zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 1-2-3/2020
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
012345

Wieść Gminna 1-2-3/2020 OŚWIATA I KULTURA
Razem możemy więcej!

 

W wyniku fali powodziowej, która przeszła przez Gminę Chmielnik w piątek 26 czerwca br. ucierpiało kilkadziesiąt domów. Wiele rodzin utraciło znaczną część swojego dobytku, lecz mimo ciężkiej sytuacji w błyskawicznym tempie zaczęli porządkować skutki zniszczeń, jakie spowodowała woda. W swoich wysiłkach nie pozostali zdani na samych siebie - do pomocy wkroczyło wojsko, straż, oraz grupa wolontariuszy, która zebrała się na facebookowym wydarzeniu "Pomoc dla powodzian z Gminy Chmielnik".

„Chcemy pokazać, że siła człowieczeństwa jest ponad siłami natury i pomóc osobom, które ucierpiały podczas powodzi. Na ten moment zbieramy informację o tym kto i jakiej konkretnie pomocy potrzebuje, wraz z chętnymi osobami pomagamy w sprzątaniu domostw oraz organizujemy zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy, aby działać zgodnie z zasadą KONKRETNA POTRZEBA = KONKRETNA POMOC” - tak brzmiał opis akcji na portalu społecznościowym Facebook. Początkowo miała ona zrzeszyć kilka, kilkanaście osób i zagwarantować pomoc kilku najbardziej potrzebującym rodzinom. Zainteresowanie wydarzeniem przerosło jednak najśmielsze oczekiwania - w ciągu 3 dni od utworzenia zainteresowanych udzieleniem pomocy powodzianom było już blisko 300 osób! Do akcji przyłączyła się Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku, która stała się magazynem dla przynoszonych przez ofiarodawców darów, które następnie kompletowane były w pakiety dla potrzebujących rodzin. Od samego początku akcja prowadzona była zgodnie z zasadą KONKRETNA POTRZEBA = KONKRETNA POMOC, co wymagało sporego wysiłku logistycznego oraz zaplecza ludzkiego. Część wolontariuszy zbierała informacje od poszczególnych rodzin dotyczące potrzeb, inni monitorowali przyniesione dary i aktualizowali wirtualną listę potrzeb, jeszcze inni pakowali zgromadzone w magazynie artykuły w pakiety dla konkretnych rodzin oraz dostarczali pod wskazane adresy.

Wraz z kolejnymi dniami akcja nabierała coraz większego rozpędu - powstała szczegółowa Baza Powodzian a także Baza Darczyńców, czyli osób, które zdecydowały się skompletować całą paczkę dla rodziny lub ofiarować konkretne rzeczy. Można śmiało powiedzieć, że początkiem lipca przez Gminę Chmielnik przeszła druga powódź - powódź pomocy i wsparcia, które wylało się z ludzkich serc. Liczby artykułów higienicznych, środków czystości, pościeli i innych niezbędnych dla powodzian rzeczy, które dostarczone zostały do Biblioteki nie sposób był zliczyć! Każdego dnia pojawiały się nowe twarze, nowi darczyńcy, nowe wsparcie. Dodatkowo, zgłosiły się również osoby, które w imieniu firm podarowały potrzebne środki czystości oraz kołdry i poduszki, za które bardzo jeszcze raz dziękujemy w imieniu organizatorów i obdarowanych rodzin.

Dotychczas w całej akcji "Pomoc powodzianom z Gminy Chmielnik" wzięło udział kilkunastu wolontariuszy, kilkudziesięciu a może nawet kilkuset ofiarodawców. W pełni skompletowane pakiety pomocowe przekazane zostały 37 rodzinom. Akcja nadal trwa, choć już w nieco zwolnionym tempie, ponieważ podstawowe potrzeby udało się już zaspokoić. Jeśli jakaś rodzina potrzebuje pomocy a jeszcze jej nie otrzymała - nadal można kontaktować się z organizatorkami wydarzenia, bądź zostawić informacje w Bibliotece w Chmielniku.

Cała akcja była oddolnym zrywem społecznym – została stworzona i poprowadzona z potrzeby serca przez mieszkańców Gminy Chmielnik, okolicznych gmin oraz wielu innych wsi i miast. I choć stanowi ona zapewne jedynie krople w morzu potrzeb rodzin poszkodowanych, a ich walka o powrót do rzeczywistości dopiero się zaczyna, to pozostaje wierzyć, że ten gest od drugiego człowieka choć trochę dał im nadzieję na lepsze jutro. Raz jeszcze wielkie podziękowania w stronę tych, którzy włączyli się w pomoc a poszkodowanym Rodzinom życzymy dużo siły i wytrwałości mając nadzieję, że jak najszybciej uda się zaradzić skutkom powodzi i powrócić do prowadzonego dotychczas życia.


Magdalena Sitarz, Klaudia Rejman
– inicjatorki i organizatorki akcji.


do góry następna strona

drukuj


Piątek, 21 Stycznia 2022 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
23 Grudnia 2021 r.
W listopadzie nasz samorząd otrzymał promesę na realizację zadania pn. "Odbudowa infrastruktury drogowo - mostowej na terenie Gminy Chmielnik". Przedsięwzięcie uzyskało dotację w ramach Programu Rządowego Funduszu Polski Ład w wysokości 7 581 475 zł i ma pokryć do 95% kosztów jego realizacji.
Realizacja: ProART