Bale niepodległości nawiązują do tradycji międzywojnia. W tamtym okresie po 123 latach niewoli Polacy uwolnieni spod jarzma zaborców świętowali hucznie, z radością i w bardzo wielu miejscach. Bale miały przesłanie historyczne i bardzo często cel charytatywny. My również cztery lata temu na 100-lecie niepodległości postanowiliśmy powrócić do tej pięknej tradycji wesołego świętowania i zainaugurowaliśmy taki bal wpisując go w kalendarz obchodów niepodległości. Tegoroczny bal odbył się 14 listopada i był trzecim tego typu wydarzeniem ponieważ ubiegły rok nie pozwolił na jego organizację.
Być może dla niektórych połączenie obchodów rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości z balem wydaje się dziwny, ale zdaniem naszych gości jest to bardzo uroczysta forma radosnego hołdu dla Polski przy wtórze „Szarej piechoty”, „Pierwszej brygady” czy „Warszawianki”. Oczywiście jest też dużo tańca i polskich utworów tanecznych, ale czy świętowanie takiej rocznicy musi być nostalgiczne i smutne?
W balu wzięli udział przedstawiciele różnych organizacji, które działają na rzecz rozwoju społeczności lokalnej i angażują się w rozkwit naszej Małej Ojczyzny.
Irena Szczypek
Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku