zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2013
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
STOWARZYSZENIA
GOPS W CHMIELNIKU
OGŁOSZENIE
012345

Wieść Gminna 4/2013 OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA

Międzygminne ćwiczenia taktyczno-bojowe "MALAWA 2013"
"Owocne wczoraj, aktywne jutro"
Międzygminne ćwiczenia taktyczno-bojowe "MALAWA 2013"

 

W zakładzie składowania i obróbki płyt wiórowych dochodzi do zapalenia się trocin w instalacji odciągu. Pożar rozprzestrzenił się na silos, w którym składowane są wióry i trociny. Nastąpił wybuch, a ogień ogarnął sąsiadujące obiekty halę magazynową płyt oraz pomieszczenie garażowe dla wózków widłowych. W wyniku wybuchu ranny został jeden z pracowników zakładu. Jednocześnie w miejscu oddalonym o ok. 500 m dochodzi do wypadku samochodowego, w którym obrażenia odnoszą trzy osoby. Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendy Miejskiej PSP w Rzeszowie po otrzymaniu zgłoszenia, zadysponował na miejsce zdarzeń zastępy z JRG PSP Rzeszów oraz zastępy OSP z terenu gmin Krasne i Chmielnik.

Tak przedstawiał się scenariusz międzygminnych ćwiczeń taktyczno – bojowych zorganizowanych przez Zarządy Oddziałów Gminnych ZOSP RP w Krasnym i Chmielniku. Manewry odbyły się w dniu 12 października w miejscowości Malawa (tereny zakładu „Bartix”, droga w okolicy remizy OSP). Gospodarzami ćwiczeń odpowiedzialnymi za bezpośrednie przygotowania byli druhowie z jednostek Gminy Krasne. W manewrach udział wzięło 12 zastępów z PSP w Rzeszowie oraz z jednostek OSP: Krasne, Malawa, Palikówka, Strażów, Błędowa Tyczyńska – Krzywa, Błędowa Tyczyńska – Wieś, Chmielnik, Wola Rafałowska i Zabratówka.

Głównym założeniem ćwiczeń było doskonalenie organizacji i prowadzenia działań ratowniczych podczas wypadku drogowego z udziałem osób poszkodowanych oraz gaszenie pożaru obiektów przemysłowych i magazynowych.

Strażakom uczestniczącym w manewrach postawiono trudne zadania. Ćwiczenia miały skomplikowane i wielowątkowe założenia. Zastępy ratownicze doskonaliły się w ewakuacji osób poszkodowanych ze strefy zadymienia, gaszeniu pożarów obiektów przemysłowych, udzieleniu pierwszej pomocy medycznej oraz ratownictwie technicznym (wypadek samochodowy). Działania zakończyły się sukcesem wszystkich służb ratunkowych. Przedsięwzięcie, było praktycznym sprawdzeniem współdziałania zastępów strażackich z dwóch gmin w sytuacji kryzysowej. Jednostki biorące udział w akcji sprawnie wywiązywały się z postawionych zadań, a akcja ratownicza została przeprowadzona w profesjonalny sposób. Były to już drugie wspólne manewry jednostek OSP z terenu gmin Krasne i Chmielnik. Taka forma ćwiczeń jest szczególnie pożyteczna gdyż druhowie podnoszą swoje kwalifikacje, a jednocześnie uczą się współpracować podczas prowadzenia działań ratowniczo – gaśniczych.


 

Marek Czarnota


do góry następna strona

drukuj


Sobota, 13 Lipca 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART