zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2017
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
STOWARZYSZENIE
INFORMACJA
012345

Wieść Gminna 4/2017 OŚWIATA I KULTURA
Od lokalnego partnerstwa prosto do Berlina

 
Fundacja Helgi Breuninger

Z funduszy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (PAFW) korzystamy jako instytucja od sześciu lat. Dzięki temu wsparciu udało się zrealizować kilkanaście projektów dla dzieci, młodzieży i seniorów. Były to projekty odbywające się lokalnie na terenie naszej gminy i nie trwały dłużej niż 8 miesięcy. Z biegiem czasu nabieraliśmy doświadczenia, nawiązywaliśmy nowe kontakty i nasz apetyt na szersze działania rósł. Dzięki tym rozbudzonym potrzebom nawiązaliśmy partnerstwo z organizacjami z gmin: Błażowa, Lubenia i Boguchwała i wspólnie realizowaliśmy roczny projekt dla młodzieży pt; „Sieć Miejsc Przyjaznych Młodzieży” (SMPM). Było to 12 miesięczne wyzwanie, bo wymagało częstych kontaktów z partnerami, wspólnych spotkań, szkoleń, realizacji eventów dla lokalnych społeczności. Ale dzięki temu młodzi ludzie, mogli się zintegrować, samorealizować, zyskać uznanie, odkryć potencjał w swoich małych ojczyznach i umieścić na lokalnej mapie 40 miejsc na terenie czterech gmin, które są im przyjazne. Wszystko to było możliwe dzięki V edycji programu LOKALNE PPARTNERSTWA PAFW. Realizuje go Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, a finansuje Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Co dwa lata Fundacja nagradza najlepiej zrealizowane w tak powstałym partnerstwie projekty. W nagrodę członkowie grup inicjatywnych korzystają z zagranicznej wizyty studyjnej. Rok 2017 przyniósł zwycięstwo naszemu młodzieżowemu projektowi i zaprowadził nas prosto do Berlina. Wyjazd odbył się w dniach 9-13 grudnia. Był to czas na uczenie się, inspirację, podglądanie dobrych praktyk, poszukiwanie zagranicznych partnerów, zacieśnianie więzi
w polskiej grupie liderów działań społecznych. Odwiedziliśmy organizacje pozarządowe, które działają na rzecz dobra wspólnego dla społeczności samego Berlin, a także miejscowości wiejskich strukturą podobnych do polskiej wsi. Były to różne miejsca, o różnym potencjale. Zagraniczną wędrówkę rozpoczęliśmy od wizyty w miejskiej wiosce nad Szprewą pod nazwą Holzmarkt, oazie dla artystów gdzie udało się uzyskać doskonały balans między wyszukaniem a prostotą. Następnie zwiedzaliśmy Impact Hub, który poprzez swoją globalną sieć wspiera start-upy. Gościli nas także przedstawiciele Stowarzyszenia Zamek Trebnitz Centrum Edukacji i Spotkań, którzy stwarzają dzieciom i młodzieży z Polski i Niemiec przestrzeń do spotkań. Na finał czekali na nas pracownicy Fundacji Helgi Breuninger w małej miejscowości Paretz, która dzięki działaniom fundacyjnym ożyła i rozkwitła.

To była bardzo pouczająca podróż, wnosząca nową wartość do myślenia o działalności społecznej. Ale niezależnie od tego gdzie te działania się odbywają czy w Polsce, czy w Niemczech jedno jest wspólne, potrzeba osób, które chcą zmieniać na lepsze swoje otoczenie nie bacząc na wymierne profity z tego co robią. Potrzeba też choćby najmniejszego pomysłu na zmianę, a gdy już postawi się pierwszy krok i obudzi społeczną energię to tego procesu nie da się zatrzymać. I to jest bardzo pozytywna konkluzja.

 


Irena Szczypek
Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku


poprzednia strona do góry

drukuj


Piątek, 23 Marca 2018 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
6 Lutego 2018 r.
Z funduszy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (PAFW) korzystamy jako instytucja od sześciu lat.
6 Lutego 2018 r.
Josepha Conrada-Korzeniowskiego - był on pisarzem uniwersalnym, podejmował tematy ważne dla Starego Kontynentu.
6 Lutego 2018 r.
Usuwaniu wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Chmielnik w roku 2017
Realizacja: ProART