zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 2/2012
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIE
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
GOPS W CHMIELNIKU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
OGŁOSZENIE
012345

Wieść Gminna 2/2012 STOWARZYSZENIE
STOWARZYSZENIE

Zostań poszukiwaczem skarbów
Razem z rękodziełem artystycznym
Z mojej małej ojczyzny - historia życiem ludzi pisana - część II
Z mojej małej ojczyzny - historia życiem ludzi pisana - część II

PROMOCJA NOWEJ KSIĄŻKI
„Z mojej małej ojczyzny – historia życiem ludzi pisana – część II”


27 maja 2012 r. w sali Domu Strażaka w Woli Rafałowskiej  odbyło się spotkanie promujące książkę „Z MOJEJ MAŁEJ OJCZYZNY – HISTORIA ŻYCIEM LUDZI PISANA – CZĘŚĆ II” wydaną przez Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Wsi Wola Rafałowska „Nasza Wola”.
W spotkaniu wzięli udział autorzy, którzy przyjechali do nas z Wrocławia, Warszawy, Stalowej Woli, Rzeszowa oraz miejscowi, mieszkańcy Woli Rafałowskiej, władze Gminy Chmielnik, członkowie zaprzyjaźnionych Stowarzyszeń, sponsorzy i zaproszeni goście. Wszyscy obejrzeli prezentację multimedialną opartą na treści książki oraz przypomnieli sobie niektóre obrzędy ludowe w niej opisane. Program artystyczny w wykonaniu dzieci i młodzieży przygotowała pani Agnieszka Kołodziej. Autorzy zostali nagrodzeni dyplomami oraz otrzymali nową książkę. Nie zapomniano również o MAMACH, z okazji ich święta, każda otrzymała różyczkę.
Jest to nasza 3 książka, pod tym samym tytułem, przybliżająca historię wsi. Jest ona spełnieniem obietnicy i kolejnym krokiem ku planowanej monografii Woli Rafałowskiej. Dwie poprzednie były sponsorowane przez firmę Rewa, natomiast druk tej jest dofinansowany przez Urząd Gminy Chmielnik w ramach współpracy z organizacjami pozarządowymi. Wzięliśmy udział w otwartym konkursie na wspieranie realizacji zadania publicznego Gminy Chmielnik „KRZEWIENIE TRADYCJI REGIONALNEJ”. Realizujemy zadanie nr 7 „Szerzenie tradycji regionalnej poprzez podtrzymywanie dawnych zwyczajów oraz propagowanie kultury ludowej, wydanie książki o tradycjach wsi Wola Rafałowska”. Pozyskaliśmy środki w wysokości 3000 zł (wystarczyło to częściowo na druk 350 egzemplarzy książki), reszta pochodziła z budżetu Stowarzyszenia. W tym miejscu chciałam serdecznie podziękować władzom Gminy Chmielnik, za przychylność i wspieranie naszych działań.
Zdajemy sobie sprawę, że publikacja ta nie wyczerpuje tematów związanych z historią naszej wsi, dlatego zachęcamy i prosimy o opisy losów, historii, życiorysów mieszkańców oraz organizacji działających na terenie wsi, aby zamieścić je w kolejnej książce i ocalić od zapomnienia.
Publikację można nabyć w Bibliotece Publicznej i sklepach w Woli Rafałowskiej oraz w naszym Stowarzyszeniu - w formie cegiełki o wartości 20 zł, w ramach zbiórki publicznej, na którą zezwolenie wydał Wójt Gminy Chmielnik. Wszystkie zebrane pieniądze przeznaczone zostaną na realizację zadań statutowych Stowarzyszenia.
Do zakupu i przeczytania naszej nowej książki niech zachęcą Państw słowa wstępu opracowanego przez Pana Andrzeja Pieczonkę:
Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Wsi Wola Rafałowska „Nasza Wola” przygotowało kolejną, bogatą w oryginalne teksty publikację. Większość z nich nawiązuje do historii naszej miejscowości, ginącej tradycji, wspomnień czasów współczesnych autorom, które warto ocalić od zapomnienia.
Do tej grupy tekstów można zaliczyć: „Fragmenty z pamiętnika Jadwigi Szydełko. Początki koła ZMW „Wici” – Zdzisława Szydełki, „Promocja poprzedniej książki inspiracją dalszych wspomnień” – Alfreda Nizioła, „Historia naszego rodu Witowskich – Anny Witowskiej, „Nadszedł czas wspomnień” – Ryszarda Kuźniara, „Jakież musiała mieć dobre serce” – Jana Niepokoja, „Antoni DROZD – przydomek „TKACZ” – Krystyny Ciura i Anny Koszela, „Wspomnienia” Rozalii Czernieckiej z domu Ruman, „Wspomnienia o Weronice Czarnota z domu Szydełko” – Heleny Ferlejko. 
W tej grupie można zapewne umieścić też tekst opracowany w oparciu o rozmowy i materiały otrzymane od pana Franciszka Szydełki, a przygotowane przez Danutę Szajnę „Do piersi przytul psa, czyli krótka historia o miłości do zwierząt Pana Franciszka Szydełki”. Materiał ten różni się nieco od pozostałych, które umieszczono w tej grupie, tym że koncentruje się bardziej na autorze, a Wola Rafałowska stanowi niejako tło dla pokazania młodzieńczego okresu życia przyszłego wybitnego tresera zwierząt. Postać to jednak na tyle niezwykła, że warto bliżej ją poznać, zobaczyć jej drogę życiowa, w tym i ten etap, który zaczął się w Woli Rafałowskiej, do której do dziś czuje wielki sentyment.
Osobną grupę stanowią teksty o charakterze monograficznym. Są to opracowania pokazujące „Powrót do przeszłości” Woli Rafałowskiej. Świat przedstawiony w tych tekstach jest trójwymiarowy, a przez to prawdziwy, na ile to tylko możliwe! Powyższe materiały to: „Tradycje, obrzędy i prace polowe w Woli Rafałowskiej” w opracowaniu Zespołu Redakcyjnego na podstawie opisów przysłanych przez panią Mariannę Paszek i pana Alfreda Nizioła oraz informacji (konsultacji) zebranych od starszych mieszkańców Woli Rafałowskiej, „Przyczynek do poznania dziejów parafii w Woli Rafałowskiej (lata 1587 – 1991)” opracowany przez byłego Dyrektora Szkoły Podstawowej Ryszarda Jesiołkiewicza oraz „55 lat Biblioteki Publicznej w Woli Rafałowskiej” autorstwa Małgorzaty Nawojskiej bibliotekarza filii Gminnej Biblioteki Publicznej w naszej miejscowości.
Bogactwo faktograficzne powyższych opracowań stanowi istotny przyczynek i solidną podstawę dla przygotowania wszechstronnej monografii Woli Rafałowskiej w niedalekiej przyszłości. Wśród wszystkich tekstów trzeba podkreślić wielką troskę autorów o prawdę historyczną, aczkolwiek widziany w sposób indywidualny, oczami tego, kto tę rzeczywistość opisywał.
Nietrudno przy tym zauważyć duży ładunek emocji autorów (ukryty lub ujawniony), co powoduje, że świat przedstawiony w ich materiałach staje się dla czytelników bardzo osobisty.
Cennym dopełnieniem materiału słownego są fotografie odnoszące się do poszczególnych opracowań oraz zawarte w rozdziale „Zamknięte w kadrze aparatu fotograficznego – galeria starych fotografii”. Za wszystkie udostępnione prace oraz zdjęcia Zespół Redakcyjny serdecznie dziękuje.
Kończąc przytoczę słowa z artykułu R. Jesiołkiewicza: „Historię tutejszej miejscowości, szczególnie to, co wiąże się z jej powstaniem oraz pierw­szymi wiekami dziejów, okrywa mrok zapomnienia. Nikt do tej pory nie starał się go rozjaśnić”.
Apeluję, więc do wszystkich, którzy mogą ten mrok oświetlić światłem wiedzy na ten temat, by włączyli się w tę swoistą „pracę u podstaw.”  

Danuta Szajna


poprzednia strona do góry

drukuj


Piątek, 26 Kwietnia 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART