zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2018
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
STOWARZYSZENIE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 4/2018 OŚWIATA I KULTURA
Do hymnu!

„Muzyka budzi w sercu pragnienie dobrych czynów”

(Pitagoras)

Do hymnu!


Pod takim tytułem brzmiał Ogólnopolski Konkurs dla Szkół Podstawowych organizowany przez Narodowe Centrum Kultury z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach Wieloletniego Programu Rządowego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021, w który uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. S. Kard. Wyszyńskiego w Woli Rafałowskiej licznie wzięli udział.

Ale od początku…..

Cały kończący się rok dla nas Polaków zarówno tych dorosłych jak i tych znacznie młodszych był wyjątkowy. To ogromna lekcja – nie 45 min. – ale znacznie dłuższa „rozciągnięta” w czasie – lekcja patriotyzmu, którą nasza społeczność szkolna uczciła najpiękniej jak mogła – biorąc udział w Ogólnopolskim Konkursie „ Do hymnu”

Po zgłoszeniu placówki do NCK oraz zakwalifikowaniu się do ww. konkursu tj. 31.05.2018 r. rozpoczęliśmy przygotowania do tego wielkiego wydarzenia.

Spośród 300 Szkół w Polsce biorących udział w konkursie byliśmy 32. szkołą podstawową na Podkarpaciu i jedyną w gminie Chmielnik, która zmierzyła się z trudnym, wymagającym niezwykłej dojrzałości, a zarazem wrażliwości, delikatności repertuarem jakim niewątpliwie są pieśni hymniczne.

Zadaniem Konkursowym było wykonanie a’capella, 1- głosowo 4 zwrotek Mazurka Dąbrowskiego oraz dwóch wybranych pieśni „narzuconych” przez organizatora – przynajmniej przez 50% uczniów Szkoły – podczas przesłuchania przed 2-osobową komisją składającą się z wybitnych aktywnych muzyków cenionych nie tylko w Polsce ale także w świecie.

Do chóru wybranych zostało 67 uczniów z klas II-VIII, a nasz repertuar to obowiązkowy hymn – Mazurek Dąbrowskiego oraz Rota i Gaude Mater Polonia.

Próby rozpoczęły się jeszcze w czerwcu, raz spotkaliśmy się na wakacjach. Najintensywniejsza jednak praca rozpoczęła się wraz z nowym rokiem szkolnym 2018/2019, kiedy spotykaliśmy się nawet kilka razy w tygodniu. Każdy z Nas podchodził do tego wydarzenia z powagą oddając całe swoje serce. Przygotowaliśmy także okolicznościowe butony, dodatki do stroju oraz piękną dekorację,

Nasz wielki dzień nastał 11.10.2018, a gdy wybiła godz. 10.30 nasze serduszka zaczęły bić mocniej – nie tylko za sprawą ogromnych emocji ale przede wszystkim wiedzieliśmy, że nasza mała szkoła w małej wsi bierze udział w pięknej inicjatywie, by każdy Polak wiedział, jak ważna jest nasza niepodległość, nasza Ojczyzna. A w hołdzie dla wszystkich, którzy polegli oddając własne życie, przelewając krew - zabrzmiały najpiękniejsze utwory.

Nasze jury prof. dr hab. Grzegorz Oliwa oraz dr Katarzyna Sobas po wysłuchaniu naszych interpretacji tych pięknych utworów nie kryli wzruszenia i zadowolenia. Zostaliśmy pochwaleni za wyraz, estetykę i emocjonalne wykonanie pieśni. Prof. Oliwa przyznał, iż bardzo mało chórów podejmuje się tak trudnego utworu jakim jest Gaude Mater Polonia – za co otrzymaliśmy gromkie brawa.

Szkoła – na ręce Pani Dyrektor – otrzymała Dyplom z podpisami naszych gości, a każdy z uczestników otrzymał mniejszy, imienny pamiątkowy dyplom.

Mimo iż nasza Szkoła nie stanęła na podium, jesteśmy bardzo dumni, że mogliśmy uczestniczyć w tej lekcji patriotyzmu. Mimo zwątpień, które czasem nas „dopadały”, odbierały siłę – daliśmy radę! Wykonaliśmy najpiękniej jak potrafiliśmy trudną muzykę – nie tylko ciała – ale przede wszystkim duszy i z tego jesteśmy dumni. Jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia, poznaliśmy emocje, które nie towarzyszą nam na co dzień.

Korzystając z okazji, pragnę jeszcze raz podziękować za pomoc pani Dyrektor, wszystkim nauczycielom, a także pracownikom szkoły i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się, aby ten dzień 11.10.2018 był najpiękniejszym dniem sławiącym pieśnią Polskę, który na pewno zapadnie w naszej pamięci na długie lata,

A Wam moi kochani uczniowie – chórzyści – z serca gratuluję i jednocześnie dziękuję za wytrwałość, oddanie cząstki swego serca dla naszej Ojczyzny,

Jestem z WAS bardzo dumna!!!

Katarzyna Ostrowska-Bukała


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Poniedziałek, 20 Maja 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART