zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 1/2015
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
STOWARZYSZENIA
012345

Wieść Gminna 1/2015 OŚWIATA I KULTURA
OŚWIATA I KULTURA

Gimnazjalistki z Chmielnika w Pałacu Prezydenckim
Otwarta szkoła Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Chmielniku
Warsztaty rękodzieła artystycznego dla każdego
Akcja reaktywacja!
Teatralne podróże
Najnowsze modele iPadów Air już w bibliotece
Najnowsze modele iPadów Air już w bibliotece

 

Przygoda z tabletami Apple w naszej bibliotece rozpoczęła się jeszcze w listopadzie ubiegłego roku. Wtedy to otrzymaliśmy propozycję udziału w programie pilotażowym, który miał sprawdzać przydatność takiego sprzętu jak iPad w polskich bibliotekach. Pilotaż prowadzony był jednocześnie w siedmiu bibliotekach, różnej wielkości w całej Polsce, w których pracują bibliotekarze będący członkami sieci LABIB. LABiB to ogólnopolska sieć osób dla których biblioteka to miejsce szczególne. Dzięki temu my jako instytucja mogliśmy partycypować w przygotowaniu założeń konkursu, który pozwoli bibliotekom wzbogacić się o sprzęt mobilny. W trakcie pilotażu odbywały się zajęcia pokazowo-edukacyjne z dziećmi i młodzieżą, a także dorosłymi, w trakcie których zbierane były opinie i wnioski. To wszystko posłużyło jako materiał dla grantodawcy. W styczniu 2015 r. Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ogłosiła ogólnopolski konkurs „Tablety w twojej Bibliotece”. Nasza biblioteka aplikowała jako jedna z 651 w całym kraju. Wniosek zyskał bardzo wysoką ocenę i znaleźliśmy się w gronie 121 bibliotek, które otrzymały po 6 nowiutkich iPadów Air. Zestawy po 3 iPady pojechał y do 197 bibliotek. Tablety znalazły się w naszej placówce jako w jednej z pierwszych. I od momentu zainstalowania i zabezpieczenia ich były dostępne dla użytkowników. Wiedza bibliotekarzy o możliwościach jakie daje taki sprzęt została poszerzona podczas szkoleń, dodatkowo uczestniczymy w kursach online. W przygotowaniu są zajęcia dla różnych grup wiekowych, a dla szerszego grona będzie to jeden dzień w całości poświecony urządzeniom mobilnym pod hasłem: RANDKA Z TABLETEM. Będzie to dzień łączący pokolenia, ponieważ to młodzież będzie edukować dorosłych i seniorów.

IPady to łatwy w obsłudze sprzęt nawet dla stroniących od urządzeń dotykowych, jednocześnie dający duże możliwości. W bibliotece służą one w codziennej pracy do dokumentowania tego co dzieje się w naszej placówce, publikowania treści na portalach społecznościowych. Dzięki ich mobilności dają się wykorzystywać na różne sposoby: podczas zajęć animacyjnych z najmłodszymi, w trakcie lekcji bibliotecznych, w pracy nad projektem młodzieżowym, jako mobilna instrukcja w Klubie Kodera. Służą także do rozrywki i zabawy odwiedzającym nasze oddziały, uatrakcyjniając ofertę. Zapraszamy do korzystania z możliwości tego sprzętu, który znajdziecie w bibliotece w Chmielniku i w Zabratówce. W każdej placówce dyżurujący bibliotekarz służy pomocą w poznaniu jego funkcji.

 

Irena Szczypek – Tablet Master projektu
Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku


poprzednia strona do góry

drukuj


Poniedziałek, 20 Maja 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART