zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 1/2010
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
GOPS W CHMIELNIKU
SPORT
OGŁOSZENIA
012345

Wieść Gminna 1/2010 KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICHKoło Gospodyń Wiejskich

Koło Gospodyń Wiejskich
Koło Gospodyń z Chmielnika podczas wigilii
dla osób samotnych i starszych

Koła Gospodyń Wiejskich to jedna z najstarszych organizacji działających w Polsce. Pierwsze powstały 135 lat temu zaraz po założeniu Kółek Rolniczych jako inicjatywa kobiet. Jaka była ich rola? Kobiety organizowały kursy szycia, gotowania, pieczenia, pielęgnowały starą polską tradycję, zbierały zioła, współorganizowały szkoły, ochotnicze straże pożarne, wywierały silny wpływ na rozwój polskiej wsi, uczyły prowadzenia domu, uczyły wzajemnej pomocy, wspomagały ludzi w trudnej sytuacji finansowej i zdrowotnej, organizowały festyny i biesiady ludowe.

Na naszym terenie Koła Gospodyń również mają długą tradycję.

Koło Gospodyń w Chmielniku Górnym w ubiegłym roku świętowało 45-lecie istnienia i wciąż działa intensywnie, podobnie jak i Żeńska Drużyna Ochotniczej Straży Pożarnej w Zabratówce, Koło Gospodyń w Borówkach i reaktywowane Koło Gospodyń w Błędowej Tyczyńskiej.

Koła biorą czynny udział w przygotowaniach wielu imprez środowiskowych, współpracują ze szkołami, biblioteką, stowarzyszeniami, Ochotniczą Strażą Pożarną. Organizują różnorodne warsztaty promujące zdrowy styl życia, profilaktykę zdrowia, uczą się artystycznego układania kwiatów, wykonywania stroików świątecznych czy kwiatów z bibuły.

Reprezentują naszą Gminę podczas przeglądów kulinarnych i artystycznych zdobywając corocznie nagrody i wyróżnienia.

Niestety, coraz mniej kobiet chce działać bezinteresownie. Zapominamy o naszej przeszłości jakbyśmy się jej wstydzili.

Członkinie Koła serdecznie zapraszają w swoje szeregi wszystkie osoby, młode i starsze, chętne do bezinteresownej pracy. Pragną dzielić się swoimi doświadczeniami i umiejętnościami oraz tworzyć wspólnie lepszy, piękniejszy obraz nowoczesnej wsi nie zapominającej o swoich korzeniach, kultywującej tradycje regionalne.


Koło Gospodyń Wiejskich
Potrawy przygotowane przez Koła Gospodyń
na I Biesiadę Gminną

 

Beata Wojnarowicz-Hondz


poprzednia strona do góry

drukuj


Wtorek, 28 Marca 2023 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART