zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 2/2012
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIE
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
GOPS W CHMIELNIKU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
OGŁOSZENIE
012345

Wieść Gminna 2/2012 OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA

Spotkania strażaków z młodzieżą szkolną pt ,,BĄDŹ BEZPIECZNY”
Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka w Kalwarii Pacławskiej
Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze 2012 – Błędowa Tyczyńska-Krzywa
Strażacy w szkołach
Spotkania strażaków z młodzieżą szkolną pt ,,BĄDŹ BEZPIECZNY”

W ramach profilaktyki przeciwpożarowej druhowie z Jednostki Operacyjno-Technicznej OSP w Woli Rafałowskiej na zaproszenie grona pedagogicznego i uczniów Szkoły Podstawowej Nr 3 w Chmielniku w dniu 5 czerwca bieżącego roku spotkali się z młodzieżą uczęszczającą do tej szkoły. Tematem spotkania było przypomnienie uczniom zasad bezpiecznego zachowania w domu, szkole, oraz przedstawienie podstawowych zasad postępowania w przypadku powstania pożaru lub innego zdarzenia, sposób powiadamiania służb ratowniczych o zaistniałym zdarzeniu. Druhowie przedstawili uczniom w formie prezentacji w jaki praktyczny sposób należy zapobiegać powstawaniu niebezpiecznych sytuacji w codziennym życiu. Zostały zaprezentowane także materiały filmowe ze sposobu postępowania w przypadku powstania wypadku drogowego oraz podjętych działań ratowniczych przez straż pożarną i służby medyczne. Później druhowie zaprezentowali praktyczne sposoby udzielania pierwszej pomocy w przypadku powstania różnych urazów u osób poszkodowanych, które wykonali strażacy – ratownicy kwalifikowanej pierwszej pomocy przedmedycznej JOT OSP. Młodzież zapoznała się również ze sprzętem i wyposażeniem jakim dysponuje JOT OSP w Woli Rafałowskiej.

           

Na kolejne spotkanie z młodzieżą szkolną miejscowi strażacy z JOT OSP Wola Rafałowska udali się tym razem do miejscowej Szkoły Podstawowej w Woli Rafałowskiej. Tym razem uczniowie i nauczyciele zaprosili strażaków by zaprezentować im wyniki prowadzonego programu edukacyjno-szkoleniowego „MALI RATOWNICY”. Zainteresowanie, wiedza i praktyczne umiejętności w zakresie zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa w różnych sytuacjach i zdarzeniach oraz pierwsza pomoc przedmedyczna zaprezentowane przez młodzież szkolną bardzo pozytywnie nas strażaków zaskoczyła. W dalszej części spotkania strażacy ratownicy wspólnie z uczniami prowadzili szereg praktycznych ćwiczeń w zakresie udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Strażacy zaprezentowali udzielanie pierwszej pomocy w symulowanym wypadku z wykorzystaniem dostępnych środków łączności oraz zasad i sposobie informowania odpowiednich służb ratowniczych o zdarzeniu.
Tradycyjnie na koniec spotkania uczniowie mogli się zapoznać z wyposażeniem będącym w dyspozycji OSP. Młodzież interesowało dosłownie wszystko czym zajmuje się straż pożarna.
W związku z niekorzystna pogodą w dniu spotkania tj. 14 czerwca miejscowi strażacy zaprosili uczniów na praktyczny pokaz bojowego sprzętu i wyposażenia OSP, który się odbył 20 czerwca na placu ARENA w Woli Rafałowskiej. W myśl zasady lepiej zapobiegać niż gasić takie spotkania z młodzieżą szkolną będą kontynuowane w przyszłości.

    

 

Jan Kucaj


do góry następna strona

drukuj


Sobota, 4 Grudnia 2021 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
14 Pażdziernika 2021 r.
Wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem i cieszyć się dobrym zdrowiem. By było to jednak możliwe musimy być świadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą przede wszystkim spalanie odpadów w naszych domach.
14 Pażdziernika 2021 r.
Zasadniczym celem Programu jest dostarczenie mieszkańcom podkarpackich obszarów wiejskich instrumentów, w ramach których możliwa staje się integracja i aktywizowanie społeczności wiejskiej.
Realizacja: ProART