zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 3/2021
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIE
GOPS CHMIELNIK
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 3/2021 OŚWIATA I KULTURA
Święto naszej szkoły ….

„Warto służyć każdemu człowiekowi i dla każdego warto się poświęcić”

Stefana Kard. Wyszyński


12 września 2021 r. o godzinie 12:00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie po 40 latach od śmierci Kardynała Stefana Wyszyńskiego z radością dziękowaliśmy Bożej Opatrzności za potwierdzenie przez Kościół świętości życia świadka Bożej miłości. W tym radosnym dniu beatyfikacji uczestniczyłam wraz z Panią Wiesławą Jacek – Zawiło (byłą dyrektor Szkoły Podstawowej im. Stefana Kard. Wyszyńskiego w Woli Rafałowskiej). Pani dyrektor blisko dwadzieścia lat temu podjęła wraz z gronem pedagogiczny i społecznością szkolną „kroki ku Patronowi”. W 2002 roku szkoła przyjęła imię Stefana Kard. Wyszyńskiego jako swojego Patrona i przewodnika. Prymas Tysiąclecia, mimo upływu czasu, nie stał się postacią tylko historyczną i zapomnianą. Ciągle są żywe wspomnienia o wielkim Pasterzu, Patriocie, który kochał Ojczyznę, Nauczycielu wskazującym jak budować wspólne dobro, mimo cierpienia, krzyża i osamotnienia.

Życie i nauczanie Prymasa, a w szczególności program Społecznej Krucjaty Miłości, stało się drogowskazem, na którym opieramy program wychowawczo - profilaktyczny szkoły:

  1. Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w nim żyje. Bądź wrażliwy na drugiego człowieka, twojego brata (siostrę).
  2. Myśl dobrze o wszystkich – nie myśl źle o nikim. Staraj się nawet w najgorszym znaleźć coś dobrego.
  3. Mów zawsze życzliwie o drugich – nie mów źle o bliźnich. Napraw krzywdę wyrządzoną słowem. Nie czyń rozdźwięku między ludźmi.
  4. Rozmawiaj z każdym językiem miłości. Nie podnoś głosu. Nie przeklinaj. Nie rób przykrości. Nie wyciskaj łez. Uspokajaj i okazuj dobroć.
  5. Przebaczaj wszystko wszystkim. Nie chowaj w sercu urazy. Zawsze pierwszy wyciągnij rękę do zgody.
  6. Działaj zawsze na korzyść bliźniego. Czyń dobrze każdemu, jakbyś pragnął, aby tobie tak czyniono. Nie myśl o tym, co tobie jest kto winien, ale co Ty jesteś winien innym.
  7. Czynnie współczuj w cierpieniu. Chętnie spiesz z pociechą, radą, pomocą, sercem.
  8. Pracuj rzetelnie, bo z owoców twej pracy korzystają inni, jak Ty korzystasz z pracy drugich.
  9. Włącz się w społeczną pomoc bliźnim. Otwórz się ku ubogim i chorym. Użyczaj ze swego. Staraj się dostrzec potrzebujących wokół siebie.
  10. Módl się za wszystkich, nawet za nieprzyjaciół.

Staramy się swoją codziennością przemieniać świat rozpoczynając od siebie, od najbliższego otoczenia. Dlatego w szkole działa Szkolne Koło Caritas, szkolny wolontariat na rzecz dzieci z hospicjum w Rzeszowie. W roku szkolnym 2021/2022 realizujemy program Podkarpackiego Kuratora Oświaty „Serce i Pomoc” (29 września 2021 r. w Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego odebrałam z rąk Pani Kurator Małgorzaty Rauch wstępną akredytację).

Prymas mówił, że „Czas to miłość!(…). Całe nasze życie tyle jest warte ile jest w nim miłości”.


Halina Drążek


poprzednia strona do góry

drukuj


Poniedziałek, 29 Listopada 2021 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
14 Pażdziernika 2021 r.
Wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem i cieszyć się dobrym zdrowiem. By było to jednak możliwe musimy być świadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą przede wszystkim spalanie odpadów w naszych domach.
14 Pażdziernika 2021 r.
Zasadniczym celem Programu jest dostarczenie mieszkańcom podkarpackich obszarów wiejskich instrumentów, w ramach których możliwa staje się integracja i aktywizowanie społeczności wiejskiej.
Realizacja: ProART