zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 3/2009
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
OGŁOSZENIA
012345

Wieść Gminna 3/2009 URZĄD GMINY INFORMUJE
Co by było, gdyby…?

30 września … środa … informacja o zagrożeniu terrorystycznym, uruchomienie stałego dyżuru oraz systemu wykrywania zagrożenia i alarmowania o nim ludności, zwołanie gminnego zespołu zarządzania kryzysowego… na szczęście to tylko ćwiczenia, ale … co by było gdyby zagrożenie wystąpiło naprawdę? O tym właśnie rozmawiali przedstawiciele policji i straży pożarnej z Wójtem Gminy i pracownikami Urzędu. Punkty przepustek do budynków użyteczności publicznej, reglamentacja żywności, zabezpieczenie zwiększonej pomocy socjalnej, zabezpieczenie ludności, stworzenie drużyn porządkowych do pomocy policji w ochronie ważnych obiektów, stała łączność ze strażą pożarną i policją, ciągła gotowość tych sił do podjęcia działań, zaopatrzenie w wodę pitną, to tylko niektóre działania, które musiałyby być zrealizowane w przypadku wystąpienia zagrożenia.
W ramach ćwiczeń zrealizowano ewakuację z budynku Szkoły Podstawowej w Woli Rafałowskiej, po wybuchu pożaru, na niezagrożony teren – boisko sportowe. Akcję gaszenia płonącego obiektu, poszukiwania zaginionych dzieci i udzielenia rannym pomocy przedmedycznej, przeprowadzili strażacy z OSP z Woli Rafałowskiej i Zabratówki. Pomocy medycznej i psychologicznej udzielano w punkcie medycznym zorganizowanym w budynku Domu Ludowego w Woli Rafałowskiej. Zabezpieczeniem terenu zajęli się policjanci z Komisariatu w Tyczynie oraz dzielnicowi z Chmielnika. Wszystko przebiegło pomyślnie. Ale to nie koniec..
Godzina 14 – kolejna informacja o zagrożeniu. Tym razem o próbie skażenia ujęcia wody pitnej w Chmielniku przez uchodźców. Wójt Gminy powiadamia o zdarzeniu policję, której szybka reakcja pozwala na ujęcie podejrzanych i przywrócenie porządku.
Zdziwionym obserwatorom wyjaśniono sytuację, a zrozumienie sensu przeprowadzania takich akcji spowodowało brak narzekań na chwilowe utrudnienia.
Mamy nadzieję, że nie będziemy musieli stawiać czoła zagrożeniu. Jednak brak takiej pewności i świadomość, że wszystko może się zdarzyć, sprawia, że myślimy też o złej przyszłości. Zdajemy sobie sprawę, że o własne bezpieczeństwo będziemy musieli zadbać sami i będzie ono zależało m.in. od dobrej współpracy.

 


Agnieszka Czarnota


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Sobota, 2 Grudnia 2023 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART