zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2018
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
STOWARZYSZENIE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 4/2018 OŚWIATA I KULTURA
Do hymnu!

„Muzyka budzi w sercu pragnienie dobrych czynów”

(Pitagoras)

Do hymnu!


Pod takim tytułem brzmiał Ogólnopolski Konkurs dla Szkół Podstawowych organizowany przez Narodowe Centrum Kultury z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach Wieloletniego Programu Rządowego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021, w który uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. S. Kard. Wyszyńskiego w Woli Rafałowskiej licznie wzięli udział.

Ale od początku…..

Cały kończący się rok dla nas Polaków zarówno tych dorosłych jak i tych znacznie młodszych był wyjątkowy. To ogromna lekcja – nie 45 min. – ale znacznie dłuższa „rozciągnięta” w czasie – lekcja patriotyzmu, którą nasza społeczność szkolna uczciła najpiękniej jak mogła – biorąc udział w Ogólnopolskim Konkursie „ Do hymnu”

Po zgłoszeniu placówki do NCK oraz zakwalifikowaniu się do ww. konkursu tj. 31.05.2018 r. rozpoczęliśmy przygotowania do tego wielkiego wydarzenia.

Spośród 300 Szkół w Polsce biorących udział w konkursie byliśmy 32. szkołą podstawową na Podkarpaciu i jedyną w gminie Chmielnik, która zmierzyła się z trudnym, wymagającym niezwykłej dojrzałości, a zarazem wrażliwości, delikatności repertuarem jakim niewątpliwie są pieśni hymniczne.

Zadaniem Konkursowym było wykonanie a’capella, 1- głosowo 4 zwrotek Mazurka Dąbrowskiego oraz dwóch wybranych pieśni „narzuconych” przez organizatora – przynajmniej przez 50% uczniów Szkoły – podczas przesłuchania przed 2-osobową komisją składającą się z wybitnych aktywnych muzyków cenionych nie tylko w Polsce ale także w świecie.

Do chóru wybranych zostało 67 uczniów z klas II-VIII, a nasz repertuar to obowiązkowy hymn – Mazurek Dąbrowskiego oraz Rota i Gaude Mater Polonia.

Próby rozpoczęły się jeszcze w czerwcu, raz spotkaliśmy się na wakacjach. Najintensywniejsza jednak praca rozpoczęła się wraz z nowym rokiem szkolnym 2018/2019, kiedy spotykaliśmy się nawet kilka razy w tygodniu. Każdy z Nas podchodził do tego wydarzenia z powagą oddając całe swoje serce. Przygotowaliśmy także okolicznościowe butony, dodatki do stroju oraz piękną dekorację,

Nasz wielki dzień nastał 11.10.2018, a gdy wybiła godz. 10.30 nasze serduszka zaczęły bić mocniej – nie tylko za sprawą ogromnych emocji ale przede wszystkim wiedzieliśmy, że nasza mała szkoła w małej wsi bierze udział w pięknej inicjatywie, by każdy Polak wiedział, jak ważna jest nasza niepodległość, nasza Ojczyzna. A w hołdzie dla wszystkich, którzy polegli oddając własne życie, przelewając krew - zabrzmiały najpiękniejsze utwory.

Nasze jury prof. dr hab. Grzegorz Oliwa oraz dr Katarzyna Sobas po wysłuchaniu naszych interpretacji tych pięknych utworów nie kryli wzruszenia i zadowolenia. Zostaliśmy pochwaleni za wyraz, estetykę i emocjonalne wykonanie pieśni. Prof. Oliwa przyznał, iż bardzo mało chórów podejmuje się tak trudnego utworu jakim jest Gaude Mater Polonia – za co otrzymaliśmy gromkie brawa.

Szkoła – na ręce Pani Dyrektor – otrzymała Dyplom z podpisami naszych gości, a każdy z uczestników otrzymał mniejszy, imienny pamiątkowy dyplom.

Mimo iż nasza Szkoła nie stanęła na podium, jesteśmy bardzo dumni, że mogliśmy uczestniczyć w tej lekcji patriotyzmu. Mimo zwątpień, które czasem nas „dopadały”, odbierały siłę – daliśmy radę! Wykonaliśmy najpiękniej jak potrafiliśmy trudną muzykę – nie tylko ciała – ale przede wszystkim duszy i z tego jesteśmy dumni. Jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia, poznaliśmy emocje, które nie towarzyszą nam na co dzień.

Korzystając z okazji, pragnę jeszcze raz podziękować za pomoc pani Dyrektor, wszystkim nauczycielom, a także pracownikom szkoły i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się, aby ten dzień 11.10.2018 był najpiękniejszym dniem sławiącym pieśnią Polskę, który na pewno zapadnie w naszej pamięci na długie lata,

A Wam moi kochani uczniowie – chórzyści – z serca gratuluję i jednocześnie dziękuję za wytrwałość, oddanie cząstki swego serca dla naszej Ojczyzny,

Jestem z WAS bardzo dumna!!!

Katarzyna Ostrowska-Bukała


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Poniedziałek, 29 Listopada 2021 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
14 Pażdziernika 2021 r.
Wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem i cieszyć się dobrym zdrowiem. By było to jednak możliwe musimy być świadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą przede wszystkim spalanie odpadów w naszych domach.
14 Pażdziernika 2021 r.
Zasadniczym celem Programu jest dostarczenie mieszkańcom podkarpackich obszarów wiejskich instrumentów, w ramach których możliwa staje się integracja i aktywizowanie społeczności wiejskiej.
Realizacja: ProART