15 lekcji bibliotecznych, 15 tematów dyskusyjnych, spotkanie autorskie. Łącznie, podczas tych zaplanowanych spotkań, bibliotekę odwiedziło około 225 dzieci w wieku od 4 do 11 lat. Spędziliśmy ze sobą ponad 25 godzin, omówiliśmy 10 ambitnych tekstów literackich. Tylko podczas tych zajęć, dzieci wypożyczyły ponad 300 książek.
Nie chciałam, żeby tekst o działalności bibliotecznej brzmiał, jak suche sprawozdanie. Trzeba jednak od czegoś zacząć, a liczby mówią same za siebie. Współpraca ze Szkołą Podstawową w Woli Rafałowskiej układała się w bieżącym roku, podobnie zresztą, jak w latach wcześniejszych, wyśmienicie. Dzięki zaangażowaniu Pań nauczycielek- Pani Ewy, Pani Moniki, Pani Wiesławy i Pani Agaty, czytelnictwo wśród dzieci w naszej miejscowości wciąż jest na dobrym poziomie. Oczywiście, szacunek też dla Rodziców, którzy pojawiają się tutaj ze swoimi pociechami systematycznie.
Szczególne miejsce na liście wytrwałych zajmuje klasa III, która dzięki Pani Ewie, trzeci już rok, systematycznie odwiedza bibliotekę publiczną, biorąc udział w zajęciach tematycznych. Czytaliśmy książki, robiliśmy plakaty, oglądaliśmy teatrzyk kamishibai, w oparciu o opowiadania różnych autorów rozmawialiśmy na wiele ciekawych tematów- o przyjaźni, plotce, o szczęściu i prawach dziecka, o wojnie i niepodległości, o wyprawach na księżyc i murze berlińskim, o współpracy i szacunku do innych, o niepełnosprawności, ale też o segregacji śmieci i recyklingu.
Przedszkolaki, pod opieką Pani Moniki, nie tylko robiły pierwsze kroki poznając biblioteczne zakamarki, nie tylko rozmawiały i słuchały bajek, ale też z wielkim zaciekawieniem tropiły ślady dinozaurów i odkrywały tajniki archeologicznych wykopalisk i prehistorii.
Zdarzało nam się zamieniać bibliotekę w laboratorium chemiczne i poznawać życie małej i dorosłej Marii Curie-Skłodowskiej.
Czwartoklasiści zapoznali się z bibliotecznymi katalogami i poznali kilka fachowych terminów- sygnatura, karta katalogowa, księgozbiór podręczny, księga inwentarzowa. I już nic, co biblioteczne, nie jest im obce.
Od października przy naszej bibliotece działają też dwa, nowe, Dyskusyjne Kluby Książki - dla dzieci i młodzieży. Dla wszystkich starczy miejsca, więc serdecznie zapraszamy.
W bibliotece nie musi być cicho. W bibliotece ma być wesoło i przyjemnie, bo biblioteka jest miejscem spotkań. A gdzie spotkanie, tam ludzie, a gdzie ludzie, tam słychać gwar, rozmowy i śmiech. A dzieci mają tu swoje, wyjątkowe miejsce, bo dzięki nim, biblioteka tętni życiem.
Agnieszka Kołodziej
bibliotekarz z Woli Rafałowskiej