zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2017
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
STOWARZYSZENIE
INFORMACJA
012345

Wieść Gminna 4/2017 OŚWIATA I KULTURA
Od lokalnego partnerstwa prosto do Berlina

 
Fundacja Helgi Breuninger

Z funduszy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (PAFW) korzystamy jako instytucja od sześciu lat. Dzięki temu wsparciu udało się zrealizować kilkanaście projektów dla dzieci, młodzieży i seniorów. Były to projekty odbywające się lokalnie na terenie naszej gminy i nie trwały dłużej niż 8 miesięcy. Z biegiem czasu nabieraliśmy doświadczenia, nawiązywaliśmy nowe kontakty i nasz apetyt na szersze działania rósł. Dzięki tym rozbudzonym potrzebom nawiązaliśmy partnerstwo z organizacjami z gmin: Błażowa, Lubenia i Boguchwała i wspólnie realizowaliśmy roczny projekt dla młodzieży pt; „Sieć Miejsc Przyjaznych Młodzieży” (SMPM). Było to 12 miesięczne wyzwanie, bo wymagało częstych kontaktów z partnerami, wspólnych spotkań, szkoleń, realizacji eventów dla lokalnych społeczności. Ale dzięki temu młodzi ludzie, mogli się zintegrować, samorealizować, zyskać uznanie, odkryć potencjał w swoich małych ojczyznach i umieścić na lokalnej mapie 40 miejsc na terenie czterech gmin, które są im przyjazne. Wszystko to było możliwe dzięki V edycji programu LOKALNE PPARTNERSTWA PAFW. Realizuje go Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, a finansuje Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Co dwa lata Fundacja nagradza najlepiej zrealizowane w tak powstałym partnerstwie projekty. W nagrodę członkowie grup inicjatywnych korzystają z zagranicznej wizyty studyjnej. Rok 2017 przyniósł zwycięstwo naszemu młodzieżowemu projektowi i zaprowadził nas prosto do Berlina. Wyjazd odbył się w dniach 9-13 grudnia. Był to czas na uczenie się, inspirację, podglądanie dobrych praktyk, poszukiwanie zagranicznych partnerów, zacieśnianie więzi
w polskiej grupie liderów działań społecznych. Odwiedziliśmy organizacje pozarządowe, które działają na rzecz dobra wspólnego dla społeczności samego Berlin, a także miejscowości wiejskich strukturą podobnych do polskiej wsi. Były to różne miejsca, o różnym potencjale. Zagraniczną wędrówkę rozpoczęliśmy od wizyty w miejskiej wiosce nad Szprewą pod nazwą Holzmarkt, oazie dla artystów gdzie udało się uzyskać doskonały balans między wyszukaniem a prostotą. Następnie zwiedzaliśmy Impact Hub, który poprzez swoją globalną sieć wspiera start-upy. Gościli nas także przedstawiciele Stowarzyszenia Zamek Trebnitz Centrum Edukacji i Spotkań, którzy stwarzają dzieciom i młodzieży z Polski i Niemiec przestrzeń do spotkań. Na finał czekali na nas pracownicy Fundacji Helgi Breuninger w małej miejscowości Paretz, która dzięki działaniom fundacyjnym ożyła i rozkwitła.

To była bardzo pouczająca podróż, wnosząca nową wartość do myślenia o działalności społecznej. Ale niezależnie od tego gdzie te działania się odbywają czy w Polsce, czy w Niemczech jedno jest wspólne, potrzeba osób, które chcą zmieniać na lepsze swoje otoczenie nie bacząc na wymierne profity z tego co robią. Potrzeba też choćby najmniejszego pomysłu na zmianę, a gdy już postawi się pierwszy krok i obudzi społeczną energię to tego procesu nie da się zatrzymać. I to jest bardzo pozytywna konkluzja.

 


Irena Szczypek
Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku


poprzednia strona do góry

drukuj


Czwartek, 21 Listopada 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART