"Kto czyta książki, żyje podwójnie"
/Umberto Eco/
Konkursowe zmagania czas zacząć…
Nie jest tajemnicą, że w XXI wieku – świecie komputerów i dominacji elektronicznych mediów w naszym życiu – dzieci i młodzież coraz rzadziej sięgają po książkę. Czytanie staje się "staromodne", przegrywa bowiem z innymi, bardziej atrakcyjnymi i wymagającymi mniejszej aktywności umysłowej, formami spędzania wolnego czasu. A szkoda, bo od dawna przecież wiadomo, że czytanie przynosi same korzyści: rozwija wyobraźnię i kompetencje językowe, niesie treści wychowawcze, zapewnia właściwy rozwój emocjonalny, uczy myślenia, pomaga w zrozumieniu świata, chroni przed uzależnieniami, eksponuje pokojowe metody rozwiązywania problemów i konfliktów… Można by tak długo jeszcze wymieniać. Dlaczego więc nasi milusińscy tak wzbraniają się przed usłyszeniem szelestu przewracanych kartek papieru? Być może dlatego, że nie mają odpowiedniego przykładu w naszym świecie – świecie ludzi dorosłych. Kochani Rodzice! Mam wielką prośbę: "Nie ,,zalewajcie" swoich pociech mediami łatwymi w odbiorze. "Utrudnijcie" im życie, zachęcając do sięgania po ,,niebo książkowych stronic". Sami dajcie przykład. Będą Wam w przyszłości wdzięczne za możliwość posiadania "podwójnego życia" – tego realnego i ujrzanego oczami wyobraźni. W propagowaniu czytelnictwa zawsze możecie liczyć na pomoc szkoły."
Idea rozpowszechniania czytelnictwa jest bardzo żywa w Zespole Szkół w Chmielniku. O pożytku płynącym z zagłębiania się w świat literatury mówi się nie tylko na lekcjach języka polskiego czy też na zajęciach organizowanych przez bibliotekarzy, ale także w formie przygotowywanych w szkole akcji, konkursów lub poprzez uczestniczenie w zewnętrznych zmaganiach konkursowych.
Tradycją Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Chmielniku, a obecnie Zespołu Szkół w Chmielniku, jest organizowanie corocznego Konkursu Dobrego Czytania. Odbywa się on zawsze na początku roku szkolnego. W tym roku, po raz pierwszy, wzięli w nim wspólny udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Gimnazjum w Chmielniku. Konkurs ten cieszy się dużą popularnością i z roku na rok wzrasta liczba zainteresowanych uczestniczeniem w nim. To bardzo cieszy i napawa wielkim optymizmem.
Kolejnym przykładem propagowania wspaniałej idei sięgania po książki były obchody 11. Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, który w tym roku trwał od 1 do 7 czerwca. Codzienne wizyty w oddziale przedszkolnym, a także w świetlicy szkolnej, składali uczniom szkoły podstawowej ich starsi koledzy z gimnazjum. Czytali im wybrane utwory lub ich fragmenty, pokazując na własnym przykładzie, że można w okresie młodzieńczego buntu żyć za pan brat z książką. W bibliotece SP nr1 organizowany był dodatkowo błyskawiczny, trzydniowy konkurs ph. "Czytam, więc wiem". Uczniowie udzielali pisemnych odpowiedzi na pytania dotyczące treści czytanych utworów, autorów lektur lub budowy książki. Wśród poprawnych odpowiedzi, wrzuconych do skrzynki, losowane były symboliczne nagrody. Bo wszak nie o laury tu chodziło, ale o ,,złapanie bakcyla” czytania.
Na uwagę zasługuje także sukces, jaki w ogólnopolskim konkursie literackim, organizowanym przez Gimnazjum nr 2 w Rzeszowie im. Janusza Korczaka, odniosła uczennica klasy II "b" naszego gimnazjum. Konkurs, którego hasło przewodnie brzmiało: "Janusz Korczak? Znam Go..", swym Honorowym Patronatem objęła Pani Prezydentowa Anna Komorowska. Gratulujemy Zwyciężczyni! Okazuje się, że można osiągnąć sukces, czytając książki!
I na zakończenie, jeszcze jeden budujący przykład rozpowszechniania czytelnictwa w naszej szkole. Dnia 5 czerwca, we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Chmielniku oraz pod Honorowym Patronatem Pana Wójta gminy Chmielnik, w Zespole Szkół w Chmielniku został przeprowadzony konkurs literacki ph. "Czy znasz twórczość Małgorzaty Musierowicz?". Adresowany on był do wszystkich uczniów z Doliny Strugu. Jego głównym celem było – oczywiście – propagowanie czytelnictwa, w tym przypadku utworów – trochę ostatnio jakby zapomnianej wspaniałej pisarki – Małgorzaty Musierowicz. Cieszy, że z zaproszenia skorzystało aż czterdziestu uczestników, którzy przybyli wraz ze swymi opiekunami. W murach szkoły gościliśmy uczniów szkół podstawowych z: Błażowej Dolnej, Tyczyna, Borku Nowego, Hyżnego, Wólki Hyżneńskiej, Piątkowej, Woli Rafałowskiej i Chmielnika (SP nr 3 oraz współgospodarzy – SP nr 1).
W drugiej kategorii wiekowej zaszczycili nas swą obecności gimnazjaliści z Hyżnego, z Gimnazjum Społecznego z Chmielnika oraz gospodarze, czyli uczniowie Gimnazjum im. Szarych Szeregów.
Konkurs składał się z dwóch etapów: części pisemnej w formie pytań otwartych oraz z części ustnej. W przerwie, przeznaczonej na poprawę prac i zakwalifikowanie najlepszych uczestników do II etapu, z gościnnym występem przybyli uczniowie oddziału przedszkolnego z SP nr 1. Zabrali wszystkich w fantastyczną podróż do krainy fantazji. W przerwie był też czas na poczęstunek oraz wspólne uczniowskie rozmowy przy stole. Element integracji i bezpośrednich kontaktów międzyludzkich jest również bardzo ważnym walorem wychowawczym. Po zakończeniu części ustnej przyszedł czas na podsumowanie wyników. Laureatami konkursu zostali uczniowie z Borku Nowego oraz z Hyżnego. Ale zwycięzcami – wcale niełatwych zmagań – są tak naprawdę wszyscy uczestnicy, którzy poświęcili swój wolny czas na spotkania z literaturą Małgorzaty Musierowicz. Podziękowanie za liczne przybycie i prezentowany wysoki poziom wiedzy przez uczniów należy się również ich opiekunom.
Sądzę, że wymienione przeze mnie przykłady są dowodem na to, że młodzi ludzie znają jednak zapach drukowanej kartki i szelest przy jej przewracaniu na następną stronę. Dobrze byłoby, gdyby starania szkoły o rozpowszechnianie czytelnictwa wsparte były przykładami z domu rodzinnego. Narzekamy często, że przyszło nam żyć w trudnych czasach. Warto więc czasem oderwać się od rzeczywistości i przenieść się w świat fikcji literackiej. Warto zainwestować w przyszłość naszych pociech, która – także dzięki zaletom płynącym z czytania – oby była jak najwspanialsza. Życzę tego wszystkim Młodym Ludziom oraz ich Rodzicom – nie tylko z okazji Dnia Dziecka i zbliżających się wakacji…
Na ulicy poznańskich ,,Jeżyc”…
Alicja Bukała
Zespół Szkół w Chmielniku