zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2020
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIE
GOPS CHMIELNIK
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 4/2020 STOWARZYSZENIE
STOWARZYSZENIE

Trudny 2020 rok w Stowarzyszeniu "Nasza Wola"
Nowy rok szkolny 2020/2021
Trudny 2020 rok w Stowarzyszeniu "Nasza Wola"


Początek roku nie zapowiadał tego co będzie działo się w kolejnych miesiącach. Mimo tak trudnego czasu Stowarzyszeniu udało się zrealizować dwa projekty: „Działania na rzecz dzieci, młodzieży i osób w wieku emerytalnym z terenu Gminy Chmielnik” dofinansowany z UG Chmielnik oraz „Wrócić do natury!” dofinansowany z programu Działaj Lokalnie.

„Działania na rzecz dzieci, młodzieży i osób w wieku emerytalnym z terenu Gminy Chmielnik”

Celem statutowym Stowarzyszenia „Nasza Wola” jest promowanie wsi, regionu, kultury ludowej, historii, lokalnych tradycji, podejmowanie działań na rzecz dzieci, młodzieży oraz osób w wieku emerytalnym - wspieranie ich rozwoju oświatowego i kulturalnego oraz promowanie zdrowego stylu życia, dlatego projekt zawierał działania, które pozwoliły na wszechstronny rozwój uczestników. Jednym z działań zaplanowanych był udział dzieci, młodzieży oraz emerytów w corocznych wycieczkach dla mieszkańców, byliśmy na dwóch wycieczkach, w Krośnie i Sandomierzu.

WYCIECZKA KROSNO


08 lipca, 26 osobową grupą udaliśmy się do Krosna – Miasta Szkła. Zwiedzanie zaczęliśmy od Centrum Dziedzictwa Szkła, które jest pierwszym w Polsce obiektem turystyczno-kulturalnym w interaktywny sposób prezentującym tematykę hutnictwa szkła i szklanej twórczości, składa się z dwóch obiektów - z budynku głównego oraz tzw. piwnic przedprożnych, znajdujących się w zachodniej części krośnieńskiego Rynku. Atrakcjami budynku głównego są widowiskowe prezentacje produkcji szkła. Podczas pokazów na naszych oczach powstawały szklane przedmioty artystyczne i dekoracyjne. Mogliśmy także spróbować swoich sił i samodzielnie wydmuchać figurkę. Znajdują się tu także ekspozycje stałe wyrobów szklanych (szkło użytkowe, dekoracyjne, artystyczne), sklep ze szklanymi pamiątkami oraz sala kinowa, w której obejrzeliśmy film mówiący o historii szkła. W klatce schodowej, naszym oczom ukazało się wielkie malowidło anamorficzne (3D), o powierzchni 80 m.kw. W piwnicach obejrzeliśmy ekspozycję najcenniejszych dzieł szklanej sztuki, wykonanych przez najsłynniejszych artystów działających, lub związanych z Krosnem.

Po zwiedzaniu CDS przeszliśmy do Kościoła Fary p.w. Trójcy Przenajświętszej, z zewnątrz gotycki, po wejściu do środka zobaczyliśmy piękne wnętrze olśniewające bogatym wystrojem. Spacerując i podziwiając krośnieński Rynek doszliśmy do Klasztoru oo. franciszkanów z kościołem pw. Najświętszej Maryji Panny. Po jego zwiedzeniu udaliśmy się na pyszne lody.

Kolejnym etapem zwiedzania miasta było Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej, mieszczące się w budynku dawnej stacji kolejowej. Jest to miejsce spotkań z kulturą ludową i tradycyjną prezentowaną w nowoczesny i nowatorski sposób. Poruszamy się tu w specjalnie zaaranżowanych przestrzeniach, wśród starodawnych przedmiotów i pieśni. Podstawowym środkiem przekazu są bajki, legendy i gawędy dostosowywane do potrzeb każdej grupy wiekowej. Po obiedzie udaliśmy się w drogę powrotną. Słońce było jeszcze wysoko więc wstąpiliśmy do Pijalni Czekolady w Korczynie, gdzie w stylowych wnętrzach przypominających fabrykę czekolady można było spróbować tego wspaniałego napoju.

WYCIECZKA SANDOMIERZ


06 sierpnia postanowiliśmy zwiedzić Sandomierz, jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, malowniczo położonym na nadwiślańskiej skarpie, tym razem 30 osobową grupą.

Z przewodniczką spotkaliśmy się pod Bramą Opatowską, jest to gotycka brama wjazdowa do miasta wzniesiona w XIV w. z fundacji króla Kazimierza Wielkiego. Po wejściu na samą górę naszym oczom ukazała się panorama miasta i Gór Pieprzowych. Następnie idąc malowniczymi uliczkami słuchaliśmy ciekawych opowieści i legend, dotarliśmy do rynku, gdzie zobaczyliśmy okazały renesansowy Ratusz. Wszyscy z zaciekawieniem weszli do Muzeum Ojca Mateusza, gdzie w towarzystwie woskowych figur aktorów wykonali wiele zdjęć. Kolejne etapy zwiedzania to: Bazylika Katedralna z XIV wieku ze wspaniale zachowanymi freskami i polichromią, Dom Długosza, gdzie mieszczą się zbiory Muzeum Diecezjalnego, Zespół Klasztorny Dominikanów z kościołem św. Jakuba, wybudowany na początku XIII wieku oraz Wąwóz Królowej Jadwigi, wąwóz lessowy o długości ok. 500 metrów, głębokości do 10 m. Dłuższe podziwianie tego cudu natury uniemożliwiały potwornie gryzące komary. Ważną i nową atrakcją Sandomierza jest Bulwar nad Wisłą im. Marszałka Piłsudskiego, na którym znajdują się m.in:. nowoczesna przystań, skąd udaliśmy się w rejs statkiem po Wiśle. Ostatnim punktem wycieczki był obiad i zakupy na sandomierskim Rynku.

W przypadku obydwu wycieczek z dotacji pokryto koszty biletów i ubezpieczenie, natomiast uczestnicy koszty transportu i wyżywienia.

Kolejnym punktem projektu były Spotkania w Izbie Tradycji.


Pod koniec lutego trzy grupy uczniów z miejscowej szkoły uczestniczyły w lekcjach muzealnych. Natomiast w sierpniu gościliśmy uczestników półkolonii organizowanej przez Klub Jeździecki Folkowa Podkowa.

W Izbie odbywały się spotkania połączone z warsztatami, uczestnicy uczyli się wykonywać ozdoby, malowali, konserwowali eksponaty.

Z dotacji zakupiono potrzebne materiały oraz artykuły spożywcze do przygotowania poczęstunku.

Okres pandemii, obostrzenia utrudniały realizację projektu, nie odbyło się Ognisko Patriotyzmu 3-go Maja, ale 11-listopada udało się.

Przedstawiciele Stowarzyszenia "Nasza Wola" tradycyjnie ok. godz. 18 tej na Placu Arena w Woli Rafałowskiej rozpalili Ognisko Patriotyzmu, przy którym zaśpiewali kilka pieśni patriotycznych. Było trochę smutno i ciężko bo maseczki i mało uczestników, a rok temu było ponad sto osób oraz piękny program artystyczny przygotowany przez nauczycieli i uczniów z Szkoły Podstawowej w Woli. Mamy nadzieję, że za rok będzie podobnie.


„WRÓCIC DO NATURY!”

Projekt "Wrócić do natury!" były to warsztaty w plenerze i w Izbie Tradycji, dzięki którym uczestnicy chętnie wychodzili z domu, aby podziwiać piękno przyrody i nauczyć się z niej korzystać tak jak robili to nasi przodkowie, dla zachowania dobrego zdrowia fizycznego i psychicznego, co w dobie dzisiejszego zagrożenia COVID-19 jest bardzo ważne. Pozwoliły one zapoznać uczestników z dobrodziejstwem natury jakim są zioła, wyposażyły ich w wiedzę o roślinach leczniczych i użytkowych, sposobie ich zbierania, przechowywania i wykorzystania w życiu codziennym (syropy, nalewki, oleje, herbatki).

 



W sierpniu, w Borku Starym, odbył się czterogodzinny spacer zielarski, w którym uczestniczyło 20 osób. Poprowadziła go odpłatnie miłośniczka ziół, właścicielka Gospodarstwa Agroturystycznego „Wrotyczowe Pola”. Uczestnicy nauczyli się rozpoznawać zioła za pomocą zmysłu smaku, zapachu, dotyku co pozwoli im bezpiecznie poruszać się w świecie nieznanych roślin, podziwiali piękno rodzinnego krajobrazu. Uzbierane zioła zabrali do domu, zasuszyli i wykorzystali w przygotowaniu pachnących obrazów i ziołowych mydełek podczas warsztatów oraz “pachnącego ziołami stołu". Ze względu na czas epidemii i bezpieczeństwo uczestników warsztaty odbywały się w mniejszych grupkach. Prowadzone były społecznie przez członka Stowarzyszenia. Sukcesywnie w czasie trwania projektu i pozyskiwania ziół oraz robienia z nich przetworów (syropy, nalewki, miodek) członkowie Stow. przygotowywali stół z ziołami. Dodatkowo przygotowano dwie części Zielnika (Trawy, Krzewy i Drzewa) oraz wystawę, na której znalazły się prace wykonane podczas warsztatów. Na początku września w Izbie Tradycji odbył się dwugodzinny wykład na temat wykorzystania ziół w życiu codziennym, poprowadziła go odpłatnie specjalistka zajmująca się ziołami. Uzyskaną wiedzę wykorzystano w przygotowywaniu przetworów i stosowaniu ziół w życiu codziennym. Efektem promocyjnym projektu jest kubek z wizerunkiem stołu z ziołami, nazwą projektu i wymaganymi logotypami, otrzymali go uczestnicy projektu.

Projekt „Wrócić do natury!” ukazał, że dobrem wspólnym jest nasze środowisko, nasze łąki, pastwiska, miedze i ugory są prawdziwą skarbnicą najwartościowszych leków, które przynoszą ulgę w przeróżnych chorobach. Zaszczepił w uczestnikach chęć zdobywania dalszej wiedzy z tego zakresu.

Stowarzyszenie „Nasza Wola” złożyło do Lokalnej Grupy Działania Lider Dolina Strugu wniosek o przyznanie pomocy finansowej na przedsięwzięcie pt. „Budowa obiektów małej architektury w miejscu publicznym w Woli Rafałowskiej” (plac zabaw i siłownia na świeżym powietrzu na Placu Arena). Z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie, mamy nadzieje, że w końcu i w naszej wsi będzie plac zabaw i siłownia.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przekazali nam 1 % swojego podatku dochodowego za 2019 r. Na konto Stowarzyszenia z tego tytułu wpłynęło 2998,80 zł. Wpłaty z dopiskiem Paweł zostały przekazane rodzicom na jego rehabilitację. Pozostałą kwotę wykorzystano na wkłady własne do projektów, Mikołajki dla Hospicjum i inne cele statutowe.


Danuta Szajna


do góry następna strona

drukuj


Środa, 24 Kwietnia 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART