zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2020
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIE
GOPS CHMIELNIK
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 4/2020 STOWARZYSZENIE
STOWARZYSZENIE

Trudny 2020 rok w Stowarzyszeniu "Nasza Wola"
Nowy rok szkolny 2020/2021
Nowy rok szkolny 2020/2021

„Jedyny sposób, by odkryć granice możliwości,
to przekroczyć je i sięgnąć po niemożliwe.”
Arthur C. Clarke

Z radością, nadzieją i lekką nutką obawy wracaliśmy po wakacjach w szkolne progi. Jaki będzie ten nowy rok? Ostatnie miesiące przebiegały nam wszystkim w zgoła odmiennych warunkach.

Nowe realia oraz zagrożenia zdrowia i życia wymusiły inne niż dotychczas formy i metody pracy także w funkcjonowaniu naszej szkoły w roku szkolnym 2020/2021. Za nami kolejne miesiące nauki zdalnej. Uczniowie uczestniczą w zajęciach on-line prowadzonych przez nauczycieli, dzięki wdrożonej Platformie Microsoft 365. I pomimo, że pojawiają się pewne problemy, to i te na bieżąco pokonujemy. Świadczyć o tym może ciągłe aktywne życie szkoły oraz liczne akcje, do których włączają się nasi uczniowie, nauczyciele jak i społeczność lokalna. Przykładem działań szkoły wynikających z harmonogramu pracy szkoły są m.in.:

• Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Tegoroczna – 10. edycja – odbyła się 2 października 2020 roku. Jest to wielkie święto w naszej szkole. Uczniowie przypominali sobie tabliczkę mnożenia w trakcie różnych zabaw, a momentem kulminacyjnym było przeprowadzanie egzaminów.

• Pasowanie pierwszoklasistów na uczniów

Ślubowanie klasy pierwszej to niezwykła uroczystość szkolna, na którą pierwszoklasiści oczekują z wielką niecierpliwością. Jest to ogromne przeżycie nie tylko dla dzieci, ale również dla ich rodziców i nauczycieli. W tym roku w poczet uczniów przyjęliśmy 13 pierwszoklasistów.


Pasowanie pierwszoklasistów na uczniów

• Wolontariat dla Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci

5 października 2020 r. nasi uczniowie stali się wolontariuszami Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci sadząc w ogrodzie szkolnym czterdzieści cebulek żonkili. W ten sposób włączyliśmy się w ogólnopolską akcję Pola Nadziei, która ma promować bezinteresowną pomoc potrzebującym i uwrażliwić na potrzeby osób nieuleczalnie chorych.

• „Szkoło, Pomóż i Ty”

Kolejny raz nasza społeczność szkolna dołączyła się do akcji charytatywnej, by pomóc podopiecznym fundacji „Pomóż i Ty”.

• Dzień Papieski

W dniu 22 października obchodzimy liturgiczne wspomnienie Św. Jana Pawła II. Jest to także rocznica inauguracji jego pontyfikatu, który miał miejsce w 1978 roku. To wyjątkowy dzień, w którym znów staje obok nas papież, który prowadził Kościół przez 27 lat. Z tej okazji Szkolne Koło Caritas przygotowało krótki montaż słowno-muzyczny.

• „Młodzi naukowcy”

W tym roku szkolnym koło naukowe, którego opiekunem jest Pani Paulina Pelc bierze udział w V edycji ogólnopolskiego projektu p.n. „Być jak Ignacy”. Celem programu jest popularyzacja polskiej nauki oraz pielęgnowanie pamięci o wybitnych, polskich naukowcach.

• Szkoła Pamięta

W bieżącym roku szkolnym kontynuujemy działania w ramach ubiegłorocznej inicjatywy MEN "Szkoła Pamięta". Celem tej akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, ze szczególnym uwzględnieniem tych, którzy związani są z naszym najbliższym otoczeniem. Z oczywistych względów nasze działania nasze mają charakter wirtualny.

• Święto Niepodległości

11 listopada stał się dniem bardzo ważnym dla wszystkich Polaków. Właśnie tego dnia po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Dlatego co roku 11 listopada obchodzimy nasze święto narodowe – Święto Niepodległości. Z tej okazji wszyscy uczniowie świętowali ten wyjątkowy dla nas – Polaków- dzień. Głównym celem było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju.

• Szkoła Do Hymnu

Już po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w akcji SzkołaDoHymnu. Akcja odbywa się w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości - 10 listopada o symbolicznej godzinie 11.11. Ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii i naukę na odległość uczniowie i nauczyciele połączyli się za pomocą platformy Teams i podczas zajęć wspólnie zaśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego" w formie on-line.


"Mazurek Dąbrowskiego" w wykonaniu przedszkolaków

• „Witajcie w naszej bajce…”

5 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego obchodziły „Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek”. Radości i zabawie nie było końca. Przedszkolaki z zaciekawieniem oglądały przebrania koleżanek i kolegów oraz odgadywały z jakiej bajki pochodzą zaprezentowane postaci

• Wizyta św. Mikołaja

7 grudnia dzieci z oddziału przedszkolnego podekscytowane od rana wyczekiwały Świętego Mikołaja, nasłuchując radosnego okrzyku „Ho, ho, ho!". W końcu rozległo się mocne pukanie do drzwi i stanął w progu ON... ŚWIĘTY MIKOŁAJ!!! Radość ogarnęła wszystkich. Mikołaj obdarował dzieci prezentami, a one w podzięce zaśpiewały radosne piosenki. Atmosfera spotkania była magiczna.

 
Mikołajki 2020” dla Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci

• „Więcej szczęścia jest w dawaniu, a niżeli w braniu”

W dniach 9 – 25 listopada br. w akcji „Mikołajki 2020” dla Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci wzięła udział społeczność szkolna Szkoły Podstawowej im. Stefana Kard. Wyszyńskiego w Woli Rafałowskiej (uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły), społeczność lokalna wsi Wola Rafałowska oraz Stowarzyszenie „Nasza Wola”.

• Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

20 listopada to dzień uchwalenia Konwencji o prawach dziecka – najważniejszego dokumentu poświęconego dzieciom. W tym szczególnym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań. Dlatego również nasza szkoła, dzięki pamięci Samorządu Uczniowskiego, uczciła to wyjątkowe święto.

• Gwiazdka dla Seniora

Nasza szkolna społeczność włączyła się również w akcję Radia Via, której było przygotowanie upominków pod choinkę dla seniorów - mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Rzeszowie.

Z ogromną radością dzielimy się wiadomością, iż przy Szkole Podstawowej im. Stefana Kard. Wyszyńskiego w Woli Rafałowskiej zakończono prace związane z utwardzeniem placu wzdłuż szkolnego placu zabaw.

Wykonano nowe ogrodzenie wraz z bramą wjazdową, zabezpieczono skarpę krawężnikami, wysypano i utwardzono klińcem pas o długości 38 m. Dzięki tej inicjatywie zyskaliśmy kilka dodatkowych miejsc parkingowych, poprawiliśmy estetykę obejścia, a co najważniejsze - bezpieczeństwo dla dzieci korzystających z placu zabaw.


Wszystko to nie mogłoby się wydarzyć bez pomocy i wsparcia finansowego Pana Krzysztofa Grada Wójta Gminy Chmielnik i Rady Sołeckiej wsi Wola Rafałowska z Panią sołtys Zdzisławą Dubaj-Kaczor na czele. Dziękujemy za to serdecznie.

Wszystkie prace związane z przygotowaniem terenu, wytyczeniem i wykonaniem ogrodzenia, wykonało ok. 30 rodziców uczniów naszej szkoły, jak i mieszkańcy wsi - przyjaciele szkoły. Im również składamy podziękowania.

Wyrazy wdzięczności kierujemy do Pana Zbigniewa Czarnoty Prezesa Firmy REWA za wykonanie bramy wjazdowej oraz użyczenie koparki, a także do Pana Marka Witowskiego również za użyczenie sprzętu i wykonanie prac koparką.

„Ile dasz dobrego z siebie tyle Ci się zwróci. Od innych osób, w innej postaci, w innym czasie, ale na pewno do Ciebie wróci.”

Przed nami kolejne miesiące nauki i pracy. Co nam przyniosą? Wierzymy, że dzięki współpracy i zaangażowaniu nas wszystkich poradzimy sobie z wszystkimi przeciwnościami, a nowy rok 2021 będzie czasem radości, miłości, spokoju, satysfakcji z podjętych działań i osiągniętych sukcesów - tych dużych, i tych niewielkich. czego życzymy również wszystkim Mieszkańcom naszej Gminy.

Halina Drążek
Agata Litwin-Ślemp
Monika Pondel
SP Wola Rafałowska


poprzednia strona do góry

drukuj


Czwartek, 1 Grudnia 2022 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART