwiatów w Albigowej to piękna i kolorowa uroczystość. Koła Gospodyń z różnych miejscowości przywożą różne kompozycje kwiatowe, wśród których w tym roku dominowały lilie. Imprezie towarzyszą przeglądy kapel ludowych, zespołów dziecięcych, kiermasz rękodzieła, stoiska z sadzonkami kwiatów. W Święcie Kwiatów wzięły udział panie z KGW w Borówkach przygotowując piękną, kwiatową kompozycję, za którą otrzymały wyróżnienie i upominek- garnek. Barwna impreza dostarczyła wielu wspaniałych wrażeń uczestniczkom.


28 sierpnia 2011 roku odbyły się Dożynki Wiejskie w Borówkach. Coroczne Święto Plonów rozpoczęło się Mszą Święta na której zostały poświęcone 2 wieńce dożynkowe. Gospodarzami uroczystości byli Czesława Sroka i radny wsi Stanisław Żurek. O godzinie 15:00 odbyła się impreza dożynkowa, na którą zaproszono wielu gości wśród których znaleźli się m.in. przedstawiciel posła na Sejm Jana Burego, wójt Gminy Chmielnik Krzysztof Grad wraz z żoną, ksiądz kanonik Władysław Mazepa, sołtys wsi Chmielnik Anna Szydełko, sołtys wsi Borówki Zofia Filip, przedstawiciele KGW w Błędowej Tyczyńskiej, Chmielnika i Zabratówki, zarząd OSP i inni. Po powitaniach i wystąpieniach gości nastąpił obrzęd przekazania wieńca. Przyśpiewki dożynkowe ułożyły panie Halina Borowska i Maria Bembenek. Gospodarze poczęstowali uczestników poświęconym chlebem z tegorocznych zbiorów. Po części oficjalnej rozpoczęło się wspólne biesiadowanie, podczas którego czas umilała orkiestra z Nieborowa.

Jedną z najstarszych członkiń Koła Gospodyń jest pani Marysia Filip, która 31 sierpnia świętowała 80 urodziny. Z tej okazji wszystkie panie z Koła spotkały się z jubilatką wręczając tort, upominek i piękny wiersz ułożony przez panią Halinę Borowską. To kameralne spotkanie dostarczyło wiele wzruszeń zarówno Jubilatce jaki i pozostałym uczestniczkom urodzin.


4 września 2011 roku KGW w Borówkach zostało zaproszone przez Gminny Ośrodek Kultury w Lubeni na imprezę plenerową „Ziemniaczane harce”. Zadaniem uczestników imprezy było przygotowanie potraw z ziemniaków. Przedstawicielki koła przygotowały następujące potrawy do konkursu: krasnale- faszerowane ziemniaki, ziemniaczane kołduny z mięsem, kotlety ziemniaczane z jabłkiem, pierogi ziemniaczane, zapiekane ziemniaki z boczkiem, kotlety ziemniaczane z serem i kiełbasą. Ta coroczna impreza jak zwykle okazała się udana a uczestniczki otrzymały zasłużoną nagrodę.

17 września w Borówkach odbył się zjazd gminny Kół Gospodyń Wiejskich oraz spotkanie przedwyborcze z posłem Janem Burym. W spotkaniu udział wzięli: wiceminister skarbu poseł na sejm Jan Bury, przedstawiciel PSL Stanisław Bartman, wójt Gminy Chmielnik Krzysztof Grad, Stefania Michałek, Zenona Mokrzycka, przedstawiciele KGW z Błażowej, Chmielnika, Błędowej Tyczyńskiej i Zabratówki, Borówek, Stowarzyszenie „Nasza Wola” z Woli Rafałowskiej, sołtysi i Rady Sołeckie z terenu Gminy Chmielnik i zarząd OSP w Borówkach. Podczas spotkania pani Stefania Michałek zwróciła uwagę na ważną rolę jaką spełniają działaczki wiejskie, a wójt Krzysztof Grad wręczył dyplomy dla KGW z terenu Gminy Chmielnik za działalność w krzewieniu kultury regionalnej.

To tylko niektóre przykłady tegorocznej działalności.

Koło Gospodyń w Borówkach działa bardzo prężnie angażując się na wiele sposobów. Wspiera parafię, OSP, reprezentuje wieś i gminę w konkursach i przeglądach, przygotowuje poczęstunki, współorganizuje imprezy gminne. Kobiety poświęcają swój wolny czas na działalność społeczna i kulturalną. Będą mile widzieć nowe Panie które chciałyby wstąpić do KGW w Borówkach.

W imieniu społeczności wiejskiej Koło Gospodyń serdecznie dziękuje Panu Wójtowi Krzysztofowi Gradowi za wyremontowanie drogi w Borówkach.

Z kroniki Koła Gospodyń w Borówkach
wybrała Beata Wojnarowicz - Hondz


poprzednia strona do góry

drukuj


Poniedziałek, 30 Stycznia 2023 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART