zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 3/2019
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
STOWARZYSZENIE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 3/2019 OŚWIATA I KULTURA
Wakacyjna Przygoda z językiem angielskim

  

W Centrum Promocji Dziedzictwa Kulturowego w Chmielniku przez dwa tygodnie rozbrzmiewały angielskie słówka. Naszymi gośćmi były dwie Wolontariuszki z Tajlandii i Turcji - Patty i Cansu z AIESEC in Poland. W zajęciach uczestniczyło aż 60 osób z podziałem na dwie grupy. Dzieci w przedziale wiekowym od 8 do 14 lat już po pierwszych zajęciach przełamały opory przed mówieniem w obcym języku i chętnie podejmowały próby zadawania pytań sympatycznym wolontariuszom, zarówno Patty i Cansu jak i członkom SKM- Strefa Kultury Młodzieżowej i innych grup nieformalnych, którzy służyli uprzejmie swoją pomocą w tłumaczeniu.

Każdego dnia wspólnie realizowaliśmy inny temat zajęć, wolontariuszki pomagały nam w nauce słówek, wypowiadania zdań jak również w bliższym poznaniu kultury Tajlandii i Turcji. W pierwszym tygodniu podczas zajęć dzieci stworzyły kolorowe i oryginalne gry planszowe według własnego pomysłu z instrukcją po angielsku. Wzięły udział w konkursie na najładniej wykonaną Flagę metodą wydzieranki symbolizującą pochodzenie wolontariuszek oraz w zajęciach plastycznych pt. „Mój ulubiony bohater bajkowy” Wszystkie zrealizowane zadania miały na celu naukę słówek poprzez zabawy integracyjne oraz praktykę. Uczestnikom najbardziej spodobały się zajęcia kreatywne z recyklingu, gdzie dzieci krok po kroku przygotowywały stroje dla wolontariuszy z wykorzystaniem przyniesionych przez siebie materiałów. Dzięki zaangażowaniu i pomysłowości całej grupy powstały wspaniałe stroje dla księżniczek oraz rycerza, a części garderoby w języku angielskim dla nikogo nie stanowiły już problemu. Na zakończenie pierwszego tygodnia zorganizowane zostały zabawy ruchowe oczywiście z wykorzystaniem poznanych słówek i przyswajaniem nowych. W drugim tygodniu nauki języka angielskiego uczestnicy wakacyjnych spotkań bez żadnych obaw podejmowali nowe wyzwania jak np. układanie dialogów, stworzenie plakatu pt. „My dreamed room” co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „mój wymarzony pokój”. Dzieci po raz kolejny wykazały się ogromną kreatywnością i pomagały sobie wzajemnie w projektowaniu wnętrz. To zadanie zostało poprzedzone prezentacją krajów, aby dzieci mogły bliżej poznać kulturę, historię, tradycje narodowe oraz najpiękniejsze miejsca w Tajlandii i Turcji. W związku z tym, że dzieci najszybciej uczą się poprzez zabawę zorganizowane zostały zabawy w wersji angielskiej takie jak: kalambury, karaoke, kolory oraz różne quizy z wykorzystaniem chusty animacyjnej, a także rozgrywki sportowe na boisku. Uczestnicy zajęć zadbali również o to aby Patty i Cansu jak najwięcej dowiedziały się o Polsce. Podzieleni na grupy przygotowali plakaty o miastach, które warto zobaczyć i zwiedzić, aby zachęcić wolontariuszki do ponownych odwiedzin i przyjazdu do Polski .Wakacyjna przygoda zakończyła się nauką tańca tajskiego i tureckiego, a radość przeplatała się ze smutkiem z powodu nieuchronnego momentu pożegnania . Po wręczeniu pamiątkowych dyplomów i prezentów przyszła pora na serdeczne uściski oraz łzy, które pojawiły się w oczach dzieci, a to świadczy tylko o tym jak bardzo ta wymiana kulturowa połączyła nas ze sobą.

Sylwia Kozak


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Sobota, 13 Lipca 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART