zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 3/2018
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
STOWARZYSZENIE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 3/2018 OŚWIATA I KULTURA
Hej w góry, na Mazury i gdzie węgiel kopie się bury

 

Co to wogóle jest SKM ?

Strefa Kultury Młodzieżowej potocznie zwana SKM powstała około 6 lat temu dzięki ambicji grupy młodych ludzi oraz inicjatywy otwartych na pracę z młodzieżą pań bibliotekarek (Ireny Szczypek oraz Beaty Wojnarowicz-Hondz).

Dzięki ich współpracy udało się zrealizować wiele projektów. Skład grupy na przestrzeni lat ulegał zmianie ale nigdy nie brakowało młodzieży chętnej do współpracy, tak było i tym razem…

Skąd pomysł na projekt ? / nowy projekt, nowe wyzwanie

Nasza obecna grupa uwielbia podróżować. Jesteśmy ciekawi świata, pragniemy poznawać inne kultury a także interesujemy się stroną kulinarną różnych regionów naszej ojczyzny. Stąd właśnie zrodził się pomysł na projekt pt. ,,Obieżyświat”. Dzięki niemu chcemy pokazać, że Polska to piękny, malowniczy i zróżnicowany kulturowo kraj. Nie możemy doczekać się realizacji wszystkich wymyślonych przez nas pomysłów. Wciąż jednak obawiamy się m.in. patroszenia ryb, poznania górników i ich ciężkiej pracy w kopalniach oraz dojenia zakopiańskich owiec. Zdajemy sobie sprawę, że ten projekt będzie dla nas ogromnym wyzwaniem, ale postaramy się mu podołać jak najlepiej.

Co będziemy robić przez następne 15 miesięcy?

Przez kolejne miesiące, będziemy realizować założenia naszego projektu, które będą wymagały wiele pracy. Aby wszystko było dobrze zorganizowane, żeby każdy mógł się wykazać i dać coś od siebie oraz aby się łatwiej pracowało jesteśmy podzieleni na cztery grupy zadaniowe. Każda z nich ma inne obowiązki: promocję i sondaż, organizację wyjazdów, fotografowanie naszych działań, miejsc oraz przygotowywanie eventów. Za nami są już pierwsze działania, a mianowicie: robienie zdjęć naszej okolicy. Mieliśmy także okazję brać udział w warsztatach dziennikarskich, prowadzonych przez dziennikarkę Polskiego Radia Rzeszów p. Bernadetę Szczyptę. Zostaliśmy również zaproszeni na audycję do Polskiego Radia Rzeszów, gdzie mogliśmy opowiedzieć o naszych działaniach projektowych oraz o wakacyjnych wojażach, czyli Polsko-Ukraińskiej Wymianie Młodzieży w Poroninie. Pani redaktor oprowadziła nas po gmachu tego radia, zobaczyliśmy studio koncertowe oraz profesjonalne studio nagraniowe. Dzięki warsztatom będziemy umieli dobrze przeprowadzić wywiad z ludźmi z naszej okolicy, a także osobami z innych części kraju, które odwiedzimy - naszym celem jest porównanie jak żyje się ludziom w różnych rejonach, dowiedzenie się, co cenią w tamtejszym terenie, a także, co myślą o naszym. Teraz przygotowujemy się do wyjazdu na Mazury, gdzie również będziemy robić zdjęcia, nagrywać filmiki, przeprowadzać wywiady. Mamy nadzieję, że uda nam się wypatroszyć rybę. Miejscami, które odwiedzimy podczas trwania projektu są także: kopalnia węgla i góry. Podsumowaniem naszych działań będzie event, na którym zaprezentujemy owoce naszej 15-miesięcznej pracy.

 
Uczestniczka projektu Sylwia Jachyra


do góry następna strona

drukuj


Sobota, 4 Grudnia 2021 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
14 Pażdziernika 2021 r.
Wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem i cieszyć się dobrym zdrowiem. By było to jednak możliwe musimy być świadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą przede wszystkim spalanie odpadów w naszych domach.
14 Pażdziernika 2021 r.
Zasadniczym celem Programu jest dostarczenie mieszkańcom podkarpackich obszarów wiejskich instrumentów, w ramach których możliwa staje się integracja i aktywizowanie społeczności wiejskiej.
Realizacja: ProART