„Słyszałem i zapomniałem
Widziałem i zapamiętałem
Zrobiłem zrozumiałem”
Konfucjusz
Biblioteka w takiej gminie jak nasza to właściwie jedyne lokalne centrum kultury dostępne dla każdego w różnorakiej formie, przez pięć dni w tygodniu. Jest inicjatorem różnych imprez kulturalnych poza zwykłymi godzinami pracy. To, jak funkcjonuje i czy w 100% spełnia swoje zadanie zależy od osób które w niej pracują. W środowisku bibliotekarka postrzegana jest jako stateczna pani za biurkiem, z koczkiem i w okularach, a to duże uproszczenie. Chcąc być animatorem życia kulturalnego trzeba być dynamicznym i otwartym na nowości. Aby sprostać tym zadaniom, bibliotekarki (mówię tak, ponieważ w GBP w Chmielniku i filiach pracują kobiety) wciąż doskonalą swoje umiejętności, korzystając z bogatej oferty szkoleń, seminariów i warsztatów. Dzięki nim poznajemy nowe tendencje w bibliotekarstwie, zyskujemy nowe narzędzia pracy, „przywozimy” pomysły do zrealizowania.
W sobotę 20 czerwca miałyśmy szansę skorzystać z warsztatów zorganizowanych przez pracowników Teatru „Maska” w Rzeszowie. Składały się z dwóch części. W pierwszej z nich: „Jak stworzyć lalkę? Proste sposoby na wykonanie lalek” pan Mariusz Haba - plastyk tworzący lalki do spektakli – zaprosił nas do pracowni plastycznej i tam należało wykonać kukiełkę, pacynkę albo marionetkę. Nie było to łatwe zadanie, gdyż wymagało dużej wyobraźni, umiejętności plastycznych i krawieckich.
Jednakże po 3 godzinach każda z pań stała się szczęśliwą autorką jednej z lalek. Ta praca pozwoliła na odkrycie talentów, o które człowiek się często nie podejrzewa.
Część druga pod nazwą: „Podstawy animacji lalek teatralnych oraz gry w żywym planie”, była prowadzona na scenie przez aktorów: panią Kamilę Korolko i pana Henryka Hryniewickiego. Były to praktyczne ćwiczenia jak prowadzić zajęcia z dziećmi i młodzieżą, jak rozbudzić ich zainteresowanie sztuką poprzez zabawę i ruch. Uczulały, by zwracać uwagę na poprawność wysławiania się przez młodego człowieka, pełnego artykułowania wyrazów na co dzień i korzystania w pełni z ogromnego bogactwa i piękna naszego ojczystego języka. Zwieńczeniem tych zajęć była animacja lalek teatralnych i gra w żywym planie. Posłużyły do tego lalki stworzone wcześniej przez uczestniczki warsztatów, wszystko pod czujnym okiem fachowców. Pozwoliło to poznać własne zdolności, otworzyć się na pracę w grupie.
Zdobyta wiedza i umiejętności praktyczne będziemy mogły wykorzystać podczas zajęć z dziećmi i młodzieżą, zachęcając do takiej właśnie alternatywy spędzania wolnego czasu, od najmłodszych lat rozbudzając zainteresowanie teatrem.
Zdobyta w ten sposób wiedza jest bezcenna i inspiruje nas do dalszego rozwoju, tak by obalać stereotypy i sprostać wyzwaniom bibliotekarstwa na miarę XXI wieku.
Irena Szczypek