W bieżącym roku szkolnym Szkoła Podstawowa im. Stefana Kard. Wyszyńskiego w Woli Rafałowskiej realizowała program rządowy „Książki naszych marzeń”, który umożliwił zakup książek do biblioteki szkolnej w celu promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijania ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych. W ramach projektu szkoła otrzymała wsparcie finansowe na zakup nowości książkowych w kwocie 1250,00 zł. Za pieniądze z programu, nasza szkolna biblioteka zakupiła 60 książek. Książki były wybierane przez uczniów, dodatkowo konsultowane z Biblioteką Publiczną tak, aby gromadzone zbiory się uzupełniały. Uczniowie wybrali książki, którymi autentycznie są zainteresowani, są bliskie ich doświadczeniom w poznawaniu i rozumieniu współczesnego świata. Książki, które swoją fabułą rozbudzają ciekawość czytelnika otaczającą go rzeczywistością i inspirują do twórczego działania. Na samym początku zorganizowano wystawę (również dla rodziców) zakupionych książek do biblioteki. Zapoznano zarówno uczniów jak i rodziców z głównymi założeniami programu.
W bieżącym roku szkolnym biblioteka podejmowała wiele działań promujących czytelnictwo. Jednym z nich był projekt „Podróże z książką”, realizowany w klasach 1-3. Jeżeli można podróżować „palcem po mapie” to tym bardziej można to robić czytając książki podróżnicze. Wśród książek czytanych i omówionych na zajęciach były m. in. „Nela mała reporterka” czy książki Martyny Wojciechowskiej „Dzieciaki świata”, „Zwierzęta świata”. Udowodniliśmy, że dzięki literaturze możemy przenieść się w nawet najdalsze zakątki globu. Potwierdzeniem było duże zainteresowanie dzieci konkursem plastycznym „Podróż moich marzeń”, który był zaproszeniem do niezwykłej podróży po świecie – podróży marzeń, którą można było odbyć nie wychodząc z domu, a jedynie za pomocą kredek, farb, kolorowego papieru i nieograniczonej wyobraźni. Wystawę prac pokonkursowych mieli możliwość zobaczyć uczniowie, rodzice i cała społeczność lokalna nie tylko w szkole, ale również w Bibliotece Publicznej w Woli Rafałowskiej. Podsumowując projekt, zaproszono uczniów na seans filmowy z „Nelą małą reporterką” do „szkolnego” kina.
W klasach starszych realizowano projekt „Reklama marzeń”. Reklama to informacja o produkcie. Ma na celu zapoznanie z nimi odbiorców oraz nakłonienie do zakupu konkretnej rzeczy. Najczęściej staramy się nie zwracać uwagi na bloki reklamowe. Dlatego reklamodawcy próbują wykorzystać innego rodzaju środki przekazu, w których „mimochodem” umieszczają informacje o reklamowanych towarach. Jeżeli nie zdajemy sobie sprawy, że obcujemy z reklamą, jesteśmy na nią bardziej podatni. Dlatego tak ważne jest, abyśmy byli świadomi, z jakim rodzajem przekazu mamy do czynienia. W takim właśnie celu zaproponowano uczniom realizację projektu „Reklama marzeń” w trakcie, którego uczniowie zapoznawani zostali z mechanizmami działania reklamy, tworzenia logo, haseł reklamowych i reklamy. Uczniowie tworzyli wymarzony produkt, reklamę papierową produktu, a efektem finalnym było nakręcenie spotu reklamowego posługując się takimi samymi środkami, jakie są stosowane w reklamie zwykłych produktów. Pomysłowość w reklamowaniu produktu, który jeszcze nie powstał, zaskoczyła chyba także samych twórców. Prace były dowodem pomysłowości i humoru.
Jednym z ciekawszych projektów, cieszącym się dużym zainteresowaniem wśród uczniów była całoroczna akcja „Książko – drzewo życia”. W centralnym miejscu szkoły umieszczony został plakat przedstawiający zarys drzewa, do którego uczniowie w ciągu całego roku przypinali liście z tytułem i autorem przeczytanej książki.
Projekty zaproponowane uczniom naszej szkoły miały na celu promować nie tylko refleksyjne czytanie, ale także pokazać bibliotekę, jako centrum kulturowe – miejsce, w którym oprócz możliwości przeczytania czy wypożyczenia lektury można robić inne ciekawe rzeczy – bawić się słowem, językiem, tworzyć, odkrywać, zdobywać.
Podstawowym rezultatem programu było trwałe zainteresowanie młodych ludzi czytaniem. Uczniowie doświadczyli przyjemności z czytania, odkryli w nim atrakcyjny sposób zdobywania wiedzy o świecie, rozwijania zdolności i zainteresowań, a także spędzania wolnego czasu.
Magdalena Bąk-Maruszak
Nauczyciel Szkoły Podstawowej
im. Stefana Kard. Wyszyńskiego w Woli Rafałowskiej