zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 1/2016
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
STOWARZYSZENIE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
GOPS W CHMIELNIKU
URZĄD GMINY INFORMUJE
012345

Wieść Gminna 1/2016 OŚWIATA I KULTURA
Co słychać w gromadzie zuchowej wesołe słoneczka w SP 3 w Chmielniku

„W świecie pełnym niepewności i niepokoju
nasz Ruch błyszczy jak złoty łańcuch na ciemnym tle...”
(Lady Olave Baden-Powell)

Wśród wielu organizacji pracujących na rzecz wieloaspektowego rozwoju dzieci działa Związek Harcerstwa Polskiego, a w nim na terenie szkół podstawowych: drużyny harcerskie przeznaczone dla klas IV-VI; jak i Gromady Zuchowe przeznaczone dla uczniów klas kształcenia zintegrowanego. Charakterystyczną formą aktywności zuchów jest zabawa w kogoś lub w coś – realizowana zespołowo przez zdobywanie sprawności oraz podczas zbiórek pojedynczych gromady. Zuchowa zabawa w naturalny sposób kształtuje charakter dziecka i rozwija jego umiejętności. Animatorem działalności gromady jest drużynowy, który całą swoją pracę skupia wokół Prawa i Obietnicy Zucha.

Na terenie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Maksymiliana Marii Kolbego w Chmielniku działają zarówno drużyna harcerska jak i zuchowa. ,,Wesołe Słoneczka”, gdyż tak nazywają się zuszki skupiają w swych szeregach uczniów klas I-III, mają już ogromny swój dorobek, gdyż jest to stała organizacja naszej szkoły. W obecnym roku szkolnym 2015/2016 zapisały swą obecność poprzez rozwijanie sprawności: w listopadzie 2015 roku, zorganizowały krótki montaż słowno-muzyczny pt. ,,Kto ty jesteś?”, który przedstawiły młodszym kolegom z oddziałów zerowych. Wzięły udział także w Ognisku Patriotyzmu organizowanym w naszej szkole w Dniu Święta Niepodległości; dzięki czemu zdobyły sprawność Piłsudczyka. Dzięki współpracy z oddziałem zerowym, wzięły udział w akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom”; czytając opowiadania i zachęcając młodszych kolegów do nauki czytania jak również do słuchania i poznawania literatury dziecięcej. W grudniu 2015 roku wspólnie z Drużynowymi Paniami Renatą Rejman oraz Agnieszką Bajda zuchy odwiedziły pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Chmielniku. Było to spotkanie przedświąteczne, dlatego przygotowane przez dzieci pierniczki i krepinowe choinki stały się symbolem szacunku i pamięci o osobach starszych w tym pięknym czasie świąt. W czasie ferii uczestniczyły w szkolnej wycieczce do kina na film pt. ,,Sebastien i Bella”, oraz zwiedzały kinową projektornię; jak i trasę podziemną miasta Rzeszowa. Obecnie członkowie gromady przygotowują palmy, z którymi udadzą się do kościoła na procesję w Niedzielę Palmową.

Praca na szczeblu gromady rozwija i uczy więzi: do szkoły, środowiska lokalnego, do tradycji, także patriotycznych. Na wspólnych zbiórkach istnieje możliwość kształtowania właściwej relacji między dziećmi, ukazywania przykładów konkretnej współpracy z środowiskiem wychowawczym dzieci; wreszcie realizacji harcerskiego ideału wychowawczego, który wyznacza kierunek działania, określa cel. Poprzez działalność zuchową wyznacza się również tradycja pokoleniowa, widoczna jest dbałość o ciąg wychowawczy: „od zuchów aż do szarż”. Harcerska przygoda ma początek właśnie w zuchowej gromadzie. Warto zachęcać dzieci do włączania się do organizacji uczniowskich działających na terenie szkół, gdyż posiadają one idee i cele oparte o ponadczasowe wartości zawarte w Prawie Zucha i Harcerza, to właśnie tutaj zawołanie ,,idziemy naprzód i ciągle pniemy się wzwyż” ma sens.


Dh Agnieszka Bajda


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Sobota, 3 Grudnia 2022 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART