„Wyśpiewaliśmy sukces” – tak można sparafrazować tytuł projektu, który realizowany jest w naszej Gminie przez Stowarzyszenie „Pro Regione”, przy udziale środków Urzędu Gminy Chmielnik.
Realizacja tego motta rozpoczęła się już kilka lat temu kiedy to pani dyrygent Justyna Szela-Adamska wystąpiła z propozycją utworzenia w Gminie Chmielnik chórów szkolnych w ramach ogólnopolskiego programu Narodowego Centrum Kultury „Śpiewająca Polska”, które w dalszej kolejności z pasją prowadziła. Były to przede wszystkim Chór Reprezentacyjny Gimnazjum im. Szarych Szeregów i Chór Słowiki przy SP nr 1 w Chmielniku. Idea wspólnego śpiewania rozkwitała przez te lata, a wychowankowie chórów rozwijając swoje wokalne umiejętności przekraczali kolejne etapy swojego życia. Dziś można stwierdzić, że ich czas nie został zmarnowany, a wieloletnie doświadczenie tych osób zaczyna skutkować sukcesami, których zawsze im życzyliśmy.
Przypomnijmy, że w ub. r. połączone Chóry Gimnazjum i SP nr 1 w Chmielniku, pod dyrekcją pani Justyny Szela-Adamskiej, zdobyły pierwszą nagrodę na XIII Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Deo” w Rzeszowie, a także nagrodę specjalną za najlepiej wykonany utwór obowiązkowy – Psalm Mikołaja Gomółki „Nieście chwałę mocarze”.
W tym roku natomiast dzieci i młodzież czekało kolejne wyzwanie. 25 września 2010 w Tarnowie odbył się II Ogólnopolski Festiwal Chórów „Sacra Ecclesiae Cantio”, gdzie nasi młodzi chórzyści zaprezentowali się znakomicie. Niewątpliwy wysiłek został dostrzeżony i nagrodzony wyróżnieniem, tym cenniejszym, że towarzyszyły mu słowa prof. Marty Wierzbieniec oraz prof. Jerzego Kurcza: „będziemy bacznie obserwować przyszłość tego chóru. Czekamy na więcej.”
Należy jednak pamiętać, iż sukces ten nie mógłby mieć miejsca bez wsparcia UG Chmielnik oraz dwóch szkół: Szkoły Podstawowej nr 1 im. por. J. Bałdy oraz Gimnazjum im Szarych Szeregów w Chmielniku.
W trakcie trwania projektu „Wyśpiewajmy sukces” - warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy Chmielnik, które prowadziło Stowarzyszenie „Pro Regione”, przeprowadzonych zostało w sierpniu i wrześniu 76 godzin dydaktycznych zajęć wokalnych dla łącznej grupy 38 dzieci i młodzieży. Byli to chórzyści ze wszystkich szkół gminy, którzy z pasją i zaangażowaniem uczestniczyli w próbach.
Zajęcia te odbywały się 3-5 razy w tygodniu, w Sali Posiedzeń UG oraz Gimnazjum w Chmielniku.
W najbliższych dniach chórzystów czeka zasłużony odpoczynek. Jednak z pewnością to nie koniec. Już teraz Stowarzyszenie „Pro Regione” poszukuje nowych możliwości wyjazdów. Typowane są następne konkursy oraz uzgadniane koncerty. Nie jest to praca, która ma przynieść organizatorom korzyści – to misja, która pozwoli na wyrwanie dzieci z szarej codzienności. Poprzez kształcenie wokalne dzieci doskonale rozwijają inne swoje umiejętności i kompetencje, czego dowiodły przeprowadzone na Węgrzech badania, w ramach opracowanego tam systemu kształcenia Zoltana Kodalya. Podróże natomiast, jak wszyscy doskonale wiemy, kształcą, poszerzają horyzonty, a także umożliwiają spotkania oraz dzielenie swych pasji z innymi. Jest to doskonały sposób na ciekawe dzieciństwo i młodość, co w konsekwencji pomoże im w dalszym życiu.
Naszą ambicją jest stworzenie zespołu wokalnego, w którym będą mogły uczestniczyć dzieci z całej Gminy Chmielnik i który będzie znany nie tylko lokalnie, lecz odnosił będzie sukcesy zarówno w kraju jak i zagranicą. Pozwoli to na promocję naszej małej Ojczyzny, z której pochodzimy, a dzieciom da nowe wspaniałe możliwości. Pragniemy by to dzieci stanowiły sedno tych dążeń, gdyż ich przyszłość warta jest wszelkich inwestycji.
Dlatego zachęcajmy dzieci do tego typu artystycznej aktywności. Wspierajmy je w tym postanowieniu, by ich praca przynosiła coraz to nowe wyzwania, a w dalszej perspektywie efekty. Nie bądźmy obojętni na ich wysiłek i szanujmy to mimo wszelkich przeciwności, a stanowić to będzie dla nas dumę i radość. Nie ma nic piękniejszego od uśmiechu dziecka, a naszym zadaniem jest jego wywoływanie.
Maciej Szela
Stowarzyszenie „Pro Regione”