Osoby posiadające gospodarstwa rolne mogą spodziewać się wizyty rachmistrza spisowego, chyba że już taka wizyta została im złożona. We wrześniu ruszył bowiem powszechny spis rolny. Potrwa on do końca października. Przeprowadzany jest jednocześnie we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Spis rolny dokonywany jest jak dotychczas przez rachmistrzów spisowych w formie wywiadu bezpośredniego, ale po raz pierwszy przy wykorzystaniu przenośnych urządzeń elektronicznych wyposażonych w odpowiednie aplikacje. Po raz pierwszy istnieje także możliwość skorzystania z metody samospisu poprzez wypełnienie formularza elektronicznego dostępnego na stronie www.stat.gov.pl lub z metody wywiadu telefonicznego przeprowadzonego przez teleankietera wyznaczonego przez Urząd Statystyczny w Rzeszowie. Rachmistrz jest osobą:
-
przeszkoloną z zakresu tematyki spisowej,
-
upoważnioną do wykonywania pracy,
-
zobowiązaną do zachowania w tajemnicy zebranych danych podlegających prawnej ochronie,
-
poinformowana o odpowiedzialności za naruszenie tajemnicy statystycznej,
-
zobowiązaną do posługiwania się identyfikatorem ze zdjęciem wydanym przez urząd statystyczny,
-
objętą ochroną prawną, z której korzystają funkcjonariusze publiczni.
Obowiązek wzięcia udziału w spisie wynika z ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. o powszechnym spisie rolnym w 2010 r., jego niespełnienie jest zagrożone karą grzywny, natomiast w przypadku przekazania danych statystycznych niezgodnych ze stanem faktycznym, ustawa o statystyce publicznej przewiduje karę grzywny, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Sprawne przeprowadzenie spisu rolnego zależy w dużej mierze od właściwego podejścia do spisu przez użytkowników gospodarstw rolnych, a także od ich przygotowania do udzielenia odpowiedzi na pytania spisowe.
Wykonajmy więc wspólnie i dobrze powierzone nam obowiązki.
Agnieszka Czarnota