zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 1/2011
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
SPORT
GOPS W CHMIELNIKU
OGŁOSZENIA
012345

Wieść Gminna 1/2011 OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA

PRZEDSZKOLAKI ODWIEDZIŁY OCHOTNICZĄ STRAŻ POŻARNĄ W ZABRATÓWCE


 

 

1 marca bieżącego roku Ochotnicza Straż Pożarna w Zabratówce gościła dzieci z oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej w Zabratówce. Wizyta przedszkolaków związana była z zajęciami prowadzonymi przez ich wychowawczynię Panią Natalię Tomasiak związanymi z funkcjonowaniem służb ratowniczych, tj. Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego i Policji. Druhowie Artur Ciura, Piotr Szczepański i Piotr Krzywonos pokazali dzieciom samochody strażackie i sprzęt który się na nich znajduje, pompy, agregaty, piły itp. Bardzo duże zainteresowanie u przedszkolaków wzbudził sprzęt do ratownictwa medycznego, zwłaszcza deska ortopedyczna służąca do unieruchamiania i transportu rannych i poszkodowanych, każde dziecko chciało się na desce położyć, zapiąć pasami i zostać przeniesione. Przedszkolaki także bardzo chciały wyjść na dach samochodu gaśniczego, posiedzieć w środku i uruchomić sygnały alarmowe. Dzieci poznały też umundurowanie strażaków, buty specjalne, pasy i hełmy. Bardzo interesowały się też hydronetkami i hełmami używanymi przez młodzieżowe drużyny pożarnicze działające przy jednostce, część dzieci od razu wyraziło chęć startu w zawodach młodzieżowych i zostały zaproszone do ćwiczeń które co roku są prowadzone z dziećmi. Też chciały zdobywać pierwsze miejsca i medale jak ich niewiele starsi koledzy i koleżanki.

Druh Artur Ciura opowiedział też dzieciom jak funkcjonuje Państwowa Straż Pożarna, jak przyjmowane są zgłoszenia o niebezpieczeństwie, jakie informacje należy wtedy podać i jak się zachować. Przestrzegł też dzieci, że telefony alarmowe służą tylko do zgłaszania niebezpiecznych sytuacji i nigdy nie wolno wykorzystywać ich dla żartu, bo mogą grozić za to surowe kary oraz ktoś kto wtedy potrzebował by pomocy nie będzie się mógł dodzwonić.

Na zakończenie przedszkolaki i ich wychowawczyni otrzymały kalendarze OSP Zabratówka i instrukcję zachowania w razie pożaru i innego niebezpieczeństwa, którą obiecały zawiesić w klasie i dokładnie się z nią zapoznać.


A tym co najbardziej ucieszyło dzieci był przejazd do szkoły w samochodach strażackich z włączonymi syrenami alarmowymi i to, że gdy dumne wysiadły pod szkołą, to w każdym oknie wyglądały twarze innych dzieci, które też chciałyby być na ich miejscu.

Straż Pożarna w Zabratówce bardzo dziękuje Pani Natalii Tomasiak za organizację wycieczki i odwiedziny
u strażaków, zaprasza również wszystkich uczniów do wizyty w OSP Zabratówka. Co roku w maju organizowane są tzw. Dni Otwarte w Strażnicy i strażacy serdecznie wszystkie dzieci do siebie zapraszają.


Artur Ciura


poprzednia strona do góry

drukuj


Czwartek, 20 Stycznia 2022 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
23 Grudnia 2021 r.
W listopadzie nasz samorząd otrzymał promesę na realizację zadania pn. "Odbudowa infrastruktury drogowo - mostowej na terenie Gminy Chmielnik". Przedsięwzięcie uzyskało dotację w ramach Programu Rządowego Funduszu Polski Ład w wysokości 7 581 475 zł i ma pokryć do 95% kosztów jego realizacji.
Realizacja: ProART