zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 1/2011
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
SPORT
GOPS W CHMIELNIKU
OGŁOSZENIA
012345

Wieść Gminna 1/2011 OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA

PRZEDSZKOLAKI ODWIEDZIŁY OCHOTNICZĄ STRAŻ POŻARNĄ W ZABRATÓWCE


 

 

1 marca bieżącego roku Ochotnicza Straż Pożarna w Zabratówce gościła dzieci z oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej w Zabratówce. Wizyta przedszkolaków związana była z zajęciami prowadzonymi przez ich wychowawczynię Panią Natalię Tomasiak związanymi z funkcjonowaniem służb ratowniczych, tj. Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego i Policji. Druhowie Artur Ciura, Piotr Szczepański i Piotr Krzywonos pokazali dzieciom samochody strażackie i sprzęt który się na nich znajduje, pompy, agregaty, piły itp. Bardzo duże zainteresowanie u przedszkolaków wzbudził sprzęt do ratownictwa medycznego, zwłaszcza deska ortopedyczna służąca do unieruchamiania i transportu rannych i poszkodowanych, każde dziecko chciało się na desce położyć, zapiąć pasami i zostać przeniesione. Przedszkolaki także bardzo chciały wyjść na dach samochodu gaśniczego, posiedzieć w środku i uruchomić sygnały alarmowe. Dzieci poznały też umundurowanie strażaków, buty specjalne, pasy i hełmy. Bardzo interesowały się też hydronetkami i hełmami używanymi przez młodzieżowe drużyny pożarnicze działające przy jednostce, część dzieci od razu wyraziło chęć startu w zawodach młodzieżowych i zostały zaproszone do ćwiczeń które co roku są prowadzone z dziećmi. Też chciały zdobywać pierwsze miejsca i medale jak ich niewiele starsi koledzy i koleżanki.

Druh Artur Ciura opowiedział też dzieciom jak funkcjonuje Państwowa Straż Pożarna, jak przyjmowane są zgłoszenia o niebezpieczeństwie, jakie informacje należy wtedy podać i jak się zachować. Przestrzegł też dzieci, że telefony alarmowe służą tylko do zgłaszania niebezpiecznych sytuacji i nigdy nie wolno wykorzystywać ich dla żartu, bo mogą grozić za to surowe kary oraz ktoś kto wtedy potrzebował by pomocy nie będzie się mógł dodzwonić.

Na zakończenie przedszkolaki i ich wychowawczyni otrzymały kalendarze OSP Zabratówka i instrukcję zachowania w razie pożaru i innego niebezpieczeństwa, którą obiecały zawiesić w klasie i dokładnie się z nią zapoznać.


A tym co najbardziej ucieszyło dzieci był przejazd do szkoły w samochodach strażackich z włączonymi syrenami alarmowymi i to, że gdy dumne wysiadły pod szkołą, to w każdym oknie wyglądały twarze innych dzieci, które też chciałyby być na ich miejscu.

Straż Pożarna w Zabratówce bardzo dziękuje Pani Natalii Tomasiak za organizację wycieczki i odwiedziny
u strażaków, zaprasza również wszystkich uczniów do wizyty w OSP Zabratówka. Co roku w maju organizowane są tzw. Dni Otwarte w Strażnicy i strażacy serdecznie wszystkie dzieci do siebie zapraszają.


Artur Ciura


poprzednia strona do góry

drukuj


Sobota, 13 Lipca 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART