zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 2/2009
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
KRONIKA SPORTOWA
012345

Wieść Gminna 2/2009 OŚWIATA I KULTURA
Warsztaty metodą twórczej aktywizacji

„Słyszałem i zapomniałem

Widziałem i zapamiętałem

Zrobiłem zrozumiałem”

Konfucjusz


Biblioteka w takiej gminie jak nasza to właściwie jedyne lokalne centrum kultury dostępne dla każdego w różnorakiej formie, przez pięć dni w tygodniu. Jest inicjatorem różnych imprez kulturalnych poza zwykłymi godzinami pracy. To, jak funkcjonuje i czy w 100% spełnia swoje zadanie zależy od osób które w niej pracują. W środowisku bibliotekarka postrzegana jest jako stateczna pani za biurkiem, z koczkiem i w okularach, a to duże uproszczenie. Chcąc być animatorem życia kulturalnego trzeba być dynamicznym i otwartym na nowości. Aby sprostać tym zadaniom, bibliotekarki (mówię tak, ponieważ w GBP w Chmielniku i filiach pracują kobiety) wciąż doskonalą swoje umiejętności, korzystając z bogatej oferty szkoleń, seminariów i warsztatów. Dzięki nim poznajemy nowe tendencje w bibliotekarstwie, zyskujemy nowe narzędzia pracy, „przywozimy” pomysły do zrealizowania.

W sobotę 20 czerwca miałyśmy szansę skorzystać z warsztatów zorganizowanych przez pracowników Teatru „Maska” w Rzeszowie. Składały się z dwóch części. W pierwszej z nich: „Jak stworzyć lalkę? Proste sposoby na wykonanie lalek” pan Mariusz Haba - plastyk tworzący lalki do spektakli – zaprosił nas do pracowni plastycznej i tam należało wykonać kukiełkę, pacynkę albo marionetkę. Nie było to łatwe zadanie, gdyż wymagało dużej wyobraźni, umiejętności plastycznych i krawieckich.

Jednakże po 3 godzinach każda z pań stała się szczęśliwą autorką jednej z lalek. Ta praca pozwoliła na odkrycie talentów, o które człowiek się często nie podejrzewa.


Część druga pod nazwą: „Podstawy animacji lalek teatralnych oraz gry w żywym planie”, była prowadzona na scenie przez aktorów: panią Kamilę Korolko i pana Henryka Hryniewickiego. Były to praktyczne ćwiczenia jak prowadzić zajęcia z dziećmi i młodzieżą, jak rozbudzić ich zainteresowanie sztuką poprzez zabawę i ruch. Uczulały, by zwracać uwagę na poprawność wysławiania się przez młodego człowieka, pełnego artykułowania wyrazów na co dzień i korzystania w pełni z ogromnego bogactwa i piękna naszego ojczystego języka. Zwieńczeniem tych zajęć była animacja lalek teatralnych i gra w żywym planie. Posłużyły do tego lalki stworzone wcześniej przez uczestniczki warsztatów, wszystko pod czujnym okiem fachowców. Pozwoliło to poznać własne zdolności, otworzyć się na pracę w grupie.

Zdobyta wiedza i umiejętności praktyczne będziemy mogły wykorzystać podczas zajęć z dziećmi i młodzieżą, zachęcając do takiej właśnie alternatywy spędzania wolnego czasu, od najmłodszych lat rozbudzając zainteresowanie teatrem.

Zdobyta w ten sposób wiedza jest bezcenna i inspiruje nas do dalszego rozwoju, tak by obalać stereotypy i sprostać wyzwaniom bibliotekarstwa na miarę XXI wieku.

 

Irena Szczypek


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Niedziela, 21 Lipca 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART