zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2018
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
STOWARZYSZENIE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 4/2018 OŚWIATA I KULTURA
Jak to jest z tym uzależnieniem?

Nierzadko słyszymy w mediach narzekania ludzi mojego pokolenia, czyli ….sięciolatków, że młodzież tylko siedzi z nosem w telefonie, komputerze, że zanikają więzy międzyludzkie. Statystyki alarmują. Sama, obserwując młodzież w szkole, widzę to zjawisko i próbuję walczyć z „komórkowcami”, co przypomina raczej walkę z wiatrakami.

Ale żeby rzetelnie odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule, postanowiłam sięgnąć do źródła, czyli spytać „sprawców” całego zamieszania – nastolatków. Oto wypowiedź jednej z nich.

Pokolenie Z w sieci

Często słyszę z ust ludzi dorosłych stwierdzenie, że moje pokolenie zaniedbuje kontakty międzyludzkie i pasje z powodu komórek i Internetu, w którym jest nieskończoność zagrożeń i całe zło tego świata. Mimo że stwierdzenie nie jest pozbawione sensu, chcę sprostować i wyjaśnić, jak wygląda to z mojego (trzynastolatki) punktu widzenia.

Po pierwsze jest to, moim zdaniem, niesprawiedliwe generalizowanie. Owszem, znaczna część nastolatków, których znam, wybiera pisanie wiadomości zamiast rozmowy, ale nie są to wszyscy. Poza tym, w dużej mierze telefon służy im do komunikowania się. Statystyki pokazują, że Internet jest dla młodzieży, przede wszystkim, środkiem do komunikacji ze znajomymi ze szkoły (90,6%) i spoza niej (85,4%). Najczęstsze usługi, z których codziennie korzystają, to serwisy społecznościowe (78,1%) i komunikatory (68,7%). Na tej podstawie mogę powiedzieć, że moje pokolenie zdecydowanie troszczy się o kontakty międzyludzkie, tylko że w innym wymiarze.

Po drugie, nie wolno zapominać, że przez Internet również można rozwijać swoje pasje. Według statystyk, 41,8% badanych codziennie rozszerza swoje zainteresowania przez Internet. Jednak tu znajduje się mały haczyk: ponad 20% uczniów w ogóle nie zwraca uwagi na źródła informacji, ani na jej wiarygodność. Dotyczy to również materiałów, z których np. przygotowują się do sprawdzianów (tak, do tego Internet wykorzystuje 45,7% badanych!). Wracając do pasji: w sieci są dostępne różnego rodzaju e-kursy, artykuły, poradniki, filmy instruktażowe itp., które pomagają w udoskonalaniu swojego hobby. Dzięki temu, nie wychodząc z domu, można, np. nauczyć się hiszpańskiego, nabyć umiejętność szydełkowania, itp.

Kolejnym argumentem, który tu przytoczę, jest fakt, że często słyszy się o szkodliwości Internetu, telefonów i gier komputerowych (nie zaprzeczę, jak wszystko, ma to swoje złe strony, których naprawdę wiele można się doszukać), ale bardzo rzadko ktokolwiek mówi o zagrożeniach związanych z …telewizją. Przecież w emitowanych tam programach jest ogrom przemocy, wulgarnych, niesmacznych i niestosownych scen czy zwyczajnych głupot. Ktoś może powiedzieć: „W Internecie też”. Tak, ale jest jedna różnica –w sieci sami decydujemy o tym, co oglądamy (co jest zarówno dobre, jak i złe - można wybrać dobro, a można „przejść na ciemną stronę”, ale tak samo jest w życiu). W telewizji widzimy to, co chcą nam pokazać producenci, a rzadko który serial opiera się na wartościach, rzadko które programy informacyjne mówią o dobrych sprawach, zamiast skupiać się na tych przytłaczających… Poza tym o zagrożeniach płynących z Internetu najczęściej mówi się w programach telewizyjnych, dziwnym trafem omijając skrzętnie temat szkodliwości telewizji - przecież istnieje i to, i to! Nie sądzę, aby był to przypadek.

Podsumowując: Internet, jak wszystko, ma swoje dobre i złe strony i tylko od nas zależy, do czego go wykorzystamy.

Jadwiga Strzelec, 13 lat

No to „szach – mat” dorośli.

Małgorzata Tereszkiewicz, SP 2 Chmielnik


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Czwartek, 21 Listopada 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART