zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2021
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna Nr 4/2021 OŚWIATA I KULTURA
Kalendarium Naszej Szkoły

Mamy grudzień – idą święta! Te najprzyjemniejsze ze wszystkich świąt, w radiu można usłyszeć świąteczne piosenki, zima pomału utula świat swoimi kolorami, a przy domach zaczynają błyskać kolorowe światełka. Za nami kilka miesięcy intensywnej nauki i działań. A w tym czasie działo się, oj działo:

Wszelkiego rodzaju wyjazdy i spotkania np.:

  • Wyjazd uczniów do teatru na spektakl pod tytułem "Biruta i tajemnica rzeki". Po oglądnięciu przedstawienia nie mogło zabraknąć, krótkiej wycieczki po naszym pięknym Rzeszowskim rynku.
  • Wycieczki do kin
  • Spotkanie autorskie z pisarką Barbarą Kosmowską

Pasowanie na ucznia, to jeden z najważniejszych i niezapomnianych dni przeżytych w szkole. 14 października 2021 r. uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie i oficjalnie zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej pierwszoklasiści zaprezentowali program artystyczny, ukazali swoje umiejętności i zdolności wokalne, taneczne oraz recytatorskie. Doskonałym występem uczniowie udowodnili, że są gotowi do sumiennej nauki i pracy w szkole. A 21 października swoją gotowość do przyjęcia obowiązków najmłodszych uczniów naszej szkolnej społeczności przyjęły przedszkolaki.

Akcja charytatywna ‘Pola Nadziei 2021’ – edycja jesienna Nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej inicjatywie „Pola Nadziei” mającej na celu szerzenie idei opieki hospicyjnej wśród dzieci i młodzieży oraz wsparcie dla organizacji, które tę opiekę zapewniają.


6 października 2021 r. uczniowie klasy 3 zasadzili 100 cebulek żonkili na terenie ogrodu przy budynku szkoły. Wiosną kwiaty zostaną ścięte oraz rozdane za symboliczny datek na rzecz działalności Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci.


Biblioteka szkolna zaprosiła uczniów klas 1-3 do ogólnopolskiego projekty czytelniczego – Czytanie Ma Moc, którego celem jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa wśród dzieci na podstawie wartościowych i edukacyjnych książek, które jednocześnie dostarczą dzieciom Program to cykl zajęć, które akcentują różne aspekty czytania i obcowania z książką. Poziom pierwszy to „Tropiciele słów” dedykowane klasom pierwszym, kolejny poziom, to „Paszport do przygody” dla klas drugich, klasę trzecią zapraszamy na cykl „Kosmos talentów”. Pierwsze z lekcji czytelniczych już za nami:


W dniu 10 listopada uczniowie klasy 8 uczestniczyli w pilotażowych zajęciach zorganizowanych przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie pod nazwą mini PCN, których celem było zademonstrowanie przyszłej działalności Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Uczniowie wzięli udział w warsztatach z robotyki, pokazach z fizyki oraz zwiedzili wystawę interaktywnych eksponatów. Największe zainteresowanie zwiedzających wzbudził m. in. symulator lotów, model anatomiczny „Włodzimierz Odkrywca, czyli pokaż Włodku co masz w środku” oraz „Lustro Frankensteina, czyli trochę Ciebie, trochę mnie”. Ponadto młodzież mogła sprawdzić umiejętność myślenia rozwiązując szereg intrygujących zagadek logicznych.


Udział w różnych projektach i akcjach typu: udział w projekcie Psia lekcja - program edukacyjny o bezpieczeństwie dzieci i psów. Zajęcia były wspierane licznymi filmami oraz zeszytami ćwiczeń, czy też udział uczniów klasy 3 w projekcie „Ja w świecie zawodów”. Zadanie z października: Słoik „coś pozytywnego o mnie”. Dzieci wzajemnie umieszczają w słoikach kolegów pozytywne stwierdzenia, które do nich pasują. Czy też ciekawe prace podczas zajęć kreatywnych takie jak np. warzywne zwierzątka.


Dzieci często zastanawiają się, co ich w życiu spotka, planują i marzą. Z niecierpliwością oczekują na ten niezwykły, inny od innych dni – dzień tajemniczych wróżb i czarów, połączonych z zabawą i słodkim poczęstunkiem. Są różne sposoby, żeby dowiedzieć się, co nas czeka w przyszłości. Ten niezwykły czas miał miejsce w środę 24.11.2021 r., kiedy to uczniowie z wróżb przygotowanych przez szkolne wróżki i szkolnych magów z Samorządu Szkolnego. Każdy mógł dowiedzieć się, co czeka go w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka.


Międzynarodowy dzień Postaci z Bajek, którego obchody w tym roku pomogły nam uczcić takie bajkowe postacie jak Myszka Minni oraz Marshall.

Odbyła się zbiórka karmy dla bezdomnych zwierząt ze schroniska.

Mieliśmy możliwość dotknięcia żywej lekcji historii, oraz doświadczenia na własnej skórze czy żywot rycerza dawniej był łatwy i lekki.

   

20 LISTOPADA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA.

Janusz Korczak napisał „Nie ma dzieci – są ludzie”. 20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W tym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. 19 listopada uczniowie naszej szkoły zaakcentowali to niebieskim strojem w ramach lekcji z wychowawcą zostały przeprowadzone zajęcia o prawach dziecka. Malowane były i tworzone plakaty jak równie prowadzone rozmowy.

Zorganizowaliśmy zbiórkę rzeczy dla podkarpackiego hospicjum dla dzieci. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc i wsparcie.

    

Jak widać byliśmy grzeczni i zasłużyliśmy na prezenty od Świętego Mikołaja. Dzieci przywitały wyczekiwanego gościa, wierszami, występami tanecznymi oraz śpiewem.


SP Wola Rafałowska


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Piątek, 26 Kwietnia 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART