Przypominamy mieszkańcom gminy o bezwzględnym zakazie spalania odpadów drewnianych w domowych kotłach. Zakaz ten dotyczy spalania zanieczyszczonego drewna pochodzącego z produkcji przemysłowej (trocin, wiór czy ścinek) oraz drewna pochodzącego z gospodarstw domowych, czyli różnego rodzaju zużyte elementy drewniane pokryte substancjami konserwującymi, lakierami i klejami (ramy okienne, meble, panele podłogowe, parkiety itp.).
Spalanie takich odpadów w kotłach nieprzystosowanych do tego celu powoduje emisję do powietrza szkodliwych, rakotwórczych substancji takich jak: benzo(a)piren, który jest jednym z najbardziej toksycznych składników smogu (mgły zawierającej zanieczyszczenia powietrza). W Polsce większość, bo ponad 80 % benzo(a)pirenu znajdującego się w powietrzu wydziela się podczas spalania węgla, zwłaszcza tego złej jakości oraz zanieczyszczonego drewna i odpadów w kotłach, zwłaszcza tych przestarzałych, o niskim standardzie (potocznie nazywanych kopciuchami czy śmieciuchami).
Spalanie odpadów drewnianych ma również negatywny wpływ na stan przewodów kominowych, powodując odkładanie się tzw. „mokrej sadzy” w kominach. To z kolei może być powodem zapalenia się instalacji i pożaru domu.
Paliwo, które możemy spalać w domowych kotłach to „czyste” drewno, które nie jest zanieczyszczone powłokami ochronnymi lub impregnatami oraz odpadki z takiego drewna (ścinki, trociny).
Informujemy, że w przypadku stwierdzenia termicznego przekształcania odpadów w instalacji do tego nie przeznaczonej, podejmowane są sankcje karne wynikające z art. 191 ustawy o odpadach. Kara ta może wynieść nawet 5 tyś. zł. Postępowanie o ukaranie sprawcy następuje w trybie określonym w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia.
Prosimy zatem, aby zwracać uwagę na paliwo spalane w przydomowych kotłach, dbając przy tym o dobro własne oraz wszystkich mieszkańców gminy.
Lidia Urbaś