Dyskusyjne Kluby Książki (DKK) stają się coraz bardziej popularne i odważnie wkraczają do coraz to nowych bibliotek. Z założenia mają promować czytelnictwo, kreować modę na czytanie, a także integrować środowisko skupione wokół biblioteki. Członkowie DKK to osoby lubiące czytać i rozmawiać o danej lekturze. Podczas spotkań wymieniamy się swoimi przemyśleniami i spostrzeżeniami na temat danej książki. Każdy ma prawo do wyrażenia własnego zdania. Kluby te są elementem wieloletniego ogólnopolskiego programu promocji czytelnictwa. W ciągu kilku lat opanowały one całą Polskę. Początkowo DKK działały głównie przy dużych, miejskich bibliotekach. Obecnie są prowadzone również w bibliotekach gminnych oraz ich filiach. Pieczę nad nimi sprawuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie.
Taki Klub powstał również w Bibliotece Publicznej w Błędowej Tyczyńskiej. W maju świętowaliśmy 1 rocznicę powstania DKK. A wszystko rozpoczęło się 13 maja 2016r. Data była nieprzypadkowa, ponieważ w tym właśnie czasie przypadał Tydzień Bibliotek. Wspólnie z kilkoma młodymi czytelniczkami postanowiłyśmy stworzyć coś specjalnego, czego jeszcze w bibliotece nie było. Tak właśnie powstał Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci w Błędowej Tyczyńskiej. Spotykamy się raz w miesiącu. Za każdym razem czytana jest inna książka. Do tej pory rozmawialiśmy już o 12 tytułach. Kolejna pozycja jest właśnie w trakcie czytania, ponieważ najbliższy DKK już pod koniec lipca. Głównym celem jest oczywiście dyskusja o książce. Czytamy książki różnych autorów i o różnej tematyce. Oczywiście zdarza się, że jakiś tytuł nie spodoba się, nie przypadnie komuś do gustu. Wiadomo, o gustach się nie dyskutuje, jednak w czasie naszych spotkań każdy może wyrazić swoją opinię. Tą pozytywną, a także (a może nawet przede wszystkim) tą negatywną. Rozmawiamy, staramy się zrozumieć siebie nawzajem. Każde spotkanie wygląda więc inaczej. W dużej mierze ma na to wpływ nasz odbiór przeczytanej właśnie książki. Jedne wywołują ogromne emocje a do innych podchodzimy spokojniej. Ważne jest, aby tak poprowadzić spotkanie, żeby każdy znalazł coś dla siebie. Oczywiście dla urozmaicenia czasu są gry, zabawy integracyjne, plastyczne. Aby było przyjemnie i „domowo”, klubowiczki niejednokrotnie postarały się o coś pysznego, np. samodzielnie upieczone babeczki. W ten sposób mamy zarówno coś dla ducha – tu oczywiście książka, jak i dla ciała. W maju natomiast zajadaliśmy się tortem z okazji właśnie 1-szej rocznicy powstania DKK. Uważamy to za nasz wspólny sukces i mamy nadzieję na wiele kolejnych wspólnych lat.
Dzięki działalności DKK, jego członkowie mają możliwość dostępu do różnych książek. Zdarza się, że również tych, których akurat nie ma w zbiorach biblioteki. Poznajemy różne gatunki literackie. Będąc w grupie czytamy na dane spotkanie ten sam tytuł. Czasem trzeba iść na kompromis. Możliwe jest zatem, że na spotkanie DKK przeczytamy książkę, po którą w innych okolicznościach pewnie byśmy nie sięgnęli. Doświadczenie pokazuje jednak, że warto sięgać po coś nowego. W ten sposób nie tylko się uczymy i rozwijamy, ale może odkryjemy w sobie nową pasję, polubimy nieznanego autora, lub nowy gatunek literacki… Klubowicze mają również możliwość spotkań z pisarzami, którzy przyjeżdżają do bibliotek, w których działają DKK. Jest to swego rodzaju nagroda za czytanie i promowanie czytelnictwa. W tym roku czytelniczki brały udział w spotkaniu autorskim z panią Joanna Olech, a niewykluczone, że jesienią spotkamy się z jeszcze jednym pisarzem.
W tej chwili w bibliotece działa DKK dla dzieci, o czym wspomniałam już wcześniej. Należą do niego uczennice z klas – obecnie już – 6 i 7. Jeśli ktoś chciałby do nas dołączyć serdecznie zapraszamy. Dla każdego znajdzie się miejsce.
Agnieszka Wąsacz