zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 3/2021
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIE
GOPS CHMIELNIK
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 3/2021 OŚWIATA I KULTURA
Matematyka nowego wymiaru

Matematyka w Bibliotece?


A dlaczego nie, skoro spotykamy ją wszędzie. Matematyka jest z człowiekiem ściśle związana i towarzyszy nam na każdym kroku, nawet jeżeli nie jesteśmy tego świadomi – w domu, w szkole, w zabawie, w kulturze czy też przyrodzie.

Wszystkich uczniów z klas 7-8 z pięciu szkół podstawowych z Gminy Chmielnik, którzy lubią matematykę, ale również tych, którzy zastanawiają się do czego jest potrzebna matematyka i czy nie można się bez niej obejść zapraszamy do udziału w projekcie „Fraktale, czyli kiedy matematyka staję się piękna” Projekt jest zrealizowany w ramach Programu mPotęga, finansowanego przez Fundację mBanku.

W ciągu trwania projektu (od września do grudnia) odbędzie się cykl zajęć warsztatowych podzielonych na 5 bloków tematycznych. Uczestnicy będą poznawać własności figur samopodobnych – fraktali oraz zaprzyjaźniać się z matematyką.

W pierwszym bloku pt. „Drzewo Pitagorejskie” uczestnicy poznają w teorii i praktyce fraktal, którym jest drzewo Pitagorasa, będą go konstruować z figur geometrycznych i klocków konstrukcyjnych, odkryją na nowo twierdzenie Pitagorasa poprzez liczne kretywne ćwiczenia, oraz obliczając powierzchnię liścia. Podczas kolejnych spotkań w bloku „Matematyka w drodze do kina” odkryją matematycznego Smoka Hemingwaya (Smoka z Parku Jurajskiego) podczas wyjazdu do kina na film Jurassic Park. Poznają również pojęcia droga, prędkość czas wykonując praktyczne obliczenia. Trzeci blok pt. „Fraktale Fibonacciego będzie połączeniem matematyki i przyrody poprzez odkrywanie liczb w roślinach. Na przykładzie słonecznika, brokułu i ananasa dowiedzą się co to jest złoty kąt, złota liczba, ciąg Fibonacciego oraz jak w prosty sposób obliczyć liczby tego ciągu. Dodatkowo blok ten pozwoli uczestnikom uwolnić swoją wyobraźnię i wcielić się w rolę artystów tworzących obrazy z uwzględnieniem linii spiralnych.

W bloku pt. „Matematyka innego wymiaru” uczestnicy poznają fraktalną Paproć Barnsleya oraz wykonają geometryczny obraz graficzny tego fraktala. Przekonają się ile wspólnego mają obliczenia i tradycyjne rękodzieło ludowe. Dowiedzą się jak krok po kroku wykonać haft matematyczny, któremu towarzyszyć będą zadania dotyczące prostych, odcinków i kątów.

W ostatnim bloku pt. „Matematyka pomysłem rysowana” uczestnicy zdobędą wiedzę na temat rysowania fraktalnych mandali z figur geometrycznych, których podstawą będzie koło. Rysowaniu towarzyszyć będą obliczenia parametrów figur oraz właściwości koła i okręgu. Efektem tych działań będzie fraktalna kolorowanka.

Mamy ogromną nadzieję, że ten przedmiot szkolny odkrywany na nowo w naszej Bibliotece poprzez konstruowanie, obliczanie, haftowanie, rysowanie i super zabawę przekona uczestników, że matematyka to królowa o złotym sercu rozśpiewanej duszy i tęczowej wyobraźni.


„Projekt dofinansowała Fundacja mBanku”

Sylwia Kozak


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Sobota, 3 Grudnia 2022 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART